Wpis z mikrobloga

Pośmialiśmy się z pytań w trakcie konferencji Muska, to teraz przedstawiam wam rozmowę z ekspertami. 15 minut ze zdenerwowania chodziłem po pokoju. W TokFM o SpaceX i kolonizacji Marsa rozmawiają:

- Wojciech Orliński (dziennikarz),
- dr Paweł Wajer - Pracownia Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii, Centrum Badań Kosmicznych PAN,
- dr Natalia Zalewska - Pracownia Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Lotnictwa.

Oboje są marsjańskimi ekspertami, jutro będą prezentować obecny stan wiedzy ludzkości o Marsie na Festiwalu Nauki w Warszawie, biorą udział w międzynarodowych projektach, np. ExoMars.

Pierwsze pytanie:

Orliński: Czy w ogóle powinni tam [na Marsa] polecieć ludzie? Jak tam jest taki wysoki współczynnik nieudanych misji, to może lepiej niech one wszystkie będą bezzałogowe.

dr Zalewska: Tak, żeby ludzi na pewną śmierć nie wysyłać, bo chyba Musk tak zaznaczył, że jest duże ryzyko śmierci, ale w tym momencie, no, TO PO CO TAKA MISJA? To dopracujmy technologię tak, żeby zmniejszyć do minimum ryzyko śmierci i może ograniczmy się na razie do tylko obejrzenia tego Marsa, na przykład z orbity, i powrotu na Ziemię. I TAK BY NA TYM ZAROBIŁ, ale żeby kolonizować - to już jest temat rzeka i technologia na razie nam na to nie pozwala.


Ale głupi ten Magellan, mógł uprawiać winogrona i umrzeć na zapalenie płuc.

Orliński: Wydaje mi się, że sam taki lot (...) już by się wiązał z jakimiś strasznymi zagrożeniami dla życia tych astronautów, właściwie nie wiem, czego się bać bardziej - tak długiego czasu przebywania w nieważkości, czy wystawienia ich wszystkich na to promieniowanie.

dr Zalewska: No właśnie tu jest cały problem, że nie wiemy jak to będzie wpływać na organizm ludzki, bo jest bardzo duże ryzyko po prostu napromieniowania i no musiałby być jakiś ochronny kombinezon, który by pozwolił na to, a nie ma na razie takich.


Klasyk.

Orliński: Ale i tak lot musi trwać jakieś 9 miesięcy chyba.

dr Zalewska: Pół roku chyba, tak? W najlepszym wypadku.

dr Wajer: Można założyć, że to będzie pół roku.


A konkretnie od 80 do 150 dni w zależności od roku, docelowo nawet 30 dni.

Orliński: Ale czy to pół roku w ogóle już jest zabójcze? Czy wiadomo, czy zanim oni dolecą, nie będą już jednym wielkim improwizowanym szpitalem onkologicznym?

dr Zalewska: NO WŁAŚNIE, TO TUTAJ JEST PYTANIE i wiadomo, że ta nieważkość bardzo źle działa na organizm ludzki, człowiek musiałby być poddawany różnym ćwiczeniom , żeby mięśnie nie zanikały i kości się nie odwapniały


Tymczasem w SpaceX: STOP WHAT YOU'RE DOING, WE FORGOT ABOUT ZERO-G.

dr Zalewska: Elon Musk 100 osób chce wysłać - też się dziwię, po co od razu 100 osób.

Orliński: Chyba można się domyślić, dlaczego 100 osób, bo powiedział, że bilety mają kosztować $200k od łebka, jak by leciało 10 osób, to rozumiem, że to już są $2mln.

dr Wajer: Równie dobrze możemy od razu wysłać 1000 osób, jak już fantazjujemy.


ZNALAZŁ JEDEN PROSTY SPOSÓB NA KOLONIZACJĘ - upchać 100 osób w statek dla 10 i dać im 10 kombinezonów. Koszty spadają o 90%.

Orliński: Powiedzmy - ten pomysł wygląda rzeczywiście na dosyć szalony, zetknęliście się chyba z planami, które są BARDZIEJ SERIO, bardziej realistyczne, jak by się to dało zrobić, ŻEBY CI LUDZIE DOLECIELI Z TAKĄ ILOŚCIĄ RĄK I NÓG, Z JAKĄ WYLECIELI?

dr Zalewska: Z takich planów BARDZIEJ POWAŻNYCH to istnieją takie plany i z tego, co ja się zorientowałam, to najpierw wysyłałoby się roboty na Marsa, które by po prostu przygotowywały miejsce do zamieszkania. Ale to by trwało latami - i dopiero pierwszych ludzi można by było wysyłać.


A SpaceX chce wysłać 100 osób na pustą planetę, co ten Musk to ja nawet nie xD
A nie, chwila:
- 2018: Dragon leci na Marsa bez załogi, z ładunkiem.
- 2020: wiele Dragonów leci na Marsa bez załogi, z ładunkiem.
- 2022: pierwszy lot ITS/BFS na Marsa, bez załogi, z ładunkiem.
- 2025: pierwszy załogowy lot ITS/BFS na Marsa. #

dr Zalewska: W bazie symulacyjnej w Utah dąży się do tego, żeby jak najdłużej ci ludzie byli zamknięci (...), wychodzi się na zewnątrz tylko w skafandrze kosmicznym, OCZYWIŚCIE SYMULOWANYM, NIE PRAWDZIWYM, BO PRAWDZIWY KOSZTUJE ILEŚ TAM MILIONÓW DOLARÓW, KILKANAŚCIE NAWET.


Pani doktor, przed chwilą twierdziła pani, że celem Muska jest zarobić na biletach, po $200k, osób lecących na Marsa ("I TAK BY NA TYM ZAROBIŁ"). Teraz twierdzi pani, że sam kombinezon jest wart kilkanaście milionów. Gdzie ten zarobek?
Oczywiście takie pytanie nie padło.

Wisienka na torcie:

dr Wajer: Elon Musk w swojej wizji zaproponował, żeby paliwem był metan.

dr Zalewska: A NIE WYBUCHŁYBY TAKIE RAKIETY? BO TO METAN. JA BYM SIĘ OBAWIAŁA TROCHĘ.


Co ten Elon, łatwopalne materiały chce pchać do rakiety, top kek xD

Jak by ktoś chciał spotkać oboje doktorów na żywo, w ramach Festiwalu Nauki będą mówić o Marsie jutro przy ul. Bartyckiej 18A, o godz. 10:30 dr Wejer, o godz. 11:30 dr Zalewska.

Polecam animację na odstresowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#spacex #elonmusk #warszawa #mirkokosmos #eksploracjakomosu #nauka #gruparatowaniapoziomu

Audycja jest dostępna tutaj, a za darmo w aplikacji PlayerFM, jak ktoś chce odsłuchać.
smyl - Pośmialiśmy się z pytań w trakcie konferencji Muska, to teraz przedstawiam wam...
  • 71
Jeszcze jest ładne podsumowanie:

dr Wajer: Został pominięty chyba problem, dolecą i jak będą żyli? Codzienne życie jak ich będzie wyglądało?

Orliński: Znaczy w ogóle ilu doleci żywych? To znaczy na 100 osób już mamy chyba dostatecznie dużą grupę, że jakaś część dostanie tego raka, czy czegoś tam.

dr Zalewska: Tak, po prostu makabra nam się tutaj...

dr Wajer: O ile wcześniej rakieta nie ulegnie awarii na orbicie
@smyl Masz odpowiedź dlaczego w tym kraju jest jak jest. Zero konstruktywnej polemiki, tylko po co mi to/nie opłaca się/oszalałeś/głupi pomysł. I mówią to ludzie którzy teoretycznie są naukowcami, badaczami a więc powinna ich charakteryzować niejaka ciekawość odnośnie nowych rozwiązań itp. Siedzą sobie tam na państwowej pensji a resztę mają w dupie xD
Ja trochę nie rozumiem po co lecieć na tego Marsa.


@BongoBong: z tego samego powodu, dla którego powstały pierwsze organizmy jednokomórkowe, pierwsze eukarionty, pierwsze organizmy wielokomórkowe, pierwsze organizmy żyjące na lądzie. Równocześnie przyczyną, celem i mechanizmem istnienia życia jest rozprzestrzenianie się i przetrwanie. Ekspansja życia na inne planety jest tak samo naturalna, jak ekspansja życia na lądy. Tak to widzę.
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

BFS - Big ~~Fu-~~ Falcon Spaceship (see MCT)
ITS - Interplanetary Transport System (see MCT)
NA - New Armstrong, super-heavy lifter proposed by Blue Origin
BO - Blue Origin – Firma konkurująca ze SpaceX.

Jestem botem

@Oczk: 47 minut 51 sekund. A przesłuchałem go dwa razy, żeby spisać najważniejsze momenty...

Były jeszcze dwa podejrzane wątki, może ktoś mógłby się do tego odnieść:

dr Wajer: Jak Musk odpali bomby atomowe na biegunach, to pojawi się szkodliwe promieniowanie [hehehe]


No chyba nie bardzo (?), na Ziemi odbyło się 2120 testów broni nuklearnej...

O pomyśle oplecenia Marsa materiałem (nad?)przewodzącym wzdłuż równika i puszczeniu przez niego prądu elektrycznego w celu