Wpis z mikrobloga

Mirki pierwszy raz porwałem się na cydr własnej roboty i potrzebuje małej pomocy bo nie wiem czy dobrze wszystko liczę...
Cydr robię z własnoręcznie tłoczonego soku, wyszło 25l, celuje w 7% trunek, startowe blg 10,
I teraz jak ktoś mógłby sprawdzić czy wszystko dobrze przekalkulowalem.
Wymagany całkowity cukier - 25l X 7% X 17 = 2975g
Cukier zawarty w soku - 10blg - 4blg (poprawka na niecukry)=6blg czyli 60g cukru w 1 litrze nastawu
60g X 25l = 1500 g
Czyli od całkowitego wymaganego cukru (2975g) obejmuje cukier zawarty w soku (1500g) wychodzi ze muszę dodać niecałe 1,5kg cukru by mieć 7% alko. Dobrze myślę czy gdzieś wkradł mi się błąd?
#piwowarstwo #cydr #cydrdomowy
  • 13
Cukier zawarty w soku - 10blg - 4blg (poprawka na niecukry)=6blg


@arbuz77: a czym mierzyłeś? Niektóre balingomierze biorą już poprawkę na niecukry. 10blg to wartość i tak juz z dolnej półki. Jaka odmiana jabłek? Ja czasem dosypuje cukier, ale skok z 10 do 15 Blg to dużo. Ja czasem koryguje, ale delikatnie, o około 2-3 Blg. Mam balingomierz z podziałką w gramach na litr, więc łatwo przeliczyć ile wsypac.
@Wychwalany balingomierz z bowina i nie wiem czy ma już poprawkę ale chyba nie. W instrukcji nic nie pisało a jak mierzyłem na zwykłej wodzie to wskazywało 0blg. Jabłka z własnej działki, większa część renet reszta to odmiana jakiś słodkich ale nazwy nie znam...wszystko zależy właśnie czy brać taą poprawkę na niecukry bo sok był bardzo mocno metny a od tego będzie zależało czy będę miał koncowo 3%, 5% czy 6-7% po
@arbuz77: mój balingomierz niby ma poprawke na niecukry (na koniec fermentacji schodzi na minus). Moje Renety miały w zeszłym tygodniu 13 Blg (w zeszłym roku miały tyle samo). Cydr będzie mocno wytrawny. Ja dodaję ksylitol na słodkość, a przy następnym butelkowaniu przetestuje erytrytol. Słodziki ze stewii to 95% dopełniacz, miód jest fermentowalny. Nie śpiesz się ze zlewaniem do butelek. Przetrzymaj minimum miesiąc bez ruszania. W butelkach też minimum miesiąc. Po dłuższym
@Wychwalany sprawdzę czy ma tą poprawkę, jak nie to dosypie by po przeliczeniu podbić to startowe blg o te 2-3oczka. Zobaczymy co wyjdzie. Jak już ma to zostawiam jak jest.
Na ten miesiąc jak fermentacja się zakończy to wynieść baniak w chłodniejsze miejsce, czy nie ma to znaczenia?
@arbuz77: w ten piątek robiłem nastaw. Jak tylko drożdże ruszyły to zniosłem go do piwnicy. Pracuje żwawo i nie będe juz tego ruszał przez około 2 miesiące. W piwnicy jest dosyć zimno, stara kamienica, ale nie sprawdzałem termometrem.