Wpis z mikrobloga

Czemu panuje obiegowa opinia nawet na stronach które kreują się na medyczne lub dietetyczne, że wódka ma xxx kalorii i że przez to jest tucząca? Przecież wóda nie ma z perspektywy człowieka żadnych kalorii bo nie zawiera przyswajalnych makroelementów (węgle 0, białka 0, tłuszcze 0) i jakieś szczątkowe mikroelementy. Można by wręcz powiedzieć, że wódka ma dla człowieka ujemną kaloryczność, bo potrzebna jest energia do rozłożenia i wydalenia tego świństwa, a później do przywrócenia homeostazy w organizmie po zatruciu. Później takich głupot naczyta się np. mój brat, który ma jakąś dietę niskokaloryczną i przy przeliczaniu uwzględnia wódkę bo w jakiejś tabeli było że ma xyz kalorii xD.

#dietetyka #dieta #biologia
  • 22
@ZasilaczKomputerowy: Właśnie też mnie to zawsze zastanawia w jaki spsób wódka tuczy? Piwo czy wino mają cukier to jakoś inaczej. A wódka zawiera tylko alkohol i wodę. Ma od groma energii w sobie, czy jest przerabiany na tłuszcz? Może znajdzie się ktoś mądry i nam to wytłumaczy.
@ZasilaczKomputerowy: bo to mit, nie tyjesz o alkoholu. Naduzywajac go wrecz tracisz na masie ciala:

Waga ciała

Chociaż alkohol ma stosunkowo wysoką wartość kaloryczną - 7,1 kalorii na 1 gram (dla porównania:
1 gram węglowodanów zawiera 4,5 kalorii, a 1 gram tłuszczu 9 kalorii) - piciu alkoholu raczej nie
towarzyszy wzrost ciężaru ciała. Z analizy danych zebranych w pierwszym ogólnokrajowym sondażu
dotyczącym zdrowia i odżywiania (NHANES I - National Health and
@frusio: >Czyli podsumowując tą kwestię, alkohol przede wszystkim czyni towarzyszące mu jedzenie pożywką dla tkanki tłuszczowej, sam natomiast ma niewielki wpływ na wzrost wagi.

Z resztą jak może blokować spalanie tłuszczu skoro tłuszcz jest rozkładany na poziomie tkanki tłuszczowej po pobudzeniu glukagon (który jest wydzielany w trzustce), a alkohol jest spalany na poziomie wątroby.
@berti:

to etanol jest przerabiany na octan, który może zastąpić glukozę.


Uczyłem się trochę biologii w życiu, ale nie słyszałem nigdy o metabolizmie octanów na poziomie komórkowym na wzór metabolizmu glukozy. Napisz o tym więcej, chętnie się douczę bo wujek google nic nie mówi.

@ZasilaczKomputerowy: Alcohol jest metabolizowany do ketonow, ktore (tak samo jak w przypadku tluszczy) sa bez problemu uzywane przez komorki organizmu do wytworzenia energii. Z tego co wiem organizm nie moze zamienic alkoholu w tluszcz ani glukoze. Spozywajac go dostatecznie duzo wraz z innymi makroelementami mozemy powodowac magazynowanie tych drugich w organizmie. Generalnie jest troche trudno tego dokonac, bo zakladajac zapotrzebowanie 2k kcal potrzeba okolo 285g czystego alkoholu (0.7l) plus makroelementy, dzieki
@prnppp doświadczenie z redukcją mam takie że redukuję skuteczbue zawsze kiedy mam na to ochotę i kiedy nie koliduje to z wymaganiami treningu.

@Calhil
@ZasilaczKomputerowy usuwam wpis wyżej, bo to jednak kolejny poniżej pewnego standardu.
Są tu osoby kierujące się moimi radami więc następne wpisy będą bardziej szczegółowe lub nie będzie ich wcale. Albo w ogóle zostanę tylko przy sprawach treningowych na których znam się najlepiej a chemię zostawię fachowcom, bo nawet
@ZasilaczKomputerowy: ciekawy temat. ogolnie nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. na to jak efektywnie organizm uzyje etanolu wplywa wiele czynnikow, szybkosc jego spozywania, czy w tym samym czasie spozywamy cos innego etc. obecnie szacuje sie, ze spozywanie etanolu zmienisza utlenanie fatu a jego efekt termogeniczny jest na poziomie 0,15. troche wiecej mozna przeczytac tu
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1545851
tu: http://ajpregu.physiology.org/content/266/4/R1204.abstract?ijkey=e3643c07a6a33e8f18b3a57436de8abf2a9c598d&keytype2=tf_ipsecsha
i tu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8785189

ja osobiscie wliczam do bilansu.
@lekemise: Ok jestem w stanie nawet na słowo uwierzyć, że alkohol spowalnia spalanie tłuszczu. Nie o tym jest jednak główny wątek. Bardziej chodzi mi o to, że na wielu stronach dietetycznych jest podana kaloryczność wódki. I próbuję uzyskać informację, w jaki sposób organizm uzyskuje energie z alkoholu (tak jak np. z tłuszczów czy cukrów mamy metabolizm komórkowy w mitochondriach, który prowadzi do tworzenia ATP, które można magazynować).