Wpis z mikrobloga

Mirki pytanko... Mam liczbę w systemie 40bit (dwójkowym ?) i w excelu chce ją zapisać w formacie szesnastkowym (hex).

Przykład: 4193578260 -> F9F4ED14
Funkcja w excelu: DEC2HEX(nr komórki)

Ale system z którego ta liczba została pobrana ma zapis 00F9F4ED14, a nie F9F4ED14.

Skąd wzięły się dwa zera z przodu zmienionej wartości?
Czy została uzyta błędna komenda w excelu?

#matematyka #excel #excel2007
  • 9
Nie, po prostu Excel wycina zera z początku liczb, bo 002 to dla niego to samo co 2. Tamten system widać nie wycina zer.
Jak chcesz, żeby zera z przodu uzupełniały do określonej długości to =dec2hex(komórka;10) -- uzupełni 2 zera na początku.
@yozz84: liczba nie jest w systemie dwójkowym tylko dziesiętnym - co wiesz bo użyłeś DEC2HEX.
funkcja DEC2HEX lub DZIES.NA.SZESN ma dwa argumenty.Drugi to liczba miejsc
Jak chcesz z dwoma zerami to użyj : DZIES.NA.SZESN(nr_komórki;10)
@ptaq77: zgadza się, słowem wyjasnienia jednak wstawiłem info o systemie 40bit bo nie byłem pewny, a wynikło to z faktu iż taka informacja pojawiła się w systemie Roger do zczytywania / identyfikowania kart dostępowych. Wartość w oknie była podpisana jako 40bitowa, ale jak sam wspomniałeś zamieniałem tą wartość jako dziesiętną na szesnastkową.
Mam do wprowadzenia kilkadziesiąt kart do systemu... łatwiej do nazwisk w excelu przypisać z czytnika numer karty, z automatu zamienic na liczbę szesnastkową i zaimportować do systemu wszystko na raz niż każde pojedynczo wklepywać z okienkami i potwierdzeniami.