Wpis z mikrobloga

Mireczki borykam sie z problemem.

Mam serwer SAMBA, ktory sluzy pracy na wspolnych plikach miedzy 10 uzytkownikami.

Lecz SAMBA generuje ogromna ilosc problemow i jest bardzo wolna.

Obecnie szukam rozwiazania zastepczego. Wazne jest aby mozna bylo w jakis sposob zamontowac takie zrodlo tak by mialo lokalna sciezke aby programy ktore celuja w konkretna sciezke mogly z tych plikow korzystac.

Jakies pomysly? :(

#sysadmin #sieci #siecikomputerowe #linux
  • 16
@TypowyNerd: Samba ma bardzo dobre predkosci. Podaj liczby. Z jaka predkoscia masz transfer plikow?

Jezeli laczysz sie z samba share przez stare lacze 100Mbit to nic dziwnego ze wolno ci idzie. Dla przykladu zeby otworzyc zdjecie zrobione wspolczesnym aparatem (10-20MB) przez 100Mbit potrzebujes 1-2 sekund. Przy katalogu zawierajacym kilkaset zdjec, otworzenie ich wszystkich trwa bardzo dlugo. Podobnie z zobaczeniem nawet miniaturki, jesli jestes w danym katalogu poraz pierwszy, system musi pobrac
@JollyGiant: SAMBA i dobre predkosci? chyba przy malej ilosci duzych plikow. Czas dostepu jest porazajacy przy 30k obiektow.

@Kryspin013: Myslalem ale tez nie jest najlepsze. niestety iSCSI nie sprawdzi sie w tym przypadku.

@peperepe: Leci po agregacji 2x 1gbit do VLANu w ktorym sa wpiete komputery kazdy na 1gbit porcie.
Wczesniej bylo bez agregacji (myslalem ze cos zmieni) ale po prostu usluga sama w sobie jest w #!$%@? wolna.
@TypowyNerd: NAS to inne okreslenie linuxowego serwera plikow. NAS to nie jest jakas magia, NASy tez dzialaja na bazie NFS lub Samba, oba te protokoly mozesz skonfigurowac na kazdym linuxie albo FreeBSD. I tak Samba jest szybka szczegolnie gdy laczy sie z nia linux z samba, troche wolniej jest z windowsem. Problem polega na tym zeby skonfigurowac ja poprawnie. Poczytaj prosze o optymalizacji predkosci samby, zacznij na przyklad tu https://www.samba.org/samba/docs/man/Samba-HOWTO-Collection/speed.html
@JollyGiant: Dzieki za czas i checi ale ja chce sambe zastapic.

Przy tak ogromnej ilosci plikow jaka mam nawet cudowna optymalizacja jej nie naprawi. SAMBA jest po prostu wolna.

Jesli nie wierzysz to w sieci sa benchmarki gdzie problem sie uwidacznia dopiero przy duzej ilosci plikow.
Ponad to ten badziewny protokol sprawia sporo problemow.

PS. Wiem co to NAS i dalej mysle o dedykowanym urzadzeniu po AFS badz NFS.

https://ferhatakgun.com/network-share-performance-differences-between-nfs-smb/

Benchmark
Podobnie z zobaczeniem nawet miniaturki, jesli jestes w danym katalogu poraz pierwszy, system musi pobrac kazdy plik w calosci zeby wygenerowac miniature.


@JollyGiant: jpegi mogą mieć własne miniatury zdaje się i w dobie zdjęć po parę MB większość ma. inna rzecz, że nie każdy OS jest w stanie z tego skorzystać
@TypowyNerd: Sam uzywam Synology NAS z dostepem do plikow przez NFS i Samba. Rowniez mam na nim kilkadziesiat tysiecy malych plikow i kilka tysiecy plikow 1GB+ i wszystko smiga jak nalezy po sieci 1Gb. Caly "NAS" to jest doslownie linux, poskladany i skonfigurowany przez Synology, mam do niego dostep przez SSH, moge instalowac aplikacje linuxowe, ustawiac cron itd. Wszystkie configi z tego sprzetu da sie przeniesc i beda dzialaly na normalnym
@noekid: @TypowyNerd: co do webdav to linuksowa implementacja nie pozwala aby natywnie windows 7-10 z niego korzystal. dzialalo to tylko na windows xp. Pod windows 7-10 potrzebujesz oddzielnego klienta jak bitkinex, czy nowe winscp. nie widzialem nigdy rozwiazania aby ludzie lokalnie w firmie korzystali z tego jako dysk sieciowy.
Raczej bylo jak masz kase to windows server, jak masz mniej to jakis serwerek nas, jak nie masz to samba.

Z