Wpis z mikrobloga

Garść newsów z zakresu #geopolityka #historia i trochę #ekonomia

Litwa się zbroi. Wilno znów zwiększyło budżet obronny
Litwa zdecydowała zwiększyć swój budżet obronny o ponad 25 proc. W projekcie wydatków na 2017 roku Litwini ustanowili, że budżet obronny będzie na poziomie 1,8 proc. PKB - dzięki zwiększeniu tego limitu, Wilno wyda na obronność o ponad 148 mln euro więcej niż w 2016 roku.

Łotwa zwiększa budżet obronny o 27%
Jeszcze w 2014 roku Łotwa przeznaczała na cele obronne nieco mniej niż 1 proc. swojego PKB. Według danych Sojuszu Północnoatlantyckiego wydatki obronne Łotwy stanowiły w latach 2012 i 2013 ledwie 0,9 % PKB. W przyszłym roku budżet wzrośnie do 1,7 proc.

Strategiczna rewolucja na Atlantyku?
Portugalia jest otwarta na chińskie inwestycje o niewojskowym charakterze na Azorach. Lizbona oczekuje, że tego typu działania pomogą jej rozwinąć potencjał logistyczny i badawczy tego atlantyckiego archipelagu. To zła wiadomość dla USA.

Czy bez terapii szokowej mielibyśmy Ukrainę w Polsce?
Popularna jest w Polsce opinia o skuteczności polskiej drogi wychodzenia z gospodarki socjalistycznej poprzez porównanie zmian PKB Polski i Ukrainy w ostatnim ćwierćwieczu. Otóż w 1990 Polska i Ukraina startowały z tego samego poziomu PKB, mówi się, dziś natomiast Polska ma ponad trzykrotnie wyższe PKB per capita aniżeli Ukraina. Wniosek: Polska się rozwijała, Ukraina stała w miejscu. Dalszy wniosek: coraz częściej krytykowany model transformacji polskiej nie był jednak taki zły, mogło być znacznie gorzej.
Zarówno opinie te, jak i wnioski są bałamutne. W szczególności różnica między PKB per capita Polski i Ukrainy nic nam sensownego nie mówi o samych modelach rozwoju. Otóż w okresie panowania Kuczmy Ukraina najszybciej w Europie Środkowej zwiększała swoje PKB na głowę, zaś Polska najwolniej.

Koniec fałszywych bogów
Znajdujemy się na końcu ery “fałszywych bogów” (czyli banków centralnych), otrzymujemy wiele sygnałów świadczących o zmęczeniu i wątpliwościach wobec ich działań. Istnieje ryzyko, że cały ten eksperyment zakończy się kryzysem, przy którym wydarzenia z 2008 roku będą tylko małymi tarapatami.

Jak ocalono skarb Banku Polskiego we wrześniu 1939 roku
Historia tego pociągu wpisała się w legendę upadającej II Rzeczypospolitej. Tuż po napaści Niemiec hitlerowskich rząd polski zdecydował, że dla bezpieczeństwa należy zapasy gotówki i złota, zdeponowane w Skarbcach Banku Polskiego, zostaną wywiezione do Śniatyna, na granicę polsko-rumuńską. Wydawało się, że tam będą najbezpieczniejsze.

Kara śmierci za ukrywanie Żydów
Polska nie była jedynym obszarem, gdzie zabijano za pomoc świadczoną Żydom - w Serbii funkcjonował analogiczny przepis. Także na ziemiach ukraińskich, na Podolu, obowiązywała kara śmierci. Natomiast podobnych rozporządzeń nie znano w okupowanej Europie Zachodniej (...)

Potomkowie zesłańców wrócą do Polski
Na finiszu są prace związane z nowelizacją ustawy o repatriacji, która umożliwi powrót do Polski rodaków zesłanych na Wschód przez Sowietów. To wypełnienie zobowiązania moralnego i nadrobienie 26 lat, od kiedy rodacy nie mogą doczekać się powrotu do kraju

Bitwa o... krowę
Chociaż II wojna światowa bywała krwawa, obfitowała niekiedy również w zabawne, a czasem wręcz komiczne wydarzenia, takie jak losy ... walki o krowę, którą polscy żołnierze chcieli przerobić na pożywny obiad.

Wszystkim zainteresowanym informacjami z zakresu gospodarki, geopolityki i historii polecam mój autorski tag #hahard. Postaram się wrzucać wyłącznie ciekawe informacje ;)

#gospodarka #wydarzenia #mirkoreklama
HaHard - Garść newsów z zakresu #geopolityka #historia i trochę #ekonomia

Litwa si...

źródło: comment_1xyQ2vbkUo7lcQ7392lkWDdBxg0yj9Wk.jpg

Pobierz
  • 3
@zyciejedo: taki tag istnieje już od jakiegoś czasu - o czym informuję we wpisie wyżej, cyt:

Wszystkim zainteresowanym informacjami z zakresu gospodarki, geopolityki i historii polecam mój autorski tag #hahard. Postaram się wrzucać wyłącznie ciekawe informacje ;)