Wpis z mikrobloga

@obsoletegirl: Najpierw poczytaj sobie o nurtach filozoficznych, założeniach (itd.) i wybierz któryś, który najlepiej ci pasuje. A potem poszukaj prace danego filozofa - w innym wypadku będziesz się niemiłosiernie nudzić.
  • Odpowiedz
@obsoletegirl: przeczytaj sobie książkę Pierre Hadot - Czym jest filozofia starożytna - bardzo przyjemna i interesująca lektura. Polecam również biografię Marka Aureliusza. Oczywiście możesz iść głębiej - Emil Cioran - Na szczytach rozpaczy (strumień myśli pisany przepięknym językiem i w genialnym tłumaczeniu Ireneusza Kani).
  • Odpowiedz
@obsoletegirl: tak jak wyżej ktoś już napisał - Co to wszystko znaczy Thomasa Nagela. Na pierwszym roku jak miałam propedeutykę filozofii, to właśnie tę książkę omawialiśmy
  • Odpowiedz
@obsoletegirl: ewentualnie Platon. On pisał bardzo znosnie, tylko musisz mieć wstęp od tłumacza. Obrona Sokratesa jest krótka chociażby a to takie cos co moim zdaniem każdy powinien znać.
Albo rozważania Marka Aureliusza
No mógłbym wymieniać i wymieniac
Za to Arystotelesa raczej nie polecam Zachęta do filozofii to zniechęta imo
  • Odpowiedz
@obsoletegirl: Nietzschego możesz spróbować, ale będzie dość trudny. Schopenhauera to Erystyka jest jeszcze w miarę, ale przez takie jego sztandarowe dzieła wątpię czy laik by przebrnął, dla mnie są kompletnie nieczytelne, a trochę się znam
  • Odpowiedz
@obsoletegirl: Studentka filozofii mówi, że "Spotkania z filozofią" Adama Sikory. Dla zupełnych laików, którzy myślą że Arystoteles to taka choroba stawów, dobra będzie "Filozofowie i ich filozofie" Damiana Leszczyńskiego - szybki przegląd po najważniejszych osobach i nurtach przystępnym językiem. Na późniejszy etap - Tatarkiewicz.
  • Odpowiedz