Wpis z mikrobloga

ktoś słyszał o Quincunx w tzw. metodzie różnic skończonych... https://en.wikipedia.org/wiki/Finite_difference_method

a chodzi mi o ten cytat po angielsku: In numerical analysis, the quincunx pattern describes the two-dimensional five-point stencil, a sampling pattern used to derive finite difference approximations to derivatives.

z translatora :-( W analizie numerycznej , wzór Quincunx opisuje dwuwymiarowy pięciopunktowy szablon , wzór próbkowania stosowana dla uzyskania różnic skończonych przybliżeń pochodnych ??????????

matematyka #nauka #ciekawostki #technologia #informatyka #zainteresowania #matematyka
  • 8
@Sicamber: nie jestem matematykiem, ale to coś takiego jak w grafice komputerowej - wzorzec dla multisampli antyaliasingu, tyle że w matematyce, jak i fizyce w ogóle do pochodnych..? TYLKO jest coś mega ciekawego... bo ten sam wzór wykorzystuje się (podobno) do opisania pewnych rodzajów tzw. nieskończonej intuicji..?
@nutka-instrumentalnews: no tak, odległość czterech punktów na obwodzie od środkowego punktu jest taka sama, ale co w tym szczególnego? np. każdy okrąg składa się z punktów równoodległych od środka :)

Dyskretyzacja to bardzo szerokie zagadnienie, poczytaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskretyzacja_(matematyka)

Metoda różnic skończonych to sposób numerycznego rozwiązywania niektórych rodzajów równań. Jednym z kroków jest dyskretyzacja, która w tym konkretnym przypadku polega na przybliżeniu pochodnych funkcji ilorazami różnicowymi.
@nutka-instrumentalnews: Zebys mogla sobie sluchac muzyki na komputerze, musimy przetłumaczyć sygnał analogowy na język komputera (ciąg zer i jedynek). Mierzymy wartość sygnału w bardzo małych odstępach czasu (im wiecej probek tym lepsza jakość). Taki proces nazywa się próbkowaniem (albo dyskretyzacją).

Dla płyt CD np. próbkujemy z czestotliwością 44,1kHz (44 tysiace 100 razy na sekundę). Przy takiej czestotliwosci ludzkie ucho nie slyszy przekłamań :)