Wpis z mikrobloga

tak jak obiecałem pytanie do emigrantów o zarobki, ale w trochę innej formie #uk #norwegia #niemcy #irlandia i innych #emigracja

przy minimum jakiej pensji na rękę wróciłbyś do Polski?

  • nie jestem emigrantem/sprawdzam 33.6% (263)
  • 2000 2.6% (20)
  • 3000 6.8% (53)
  • 4000 9.7% (76)
  • 6000 10.5% (82)
  • 8000 8.8% (69)
  • 12000 5.2% (41)
  • 16000 9.5% (74)
  • jeszcze więcej 7.0% (55)
  • za żadne pieniądze nie wrócę 6.3% (49)

Oddanych głosów: 782

  • 31
@fortheworld: Ja bym bardziej postawił pytanie w stylu - przy minimum jakiej pensji na rękę ZOSTAŁBYŚ za granicą? Dla mnie kwestia pieniędzy to jest sprawa drugorzędna. Przede wszystkim musiałbym nie być traktowany jak imigrant i mieć tam rodzinę albo chociaż realne szane na założenie takowej. Do tego znać język i choć trochę kultury. Jeśli te punkty byłyby spełnione to rozważyłbym pozostanie za granicą, ale raczej nigdzie w Europie - Stany lub
Zarobki to moim zdaniem sprawa jednak drugorzędna - bardziej chodzi o kulturę pracy i środowisko życia. Myślę, że dla wielu osób istotniejsze są relacje rodzinne albo warunki socjalne - społeczne. Więc z jednej strony ludzie wracają do matek i ojców, znajomych i środowiska - a z drugiej zostają - bo w wypadku utraty pracy inne państwo zapewnia dużo lepsze warunki (uprawnionym) mieszkańcom. Zostaje jeszcze wrodzona niechęć do ZUS/US i podobnych instytucji -