Wpis z mikrobloga

@BedeKiedysMarsjaninem nie bardzo wiem o co pytasz mówiąc szczerze xD

Ekspres kolbowy zazwyczaj ma guziki start stop i nie musi robić espresso dokładnie 25 ml bo zależy kiedy sam wciśniesz stop. No chyba że jest automatyczny i dobrze zaprogramowany ale nawet wtedy mogą być wahania.

Americano robisz dolewajac wody do espresso, nie należy przelewać espresso bo wychodzi spalona kawa.
Ekspres kolbowy zazwyczaj ma guziki start stop i nie musi robić espresso dokładnie 25 ml bo zależy kiedy sam wciśniesz stop.


@finam: No o to pytam, naciskam guzik start (czyli zazwyczaj rysuneczek filiżanki) i czy sam odmierza to 25ml?

Americano robisz dolewajac wody do espresso, nie należy przelewać espresso bo wychodzi spalona kawa.


@finam: Napisz jeszcze raz kiedy wychodzi spalona kawa bo nie rozumiem. Wydziałem to filmik kiedyś jak tłumaczyli,
@BedeKiedysMarsjaninem zależy czy jest automatyczny czy nie. Jeżeli automatyczny to musi być także odpowiednio zaprogramowany pod kątem grubości mielenia. Wtedy po naciśnięciu guzika z filiżanka jest szansa na idealne 25 ml espresso ale wystarczy chociażby lżej/mocniej docisnac tamperem i już wychodzi inaczej bo czas taki sam a kawy leci mniej lub więcej. Jak zmienisz kawę lub grubość mielenia to ta sama historia. Możesz też robić na czas z i samemu wciskać stop
@BedeKiedysMarsjaninem ehh, dobra myślałem że chodzi Ci o profesjonalny ekspres kolbowy ciśnieniowy (taki jak w kawiarniach)

W takim jak zalinkowales to nie mam pojęcia ale na pewno łatwo znajdziesz info choćby w instrukcji. Przypuszczam że taki ekspres jest jakoś zaprogramowany i odmierza ilość wody lub czas więc nie będziesz musiał wciskać stop.
Używałem jeszcze takich na kapsułki co lavazza dostarcza to tam trzeba wcisnąć stop.
@BedeKiedysMarsjaninem okej właśnie widziałem opis ale nie mam pojęcia jak to działa xD
W biurze u znajomego stoi taki za kilka tysięcy automatyczny który sam mieli kawę to tam na pewno sam odmierza wodę czy mleko to mozna dokładnie zaprogramować ile ml wody, mleka, jaka moc kawy itd. A w takim to nie wiem.
@finam: no jednak kawa z kafetiery, a z ekspresu ciśnieniowego trochę będzie się różnić. A nawet taki ekspres jak powyżej ma parametry teoretycznie jak nawet sporo droższe, czyli np 15bar itp
@BedeKiedysMarsjaninem: niektórzy twierdzą, że czują różnicę w smaku miedzy espresso wlewanym do gorącej wody, a tym do którego wodę dodajemy później. Nie ma jednak jednej poprawnej świętej metody ;) Najlepsza jest taka jaka da Ci kawę, która Tobie smakuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ostatnio ciekawy tekst o samym americano, które nie cieszy się zbytnią popularnością wśród dobrych baristów, napisał dla nas Paweł Murawski, jeden z top polskich