Wpis z mikrobloga

#rybypolskichwod

Sum (Silurus glanis)
Okres ochronny: od 1 listopada do 30 czerwca
Wymiar ochronny: 70 cm
Limit dobowy: 1 szt.

Opis:
Największa ryba słodkowodna Europy. Osiąga długość ponad 2 m i wagę ponad 100 kg (maksymalnie 5 m i wagę 306 kg). Ciało długie pozbawione łusek, głowa duża, otwór gębowy duży silnie uzębiony. Nad górną szczęką znajdują się dwa długie, a pod dolną cztery krótkie wąsy. Płetwa grzbietowa jest silnie zredukowana, posiada tylko 3-5 promieni, natomiast płetwa odbytowa jest bardzo długa i sięga prawie do zaokrąglonej płetwy ogonowej. Ogon bardzo długi, stanowi 3/5 długości ciała. Oczy małe, nozdrza zakończone krótkimi mięsistymi rurkami. Ubarwienie zależy od środowiska. Grzbiet jest ciemny lub prawie czarny, czasem z zielonkawym, niebieskawym lub brązowawym odcieniem. Boki ciemnożółtawobiałe z wyraźnym szarobrązowym marmurkowym wzorem, brzuch szarobiały z ciemnymi nieregularnymi plamami. Czasami występują czerwonookie osobniki albinotyczne. Dożywa ponad 30 lat.

Tryb życia:
Występuje głównie w rzekach i zbiornikach zaporowych, w jeziorach sporadycznie. Aktywny zazwyczaj po zmroku, dzień spędza leżąc nieruchomo na dnie w głębokich miejscach o spokojnym przepływie. Jest samotnikiem, chociaż czasem żeruje w grupach. Jest wybitnie ciepłolubny. Zimą nie żeruje.

Pożywienie:
Wybitny drapieżnik. Poluje na ryby różnych gatunków, jest kanibalem. Wbrew pozorom większość zdobyczy to niewielkie rybki o długości kilkunastu centymetrów.

Rozmnażanie:
Dojrzałość płciową osiąga w wieku 3-6 lat. Tarło odbywa się w czerwcu, czasem w lipcu w temperaturze około 20 °C. Ikra składana jest na roślinach, samica buduje gniazdo i składa do niego około 500 tys. ziaren ikry, której pilnuje samiec. Wylęg następuje po 3-4 dniach. Okres larwalny kończy się po około 21 dniach. W siódmym roku życia sum osiąga metr długości, a w wieku 15 lat mierzy około 150 cm. Żyje około 30 lat.

Sum rekord Polski: 245 cm i 102 kg (Wiadomości Wędkarskie) – 21-08-2009r.

Kulinaria:
Sum - nie ma ości. Białe mięso młodych sztuk jest bardzo smaczne. Starsze ryby mają twarde i bardziej tłuste mięso o intensywnym zapachu mułu. Sumy są wyborne na zupę, dobre do duszenia, pieczenia na ruszcie, smażenia i wędzenia.
http://zmiloscidogotowania.blog.pl/2013/07/05/sum-pieczony-w-folii/

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - #rybypolskichwod

Sum (Silurus glanis)
Okres ochronny: od 1 listopada do...

źródło: comment_tskntzRnP7keen1Bsgz2R87AzPcUsQMx.jpg

Pobierz
  • 7