Wpis z mikrobloga

Miraski, jak to jest z żywotnością dysków SSD w dzisiejszych czasach jeżeli chodzi o zapis na tych dyskach?

Kiedyś było tak że lepiej dużo nie zapisywać na tych dyskach bo się szybko psują, a jak jest teraz?

Pytam pod kątem ściągania różnej wielkości plików, nawet do kilku set GB dziennie, używam do tego IDM (internet download manager) który to ściągając, dzieli plik na mniejsze, po 8 albo 16, i już po ściągnięciu i zapisywaniu, łączy je sobie w całość - co trochę trwa.
Przy plikach wielkości 30 GB+ to nawet z 20-30 minut na standardowym HDD. Chciałbym żeby ściąganie, łączenie i zapis odbywał się na SSD, co może znacznie przyspieszyć cały proces, ale czy to jakoś zbytnio nie uszczupli żywotności mojego dysku?
Ktoś się orientuje w temacie jak to dzisiaj wygląda?

#komputery #technologia #ssd #dyski #informatyka
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Kiedyś było tak że lepiej dużo nie zapisywać na tych dyskach bo się szybko psują, a jak jest teraz?

To był mit jakich wiele, bo to "szybko" oznaczało 10~ lat+ przy zwykłym, domowym użyciu.
@Kramarz:
  • Odpowiedz
@Kramarz: taaa. mają taką tendencję. nic ważnego bym tam nie trzymał. Przy czym dowody mam tylko anegdotyczne, bo po prostu z 4 znanych SSD zepsuł się jeden, a informatyk powiedział że ostatnio często walczy właśnie z zepsutymi ssd
  • Odpowiedz
@PurePC_pl: to cale szczescie, pamietam nawet case gdzie bodajrze gra dragon age robila setki tysiecy zapisow bardzo szybko co mialo rzekomo psuc dyski ssd i byla panika w internecie, ale nie wiem jak to się skonczylo
  • Odpowiedz
@Kramarz: #!$%@? kotka przy pomocy kotka o tych TBW. Dyski MLC, zwłaszcza 250GB+, jeśli jeszcze znajdziesz się nie do utłuczenia, dopóki nie używasz jako 'scratch drive', typu cache proxy, itp. Po pięciu latach Intel 510 pod OSem z dużym ryciem (kompilowanie w kółko, projekty 3D z teksturami po 5GB, itp) ma jeszcze 62% cykli według specufikacji (tak mi pokazuje Intel SSD Toolbox). Zajechałam kilka dysków SSD pod serwerami: Kingstona V100
  • Odpowiedz