Wpis z mikrobloga

Hej Mircy. Ostatnio trafiłem na wynajmującego, który zaproponował umowę na czas określony (1 rok) z miesięcznym okresem wypowiedzenia pod warunkiem ktoś się znajdzie na moje miejsce. Jeżeli się nie znajdzie a po tym miesiącu się wyprowadzę to zgodnie z umową mam stracić kaucję.
Czy wynajmujący mieszkanie może potrącić w tym przypadku najemcy kaucję?
Czy wynajmujący może ode mnie żądać szukania kogoś na moje miejsce? (pomijając to, że byłoby to w moim interesie by nie stracić kaucji)
#wynajem #pytanie #kiciochpyta #mieszkanie
  • 24
@lazzy-3 jeżeli umowa na czas określony to co do zasady nie można jej wcześniej rozwiązać, niż z upływem terminu na jaki została zawarta. Taki wniosek wynika z przepisów kc. Więc jeżeli idzie Ci na rękę z możliwością wcześniejszego wypowiedzenia, to i przypadek kaucji jest do przyjęcia.
@lazzy-3: Umowa na czas określony to czas określony, bez okresu wypowiedzenia. Jeżeli tak podpiszesz, to tak jakbyś miał de facto umowę na 1 miesiąc automatycznie odnawianą. To jest wewnętrza sprzeczność i dziwię się ze wynajmujący się na to godzi, bo to go stawia w gorszej pozycji.
W tym roku miałem 3 razy przeprowadzkę w #wroclaw i przy oglądaniu potencjalnych mieszkań spotkałem wynajmujących, którzy starają się zachować ciągłość najmu, bez pustych miesięcy, na różne podejrzane sposoby. Spotkałem wtedy kobietę, która chciała mi wcisnąć umowę, w której przy mojej rezygnacji miałem szukać kogoś na moje miejsce. Gdzie jest granica wpisywania takich "blach na dupę" w umowę?
Jeszcze 2-3 lata temu wynajmowanie było łatwiejsze ( ͡° ʖ̯ ͡°
@lazzy-3: no tak ze jestes czlowiekiem rozumnym i nie ma przymusu podpisywania debilnych umow. Albo negocjujesz zapisy przed podpisywaniem albo odpuszczasz. Zawsze mozesz taki idiotyzm podpisac i sie bujac potem. Nikt na sile cie do niczego nie zmusza. To umowa miedzy dwoma doroslymi ludzmi. zreszta @kwiateusz juz to napisal na samej gorze
@szaremyszki grzeczniej
@lazzy-3 przede wszystkim umowę najmu zawartą na czas określony można wypowiedzieć przed upływem okresu, na jaki została zawarta, z różnych przyczyn. Mówią o tym odpowiednie przepisy tytułu XVII, działu I i II Kodeksu Cywilnego. Natomiast jeśli chodzi o szukanie lokatorów na swoje miejsce pod groźbą utraty kaucji jest moim zdaniem klauzulą niedozwoloną, ponieważ sprzeczną z charakterem i funkcją w obrocie jaką pełni kaucja. Kaucja ma z reguły zabezpieczać pokrycie kosztów
@lazzy-3 a i dodam jeszcze że kaucję regulują zapisy ustawy o ochronie praw lokatorów, które mówią także o tym, co kaucja ma zabezpieczać.

Jednak obawiam się, że dobrowolne odzyskanie kaucji byłoby raczej trudne i sprawę musiałby rozstrzygnąć sąd. Należy się zastanowić czy warto.
@3nriqu3: Tylko jeżeli przewiduje to umowa, czyli strony się na to zgodziły i wyraźnie wskazały przypadki, w których wcześniejsze rozwiązanie jest możliwe. Wypowiedzenie możliwe nie jest. Jeżeli najemca przestanie płacić to idziesz do sądu po nakaz komorniczy i egzekujesz kasę wraz z odsetkami. Jeżeli wyrzucisz lokatorów przed końcem umowy to oni idą do sądu i ścigają Ciebie.

Wynajmuję mieszkanie tylko i wyłącznie na czas określony i jak przychodzą oglądać tacy mądrale
@czechirus Jestem teraz w pracy i nie mam czasu wyjaśnić wszystkich głupot, które wypisałeś. Jak będę w domu i nie zapomnę, to postaram się wyjaśnić gdzie i dlaczego popełniasz błąd w swoim rozumowaniu.