Wpis z mikrobloga

Qh6 - to nie jest żaden kod do nowej zabawy. To ruch, który dał Norwegowi Carlsenowi tytuł mistrza świata w szachach.

Nie jestem jakimś szachowym ekspertem, ale uwielbiam takie sytuacje jak ta na planszy. Prawdopodobnie każdy początkujący gracz wolałby grać w tym momencie czarnymi, zwłaszcza że mat jest na wyciągnięcie ręki. Ale to właśnie białe mają mistrzowski ruch... Po tym posunięciu Rosjanin Karjakin poddał się i tak oto Norweg mógł świętować sukces.

Szkoda, że większe media nie wspominają o tym wydarzeniu, może kilka osób zainteresowałoby się szachami...

#szachy #ciekawostki
SzaloneLiczby - Qh6 - to nie jest żaden kod do nowej zabawy. To ruch, który dał Norwe...

źródło: comment_7MnGGZgpvbRzhUkyC95QZCmBu8s28V9E.jpg

Pobierz
  • 41
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SzaloneLiczby: Carlsen to jest #!$%@? geniusz. Uwielbiam ogladac jak gra.
Szkoda, ze nie jest takim strategiem jak Kasparov, ktory mial otwarcia doskonale przygotowane i jak na mistrzostwach, gdy prezentowal nowe otwarcie, to wszyscy wiedzieli, ze jest dobre
W przypadku Carlsena jest tak, ze wielokrotnie, zwlaszcza na poczatku, w otwarciu postepuje nieszablonowo, nierozwaznie. Nawiasem mowiac Kasparov go mentorowal.
Gdyby tylko bardziej skupil sie na strategii, to bylby niepokonany, bo taki szachista
  • Odpowiedz
@mafiozorek: Totalna bzdura, Carlsen jest ostatnim zawodnikiem na świecie o którym można powiedzieć że gra nierozważnie. Jest rewelacyjny w debiucie, grze środkowej i końcówkach, jest najbardziej wszechstronny w historii szachów i najbardziej opanowany. Szachy teraz właśnie tak wyglądają. Dawniej było wiadomo że Sznapik będzie grał agrensywnie i jego partie będą taktyczne, że Markowski będzie grał białymi zamknięte pozycje i najczęściej 1. g3. Dziś szachy na najwyższym poziomie to godziny komputerowej
  • Odpowiedz
@PrawdaWasWyzwoli: wygrał lepszy, ale trudno to nazwać zwycięstwem przekonującym. Zupelnie stracił głowę Magnus w partii ósmej, chcąc wygrać za wszelką cenę podłożył się dwukrotnie co Karjakin wykorzystał. Na dodatek uciekł z konferencji gdyż mu się chłodna głowa zagotowała... W dziewiątej Karjakin znowu miał szansę na zwycięstwo a w dziesiątej na forsowny remis. Niewiele zabrakło do bardzo gorzkiej porażki.
  • Odpowiedz
Markowski będzie grał białymi zamknięte pozycje i najczęściej 1. g3.


@PrawdaWasWyzwoli:
Pamiętam jak kiedyś przy mnie "Dziadek" tłumaczył, dlaczego po 1.g3 d5 niedobre jest 2. Gg2 :P

Akurat @mafiozorek ma trochę racji, do debiutów nie przykłada aż takiej wagi jak większość innych zawodników topu i raczej nie osiąga przewag po debiucie, tyle że potem gra silniej od rywala. Taki Anand czy Kasparow potrafili zaś wygrywać
  • Odpowiedz
A mnie interesuje czemu Karjakin nie zasłonił się gońcem 1 ruch wcześniej; tylko uciekł królem? Zwykłe przeoczenie czy to też słaba pozycja?


@MirekLurek: @Ragnarokk: Zaznaczę, że jestem średniakiem w szachach, ale wydaje mi się, że powód mógł być znacznie prostszy niż zakładamy :) Rosjanin miał na zegarze bodajże coś koło 30 sekund, ja bym się nie zdziwił gdyby w ogóle nie widział tego zagrożenia, które na niego czyha. W jego głowie było pokonanie Norwega, bo tylko wygrana dawała mu szanse na mistrzostwo.

Oczywiście my dzisiaj wszyscy jesteśmy mądrzy i wszystko już wiemy, ale kto wie czy Rosjanin nie szykował jakiegoś świetnego zagrania z tym gońcem. Dla mnie ten goniec ma bardzo ciekawą pozycję do różnych kombinacji w ataku i być może Rosjanin nie chciał go stamtąd ruszać. No ale to tylko taka moja analiza (bardziej może nawet
  • Odpowiedz
@SzaloneLiczby: Fajne. Czarny król bije hetmana, wieża na h8, mat. Alternatywnie białego hetmana bije pion, wieża na f6 (bije pion, szach), król może schować się tylko przed pionem, wtedy wieża na h8, mat. To oczywiste ofc, nie rozumiem tylko co skusiło gracza czarnymi, żeby postawić hetmana w tak kiepskim miejscu. To musiał być jego ostatni ruch i od razu za plecy wroga - niby dobrze, ale traci potencjał obronny i
  • Odpowiedz
@C8H18: Tak w szachach zapisujemy ruchy/położenie figur :)
Wf5 - wieża stojąca na polu f5
Wc8-h8 - wieża stojąca na polu c8 przesuwa się na pole h8

@kaef: Właśnie to jest w tym wszystkim piękne :) Aczkolwiek trzeba tu też mieć na uwadze fakt, że wcześniej był ruch Wc1-c8, więc Norweg niejako sam sprokurował tę sytuację, bo widział zwycięstwo na kilka posunięć do przodu.
Nie mniej jednak tak
  • Odpowiedz
Rosjanin miał na zegarze bodajże coś koło 30 sekund, ja bym się nie zdziwił gdyby w ogóle nie widział tego zagrożenia, które na niego czyha. W jego głowie było pokonanie Norwega, bo tylko wygrana dawała mu szanse na mistrzostwo.


@SzaloneLiczby:
Nie oszukujmy się, wiedział że przegrywa. I wiedział, że jak Carlsen zagrał Wc8, to znaczy że coś jest. Ale co miał do stracenia. :)
  • Odpowiedz
@Ragnarokk: Po ruchu Hh6 Rosjanin trochę zamarł, stąd też takie moje podejrzenia, że może go to wszystko w jakiś sposób zaskoczyło, zwłaszcza że grali błyskawiczną partię i nie było za bardzo czasu na namysł. No ale to są tacy geniusze, że tu wszystko jest w sumie możliwe i nic mnie nie zaskoczy ;)
  • Odpowiedz