Wpis z mikrobloga

3 909 - 1 = 3 908

Tytuł: Rewolucja Gajdara. Historia rosyjskich reform z pierwszej ręki
Autor: Piotr Awen, Alfred Koch
Gatunek: Historia
★★★★★★

Jegor Gajdar to rosyjski odpowiednik Balcerowicza - z tą jednak różnicą, że poszło mu znacznie gorzej, zarówno w reformach, jak i polityce. Po jego śmierci byli współpracownicy, Piotr Awen i Alfred Koch, postanowili przeprowadzić serię wywiadów z innymi członkami rządu Gajdara (a także osobami mocno związanymi z wydarzeniami w Rosji lat dziewięćdziesiątych). W zamyśle miała to być książka o Gajdarze, przerodziła się jednak w opowieść o upadku ZSRR, Jelcynie, reformach w Rosji, sukcesach i porażkach demokratów i wolnorynkowców.
Plusem książki jest z pewnością interesujący temat oraz pełno ciekawostek bezpośrednio od uczestników tamtych wydarzeń. Jeden były minister (spraw zagranicznych) chwali się tym, że uratował były ZSRR od wojny w stylu jugosłowiańskiej - z kolei były minister obrony twierdzi, że do żadnej wojny by nie doszło. Dowiedzieć się można też, dlaczego jedna i ta sama osoba, w bardzo zbliżonych okolicznościach nie zezwoliła na użycie broni w 1991 roku, a zezwoliła w 1993 roku. Ciekawa jest też informacja, że Jelcyn, Szuszkiewicz (z Białorusi) i Krawczuk (z Ukrainy) jadąc na spotkanie w Puszczy Białowieskiej nie mieli w planach zlikwidowania ZSRR. Większość rozmówców obwinia ponadto Jelcyna za to, że demokraci w wyborach 1993 roku nie uzyskali takiego wyniku, jaki mogli, gdyby otrzymali poparcie od prezydenta. Ważne informacje ponadto pojawiają się o wojnie czeczeńskiej.
Olbrzymim minusem Rewolucji Gajdara jest to, że nie zawiera jakiegoś tekstu opisującego w miarę skrótowo wydarzenia, do których odnoszą się później rozmówcy. Czytelnik znający tylko pobieżnie historię upadku ZSRR, łatwo może pogubić się w ogromie niewyjaśnianych informacji przekazywanych w wywiadach. Kolejnym minusem jest to, że czasem w przedstawieniu danego rozmówcy... brakuje informacji, kim on był. Są za to zdania w stylu "to wspaniały i pracowity człowiek, był ważny w rządzie". Choć na końcu książki jest krótkie i konkretne przedstawienie 140 wspominanych w tekście osób, to brakuje wśród nich osób, z którymi rozmawiali autorzy. Na szczęście zazwyczaj w samym wywiadzie pojawiała się informacja, lub można było ją wywnioskować, o jakim ministerstwie mowa.
Jak macie większą niż podstawowa wiedzę o przemianach w Rosji, to dodajcie do oceny z dwie gwiazdki.
#ksiazki #czytajzwykopem #ekonomia #gospodarka #rosja #historia
#bookmeter
Pobierz
źródło: comment_mrkiIhVt8MCTSZHqaakV7jM0VD3XXP5x.jpg