Wpis z mikrobloga

Zdjęcie pokazuje jak wyglądała burza piaskowa w USA w czasie tzw "Dust Bowl"

Dust Bowl – okres między1931 a 1938 r, w którym ogromne obszary USA i Kanady zostały dotknięte katastrofą ekologiczną - prawie 75% obszaru USA, 27 stanów odczuwało skutki tej katastrofy. Została ona spowodowana wieloletnią suszą i intensywną eksploatacją rolniczą gruntów.
Nie stosowano płodozmianu, stosując w zamian coraz głębszą orkę i intensywne wypasanie bydła. Po latach trawy, porastające dawniej prerie i zatrzymujące wilgoć po opadach, zostały wykorzenione, a wierzchnia warstwa gleby wystawiona na erozję. To ułatwiało powstawanie burz pyłowych zwanych "dusterami". W roku 1932 przez Wielkie Równiny przeszło 14 "dusterów", w 1933 roku już 38. Do roku 1934 ponad 15 mln hektarów straciło całkowicie wierzchnią żyzną warstwę gleby, to mniej więcej tyle ile jest wszystkich użytków rolnych w Polsce. Kolejne 40 mln ha straciło większą część żyznej warstwy, a kolejne 50 mln ha było zagrożone postępującą erozją! Ocenia się, że tylko w roku 1935 ok 850 mln ton gleby zostało "zdmuchnięte" z ziemi

Farmerzy w najgorszych okresach tracili 25 mln ówczesnych dolarów dziennie, ale katastrofa nie była tylko ekonomiczna. Pylica stała się choroba powszechną, a wiele osób po prostu się udusiło podczas burz. Zdychały zwierzęta, które po przejściu dustera miały czasem pełne żołądki i płuca pyłu.
Rząd wprowadzał kolejne plany ratunkowe: w 1933r 200 mln $ na pomoc w spłacie kredytów rolniczych, w 1935 525 mln $ na walkę z suszą (to ok. 10 mld na dzisiejsze dolary!) By pomóc farmerom próbowano sztucznie zwiększać ceny mięsa np w 1933 zabito 6 mln świń, a mięso w większości zniszczono. Dochodziło do wielkich strajków farmerów, z zamieszkami, w których ginęli ludzie.

Apogeum nastąpiło w "Czarną Niedzielę" 14 kwietnia 1935 roku. Wielka chmura ruszyła z szybkością 100 km/h z Oklahomy docierając do Kanady i wybrzeża Atlantyku. Pozbawieni domów i ziemi rolnicy ruszyli w poszukiwaniu pracy, dołączając do tych, których dotknął kryzys ekonomiczny. Często były to po prostu paniczne ucieczki przed nadchodząca burzą, ludzie porzucali domy, pakowali ile się dało do samochodu, albo wozu i uciekali. W 1936 Arizona i Oregon próbowały zamykać przez "uchodźcami" granicę.
W 1937 Roosevelt mówił, że doprowadzono do tego, że już 1/3 narodu "klepie biedę". W tym samym roku wprowadzono plan zalesiania w pasie o szerokości 100 mil między Kanadą a północnym Texasem - to miało pomoc w powstrzymaniu erozji.
Skutki suszy były odczuwalne aż do końca lat 40, a w niektórych obszarach są widoczne do dziś. Obszary najbardziej zniszczone nie nadawały się już do uprawy roślin więc przerzucono się na hodowlę bydła. Paradoksalnie można powiedzieć, że amerykańska miłość do steka wywodzi się z biedy.

Będzie więcej zdjęć za chwilę...
#ciekawostki #stahs #usa #historiajednejfotografii ...będzie więcej zdjęć za chwilę;)
stahs - Zdjęcie pokazuje jak wyglądała burza piaskowa w USA w czasie tzw "Dust Bowl"
...

źródło: comment_P9UTaGhloBIjBhvNs3o107DXVvXQTxjZ.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@stahs: Ubóstwo w latach 30. w Ameryce było niewyobrażalne. Ale potem przyszła II wojna światowa, europejski przemysł został zrównany z ziemią, a Stany Zjednoczone jako jedyne pozostały w grze. To byli prawdziwi zwycięzcy.
  • Odpowiedz
@stahs: "W tym samym roku wprowadzono plan zalesiania w pasie o szerokości 100 mil między Kanadą a północnym Texasem" not sure if troll, od kiedy Teksas ma cos do Kanady? przeciez Kanada jest 1500km na polnoc od Teksasu
  • Odpowiedz
@drzewko94: "Niepozorne" to dość ciekawe określenie na ekstensywną gospodarkę rolną. Ten przykład dowodzi, że nawet w bardzo wolnorynkowym kraju w takich sytuacjach nie obejdzie się bez aparatu państwa, który zagwarantuje bezpieczeństwo środowiska naturalnego.
  • Odpowiedz