Wpis z mikrobloga

Wiadomo, że Księżyc oddala się od Ziemi i kiedyś urwie się z grawitacyjnej smyczy.
Czy wiadomo czy w układzie słonecznym są księżyce będące na granicy urwania się ze smycz grawitacyjnych swoich planet?
#kosmos #kosmosboners #pytanie
  • 14
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
@Arveit wiem ;) tzn. Domyślamy się :)
Ale sobie tak myślę, że każdy taki urwany księżyc może zrobić niezły #!$%@? w układzie planetarny danej gwiazdy :)
  • Odpowiedz
via Android
  • 4
@Arveit 4 miliardy lat temu też coś jebnelo w protoziemie :) (z tego jebniecia powstał Księżyc)
Moze to też był urwany księżyc w tej młodej fazie formowania się naszego układu słonecznego :) tego nigdy się nie dowiemy :)
  • Odpowiedz
Jest cos takiego jak symulator ukladu slonecznego, chyba na scifunie bylo. Jesli jest wersja uwzgledniajaca satelity to mozna pobawic sie masa ksiezyca i zobaczyc co sie stanie :) oczywiscie katastrofalnych zmian klimatu to nie pokaze ale i tak moze byc ciekawie
  • Odpowiedz
@Adaslaw: Wydaje mi sie, ze Ksiezyc nigdy nie urwie sie z naszej orbity. To oddalanie sie ksiezyca spowodowane jest jego oddzialywaniem grawitacyjnym na ziemie, silami plywowymi etc. Z biegiem czasu gdy obrot Ziemii spowolni do okresu orbitalnego Ksiezyca, on przestanie sie oddalac.
  • Odpowiedz
@Menorzinho: Hmmm... Ja czytałem, że Księżyć oddala się od Ziemi około 4 cm rocznie. Z tego co rozumiem, w takiej sytuacji urwanie się Księżyca jest nieuniknione.
Ale jeśli sie mylę - proszę mnie poprawić.
  • Odpowiedz
@Adaslaw: Tak, Ksieżyc sie oddala, ale przeciez musi istniec jakas tego przyczyna, skads energie do tego musi czerpac. A czerpie ja z ruchu obrotowego Ziemi poprzez sily plywowe. W skrocie chodzi o to, ze w ukladzie Ziemia-Ksiezyc moment pędu Ziemii jest "transferowany" to momentu pedu zwiazanego z ruchem orbitalnym Ksiezyca czyli zwieksza jego orbite. Ale czym dalej od Ziemii tym ten efekt jest slabszy bo i sila grawitacji sie zmniejsza.
  • Odpowiedz
@Adaslaw: Prawdopodobnie do czasu gdy Księżyc postanowi przytomnie #!$%@?ć, to albo wyginiemy albo będziemy operować już technologią, która pozwoli go znów przybliżyć do Ziemi.
  • Odpowiedz