Wpis z mikrobloga

Mirki,

zabawa z zaproszeniem ślubnym.

Chciałem z narzeczoną użyć sformułowania "udzielają sobie sakramentu małżeństwa".

Przy tym sakramencie to właśnie poprawna forma. Często używane sformułowania - zawierają, składają itp nie do końca są poprawne w tym przypadku.



I teraz problem.

Mamy wersję:

"Rózowy i Anon wraz z Rodzicami mają zaszczyt zaprosić ... na ceremonię Sakramentu Małżeństwa, którego udzielą sobie dnia ... w danym miejscu"



Nie pasuje mi ta forma bo chyba podmiorem są narzeczeni i rodzice i potem samo udzielanie sobie zakramentu wygląda jakby rodzice byli w to wmieszani.



Wg mnie poprawniej byłoby gdyby dodać potem Narzeczeni:



"Rózowy i Anon wraz z Rodzicami mają zaszczyt zaprosić ... na ceremonię Sakramentu Małżeństwa, którego udzielą sobie Narzeczeni dnia ... w danym miejscu"



Co jest poprawne? Bo ja serio już głupi jestem. A im człowiek dłużej myśli tym trudniej o prawidłową ocenę.



#slub #zaproszenia #zaproszeniaslubne #jezykpolski #poprawnapolszczyzna

#kiciochpyta

#wesele
  • 16
@czerwonystolik: tak szczerze to finansujemy bez pomocy rodzicow. I organizacja tez przez nas. Ale wolimy dodac rodzicow, tak bardziej oficjalnie moze i z szacunkiem. Bo bez znaczenia kto wyklada kase wg nas.
@rydzo: druga wersja, tylko może zmieniłbym składnię na "którego Narzeczeni udzielą sobie". Albo zrobić dwa zdania: "Różowy i Anon wraz z Rodzicami mają zaszczyt zaprosić ... na ceremonię sakramentu małżeństwa. Narzeczeni udzielą go sobie...".

Albo ewentualnie wykorzystać "w imieniu"? "Różowy i Anon w imieniu Rodziców i własnym mają zaszczyt zaprosić ... na ceremonię sakramentu małżeństwa, którego udzielą sobie...". W takiej wersji rodzice nie stają się chyba podmiotem w zdaniu.
. Często używane sformułowania - zawierają, składają itp nie do końca są poprawne w tym przypadku.


@rydzo: poniekad masz rację, ale zwróc tez uwagę, że nie zawsze na zaproszeniu jest mowa o sakramencie małżeństwa - czesto jest wpis o związku małżeńskim i wtedy wszystko sie zgadza ;)