Wpis z mikrobloga

A stwierdziłam, że spytam, może ktoś będzie w stanie poradzić.
Pytanie głównie do #rozowepaski- leczy się któraś z was na niedoczynność tarczycy? Ja mam podejrzenie, jednak muszę w styczniu powtórzyć badania by to potwierdzić.
Czy któraś z was może opisać mi objawy i leczenie, a co najważniejsze-efekty leczenia? Moim głównym problemem z tym związanym obecnie jest wypadanie włosów i chciałam się dowiedziec czy mogę liczyć na zatrzymanie tego, bo nie jest ciekawie.
Jeśli ktoś woli odp na priv, chętnie pogadam, bo nie powiem że stres mocno.

#zdrowie #pytanie #pytaniedoeksperta #medycyna #tarczyca
  • 27
@motorolagrat moja znajoma ma problemy z tarczycą i miała srogi problem z włosami. teraz wydaje sporo kasy na kosmetyki, spędza sporo czasu w łazience , ale włosy ma bardzo spoko, więc u ciebie też może się uda coś poradzić
@parasituss: dzięki za odpowiedź, u mnie nie jest na tyle źle żeby osoby trzecie coś zauważyły, aczkolwiek pewnie to kwestia czasu. Zastanawiam się tylko czy uregulowanie hormonów jest trudnym procesem j czy może to zahamować wypadanie.
Oznaczenie TSH umożliwia wykazanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy.
Leczenie niedoczynności tarczycy jest bardzo skuteczne, wymaga tylko odpowiedniej dawki leków przyjmowanych systematycznie i po pewnym czasie stan hormonalny wyrównuje się.

To nie musi być tarczyca. Może warto rozważyć konsultację dermatologiczną z badaniami. Czasami wystarczy suplementacja odpowiednimi mikroelementami i witaminami zlecona przez lekarza.

Co znaczy 'powtórzyć' badania? Jakieś inne niepokojące objawy poza osłabieniem włosów?
@Wjolka: wcześniej byłam przekonana że to problem dermatologiczny bo miałam też trądzik i pieczenie i swędzenie skóry. Było to jednak ponad półtora roku temu i od tamtej pory biorę chyba z 7 tabletek dziennie typu witamina b12 tran d3 ect. Jednak nic nie pomaga. TSH FT3 I FT4 jest w normie, dopiero DHEA, kortyzol i glukoza wyszły znacząco podwyzszone stąd podejrzenie niedoczynnosci.
@motorolagrat: Podwyższone DHEA kortyzol i glukoza absolutnie nie wskazują na problemy z niedoczynnością tarczycy.
TSH FT3 i FT4 w normie praktycznie wykluczają, że problem leży po stronie tarczycy.
Powinna być dalsza diagnostyka ale nie w kierunku tarczycy, tylko nadnerczy. Warto także skonsultować wyniki z ginekologiem.
: @Wjolka: mogę widzieć skąd masz te informacje? Nie staram się jakkolwiek negowac tego co mówisz, raczej dowiedzieć się czegoś więcej. Często przeglądając internet, natrafiłam na informacje ze tsh oscylujace koło 2 może i być w ogolnoprzyjetej normie jednak dla osób w moim wieku (25 lat) może być za wysokie ponieważ mogę mieć nadwrażliwy organizm.
@motorolagrat: Bo nadnercza są najwłaściwszym tropem. Być może będziesz musiała mieć w tym kierunku wykonanych sporo badań. Aspekt ginekologiczny też jest ważny.
Co do wyników tarczycy napisałaś: 'w normie', nie pytałam o to jakie one są ani o jakiej porze roku były wykonywane. To jest indywidualna kwestia i tak ją trzeba rozpatrywać. Ale jeśli Twój lekarz pominął ten problem to znaczy że wynik faktycznie przy Twoim obrazie klinicznym można uznać za
@gienek_: Często przyczyną problemów z włosami nie są zaburzenia hormonalne, a właśnie konieczna suplementacja. Ale by uznać to za powód, trzeba wykluczyć wszytskie możliwe zaburzenia gospodarki hormonalnej. A @motorolagrat pod tym względem nie ma idealnych wyników.
@Wjolka: dzięki wielkie za porady. Priv odblokuje w domu bo przez apke tel chyba się nie da (?)
Co do aspektu ginekologicznego, to nie jest tak że miałabym też problem z nieregularnymi cyklami? U mnie działa to jak w zegarku.
Podwyższony mam tylko kortyzol(minimalnie ponad normę) , DHEA (to najwięcej bo aż o 100 jednostek) i glukoze gdzie endokrynolog powodzial że może konieczne będzie wykonanie krzywej cukrowej.
@Wjolka: dodam jeszcze ze z tym wypadaniem to mam gorsze i lepsze okresy bo jeszcze miesiąc temu byłam w najlepszym okresie od roku gdzie już myślałam że to wyleczylam bo ciesząc włosy na szczotce wpadal jeden, jednak trwało to tylko dwa tygodnie by wrócić że zdwojona siła. Teraz przy myciu zamykam wannę a myć muszę codziennie.
@motorolagrat: Skoro jesteś pod opieką endokrynologa to nie masz chyba o co tutaj pytać, lekarz specjalista udzieli Ci wszelkich informacji.
A wynik 2 TSH to wynik idealny jeśli chodzi o tarczycę. Przy braku typowych objawów i oznaczonym w normie ft4 to pewna norma poziomu hormonów. Nie wmawiaj sobie chorób. Poza tym endokrynolog by to już dawno wychwycił.
@motorolagrat: Piszę o niedoczynności tarczycy. Absolutnie nie twierdzę, że nic się nie dzieje. Trzeba szukać przyczyny, ale drążenie tematu niedoczynności to ślepa uliczka (a o to pytałaś w poście).