Wpis z mikrobloga

Jestem w Niemczech od ponad 6 lat. Chcialbym mirkom przedstawic kilka faktow i mitow na temat tego kraju. Pisze bez ogolnego przemyslenia wiec moze sie zdarzyc ze cos pominalem. Postaram sie najwiecej napisac o nacjach mieszkajacych w DE i ich kulturach i jezykach Bo mnie to interesuje i w tym temacie mam najwiecej doswiadczen.

Podziele to wszystko na tematy.

1. Jak zaczac zycie w DE?
Najlepiej przez znajomosci. Biura posrednictwa Polski odpadaja jak chcesz przJechac na stale. To najtrudniejsza droga. Aby pracowac i mieszkac w niemczech trzeba miec niemiecki meldunek i Konto w niemieckim banku. Numer identyfikacji podatkowej (niemiecki Steueridentifikationsnummer) oraz numer ubezpieczenia socjalnego (Sozialversicherunausweiss). Brzmi groznie ale wszystko zalatwicie nawet godzine i juz Po zalatwieniu mozecie podpisac umowe o prace i pracowac. Wazne jest klasa podatkowa. Zalezna od stanu cywilnego. Kawaler najlepiej wyvhodzi na 1ce a malzenstwo zaleznie od zarobkow 2,3 lub 4. Dokladnie sie nie znam.

W niemczech mozna posiadac tylko jedno Konto prywatne i jedno Konto firmowe. Jezeli jestes grubo zadluzony w kraju UE to bedziesz mial problemy ze zalozeniem konta. Jednak da sie w niemieckim banku pocztowym lub tez jakims koncie internetowym typu prepaid. Nie polecam Bo Sa drogie i niektore firmy Maja Problem z przelewaniem pienedzy na te konta. Niektore firmy Maja mozliwosc wyplacania czekami pieniezmymi. Jednak coraz rzadziej.

2. Mieszkanie.
Nie wiem jak ocenic trudnosc w znalezieniu mieszkanie, ale u mnie w miescie wyglada tak ze jak masz 3000euro na kaucje pierwsza czynsz i prowizje to znajdzesz przez biuro maklerskie mieszkanie od razu (tzw Immobilien) jednak w moim miescie mieszkanie Sa bardzo drogie i ogolnie oplaca sie mieszkac na przedmiesciach. Kolejny Problem to uchodzcy z Ghany i Syrii ktorym wlasciciele wiekszych budynkow wynajmuja chetniej bo dostaja dofinansowania od miasta/panstwa. W moim miescie ogolnie ciezko o jakiekolwiek mieszkanie i na jedno ogloszenie 20 chetnych. Gdy przed szescioma laty bylo dokladnie odwrotnie i na 6 mieszkanie jeden chetny.

3. Praca
Na poczatku gdy nie znasz jezykach lub nie masz zawodu oplaca sie pracowac przy jakiekolwiek czyszczeniu/sprzataniu. Najlepiej na nocki. Wiem ze to praca nie marzenie ale jednak lepsza niz praca przy zbieraniu zamowien w jakiejs hurtowni nie pozwoli wam tyle zarobic. Minimalna placa w de to 8.61. we firmie sprzatajacej otrzymcie spokojnie Euro wiecej, a za dodatek nocny Minimum jeszcze 25% ktora jest kwota nieopodatkowana. Wiec mozna wyjsc nawet 11.50 na godzine gdzie 3€ macie na czysto.

4.Praca podatkowa (Nebenjob, Minijob, Halbshwarz)

W niemczech mozna dostac tzw nebenjob na ktorym mozecie dodatkowo bez zadnych podatkow zarobic miesiecznie do 450€. Na Minijob do 160€. Wiele osob prowadzace dzialalnosc jakas Mala chetniej zatrudnia na 160€ i kazdy Euro ponad to jest wyplacany na czarno. To tzw halbschwarz. Dla pracoholikow ktorz lubia #!$%@? w pracy jak #!$%@?.

5. Mentalnosci

a) Niemcy
Chyba pomimo najgorszych oszczerstw od strony Polakow w Strone niemcow z nimi jest odwrotnie. Nie spotkalem Niemcach ktory nienawidzi Polakow. Jakies tam zarty ze kradna ruskie zawsze dwa samochody Bo wracaja przez Polske. Ogolnie Niemcy lubia Polakow i ich podziwiaja. Czego Polacy rzadko niemcom odwdzieczaja. Nemcy lubia jesli obcokrajowiec pracuje, uczy sie jezyka i nie pobiera socjalu. Wg mnie wiesniaki strasznie albo bardzo inteligentni i kulturalni. Czesto spotkasz 80letniego punka czy kolesia Po 40stce w 18wiecznym fraku a na rogu 110latek parkuje Porsche w dresiku i dzwoni najnowszym Smartphone. Czasami takie mieszanki razem przy stoliku w knajpie pija hefeweizen i smieszkuja. Niemcy uwielbiaja swoja kulture (przynajmniej na poludniu)

b) Turcy.
Dla mnie to takie janusze. Sluchaja tych #!$%@? muzyczek z ich kraju diskoturk i sie podniecaja. Urzadzaja raz na czas festyny z atrakcjami typu zuzka i owczym serem. Ogolnie duzo wsrod nich jak sie Sami nazywaja moderne turkye czyli pija rowno taki i piwo i jedza boczek. Ogolnie marzeniem kazdego turka jest otwarcie swojego geszeftu i oczywiscie zawsze to Gastronomia.
Ogolnie sepi na kase a jednoczesnie najbardziej uzalezniona grupa etniczna w hazard. Strasznie zakochani w swojej kulture i Wg nich wszystko najlepszego Co tureckie. Bez komentarza. Przekrecaja historie. Chociaz ciekawe ze bardzo spora wiedze na jej temat Maja.

c) Polacy

Jak to i w Polsce. Ogolnie wiekszosc strasznie narzekajaca, pijoki. Wiekszosc sie nie dostosowuje do stamdardu zycia. Duzo patriotow. Duzo idiotow. Wkurza mnie jak ktos nie rozumie jezyka i lazi wiecznie gada i sie burzy Bo niemec mu powiedzial w pracy tym #!$%@? akcentem jak sie masz jak minal weekend. Polak lazi i sie pytaja Co on mi powiedzial, pewnie ze jestem jebniety albo ze jestem niewolnikiem. Ogolnie przeraza mnie to. Tyle.

D) Irak

Najbardziej leniwi ludzie jakich znam. Oni nie #!$%@? sie chowajac sie Po katach tylko zbieraja sie w grupy i #!$%@? sie razem. Gdy ich przylapiesz to mowia ze opracowuja taktyke na nastpny czas pracy. Pracuja malo ale Sa bardzo dokladni. Ogolnie bardzo przyjazni ludzie. Chyba najprzyjezniejsi jakich poznalem. I wszyscy nosili wasy. Znalem jazydow, chrzescijan i muzulmanow z Iraku i jazydow bylo najwiecej.

E) Afrykanie ogolnie
Nie chce byc rasista ale Bede. Z ponad trzydziestu Afrykanie znam tylko 3 bialych i reszte czarnych. Biali pracuja wszyscy, a z moich znajomych czarnych tylko jeden. Tak jest no Co.

F) ruskie/kazachy

Tu prawie wszyscy #!$%@? jak woly. I spora grupa pijacych w pracy. Znam ruskow ktorz Maja #!$%@? domy w zlocie i pachnie tlustym jedzonkiem w domu zajebista fura i od zawsze pracuje w gowno robotach. Znam takich Co Maja w #!$%@? kasy i pirzadne stanowiska a zyja jak zyja byle zyc i sie #!$%@? i do turcji na wakacje. Ogolnie spoko odbieram ruskich tylko wkurza mnie ze mysla ze kazdy Polak potrafie rosyjsku.

G) wlosi
O dziwo strasznie duzo wlochow. Na poczatku myslalem ze to rumuni. Ale nie. Ogolnie znam ich z tego ze nie Sa domowiczami. Wyciagaja na piwo do knajpy i pija jednak 5 godzin ale fajnie sie przy nich czuje. Ladne dziewczyna tylko wszystkie takie malutkie. Lubia jarac.

H) wegrzy
Znam tylko jednego uwielbiaja Polakow i Polske ciagle mowi ze jestesmy przyjaciolmi. I kaze mi sie uczyc wegierskiego. Chwali urode Polek i jego celem jest miec dzieci z Polka na znak przyjazni Polski wegierskiego. Calkiem powaznie tak do mnie. Ogolnie wporzadku.

I) rumuni
Najbardziej wiesniacka grupa. Oni zbieraja sie chyba na natargach fzy gieldach w polsce. Ogolnie pijaki najwieksze. Wykonuja najgorsze prace jakie Sa mozliwego i #!$%@? jak Polacy w 90 na truskawkach. Jak do roboty tak i do domu. Przezylem najlepsza prywatke u Rumunow. Taka potancowka jak na biesiadzie czy weselu w parach e rytmach Disko rumunsku o-zone pipijakac palinke. Panny niesmiale do tanca to mi rumunskie chlopakiem dziewczyny przynosili i mowili ze Maja ze mna tanczyc bo jestem gosciem i trza mu pokazac jacy rumuni towarzyscy. A kobiety piekne.

...... Moze wystarczy. Jak kogos interesuje i bedzie jakies zainteresowanie wieksze, to bede pisal dalej. Na Telefonie wkurza to pisanie.
I szczerze musze spadac spac Di pracy jutro. Pozdrawiam mirki

#emigracja #emigrujzwykopem #multikulti
  • 54
@CacyIsBack w 100% się zgadzam, może z wyjątkiem Węgrów. Jeśli Węgier przyjechał się tylko dorobić na dom u siebie na wsi to do Ciebie będzie miły, ale za plecami przy pierwszej okazji Cię #!$%@?.
@CacyIsBack wydaje mi sie ze na emigracji wszedzie tak samo. Polusy (tak opisze pewna grupe etniczna z Polski) zamykaja sie na swoich greenfordach i innych perivalach i kozakuja, a tak to dzien jak codzien. Nauczyc przeklinac kilku angoli, wypic 2x piwko na budowie u polaka bo ani angielski ani papiery niepotrzebne, po 16h dniowki do ciapka po zywca. Wroci krol zycia do zagrzybialego mieszkania a tam seba z zona, konkubina i 3
@CacyIsBack: ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeszcze sie zaden idiota do Ciebie nie przyczepił, ze szkalujesz naród polski, tutaj pełno takich idiotów...
A wpis spoko, pokrywa sie z obserwacjami z innych krajów.
@Tapirro: opowiadam tylko jakie Mam sam wrazenia. Spotkalem tylko jednego i pracuje z nim.

@M4ks
Nie szkaluje. Jednak Prawda jest taka i wszyscy wiedzac. Dodam ze Polacy Sa strasznie nietolerancyjni w niemczech dla wszystkich. Sam dostalem #!$%@? w niemczech dwa razy i to od Polakow i to tylko za to ze gdy sie #!$%@? nie podobalo im sie ze jestem slazakiem

@worldmaster znam sporo wiecej dowcipow ale nie tylko i polakach.
@CacyIsBack: jak to jest z językiem angielskim? Bo będąc przypadkiem 1 dzień w Niemczech dokonałem ciekawego znaleziska, w związku z czym zadzwoniłem na 112 gdzie odebrał strażak i kulturalnie po angielsku powiedział, żebym zadzwonił na policję i podziękował, że zadzwoniłem, a jak zadzwoniłem na bagiety to najpierw po chamsku powiedział, że językiem urzędowym w Niemczech jest niemiecki, a kiedy z trudem wyjaśniłem mu po niemiecku o co chodzi, to zapytał co
@StinkyWinky: policja nie jest zbyt uprzejma. Chociaz gdy mi rower ukradli to znalezli zanim poszedlem zglosic. Jednak policjant jest urzednikiem Landowym (nie panstwowym do konca) wiec ma racje ze wymagania niemieckiego. Strazacy to sily ratunkowe i przydaje im sie wiecej niz niemiecki.

Btw pracowalem a w sumie dalej pracuje w restauracji gdzie wszyscy potrafia angielski i inne jezyki a malo kto mowi Po niemieckim. Bo Po Co jak wiekszosc klientow to
@CacyIsBack: 5b) Młodzi Turcy (na przykładzie Berlina) - nikt nie chce pracować u Papy w Kebabie. U młodych liczy się kasa, samochody, a co za tym idzie - dziewczyny. Najbardziej dochodowa i doceniana jest sprzedaż aut, a szczytem marzeń młodego Turka - plac, czyli jakikolwiek kawałek terenu, gdzie może z 2 auta postawić i nazwać się już handlarzem (chociaż nie rejestruje firmy i sprzedaje auta jako osoba prywatna). Oczywiście, jak nasz
@CacyIsBack: wszystko spoko lecz trochę chaotycznie napisane no i w pewnych kwestiqch się nie zgadzam. Po pierwsze minijob i nebenjob to zazwyczaj to samo i max mozna zarobić do 450 €. Ten rodzaj pracy nazywa się takze 450 € Basis job (lub nebenjob lub minijob)
Po drugie nie rozumiem co miałeś na mysli pisząc ze praca w firmie czyszczacej przy kwocie 11.50 wychodzi 3 euro na rękę.
W firmach sprzątających jesli
@rybak_fischermann: efes nawet spoko ale ja przepadan za Riedbacherem czy tez Monshofem. Niemcy uwazaja Polski tyskie jako dobre piwo

@crackhack
Mozna byc zarejestrowanym jako pracownik do 160€ i wtedy pracodawca ma minimalna koszty prawie zerowe. To jest minijob

Tak wlasnie o to mi chodzilo o Gebäudereinigung tylko mi wypadlo.o Kolo 3€ na czysto bez podatku zaw8iera sie w tych 11 jesli pracujesz nocki. Dodatki za nocki noedziele i fajertagi Sa nieopodatkowane