Wpis z mikrobloga

Co to jest czas? Gdy nikt mnie nie pyta, wiem, co to jest. Kiedy jednak chcę to wyjaśnić, to nie wiem.

~ św. Augustyn

Czym dla Mirków i Mirabelek jest czas? Jaka jest Wasza definicja? Przecież dobrze go znacie, na pewno nie będzie problemów z odpowiedzią.


#glupiewykopowezabawy #fizyka #ciekawostki #nauka #astronomia #infiniteknowledge
Pobierz TheInfinite - > Co to jest czas? Gdy nikt mnie nie pyta, wiem, co to jest. Kiedy jedn...
źródło: comment_Bkcz3q6gbKxW3PZ6ZbKwCesya9jdv2kZ.jpg
  • 27
@Assailant: Jak sie chcesz upierać że jeden z bliźniaków (ten w rakiecie) porusza sie wolniej w czasie to szybko popadniesz w paradoksy:
Jak więc mają się spotkać i porównać swój wiek? Przecież by się spotkać muszą być w tym samym miejscu o tym samym czasie. Jak jeden zrobił 100 km w jakimś kierunku, a drugi 50 km to się przecież nie spotkają. I podobnie jak jeden zrobił 100 lat a drugi
@ocishy: A jak pociągi się mijają to pasażerowie nie mogą się dostrzec bo nie są na tym samym torze?
Bracia są po podróży w tych samych współrzędnych (mniej więcej) X,Y,Z ale każdy przemieścił się w czasie o różną wartość. Dla jednego to 30 lat dla drugiego powiedzmy 3 miesiące.
@TheInfinite: Czas t jest parametrem fizycznym wykorzystywanym do opisu układów fizycznych oraz całej czasoprzestrzeni. Jest czwartą współrzędną wprowadzoną w przestrzeni Minkowskiego. Czas nie jest niezmiennikiem, a więc to jak czas płynie zależy od układu odniesienia. Dla mnie styknie.
@TheInfinite: przy okazji polecić chciałbym kilka ksiażek które opierają się na nieklasycznym (nieliniowym) rozumieniu/przezywaniu czasu:

1. Historia Twojego życia - czas blokowy i lagrangeowskie ujęcie fizyki
2. Syreny z Tytana i Rzeźnia numer 5, obie Vonneguta: w obu tych książkach spotkamy mieszkańców Tralfamadorii

mały SPOILER!
Polecam czytać w takiej kolejności w jakiej powstawały najpierw Syreny (i ew. Rzeźnię), a później Historię Twojego życia. Widać (a przynajmniej ja tak sądzę) że przybysze