Wpis z mikrobloga

ktoś z #emigracja pracuje dla zagranicy z Polski?

Jestem ciekaw jak wyglądają teraz podatki i ogólnie jak sobie to widzicie pracować z domu.
Mieszkałbym pewnie w jakimś dużym mieście co by w razie czego zmienić pracę jakby mi się nie podobało gadać do ściany/LCDeka.

#nieprogramowanie #zarobki

Znalazłem takie kalkulatory:
http://kalkulatory.nf.pl/kalkulator/wynagrodzenie

ten jakiś dziwny:
http://samozatrudnienie.kalkulator-plac.eu/oblicz-zysk

Jak to jest z tym b2b, bo rozumiem że musiałbym mieć firmę?

Powiedzmy że mam teraz 10k brutto pensji plus benefity dla łatwych obliczeń. Policzmy samą pensję.
To jak będę musiał dawać faktury do pracodawcy to będą one na 10k + VAT ?
VAT dla usług informatycznych jest także 23% w Polsce?
to mojego pracodawce bym kosztował wtedy 12.3k miesięcznie ?

Teraz to jest 10k + 1.08 PRSI + benefity, czyli może i więcej..

W Irlandii VAT na takie rzeczy to 12.5%. Składki pracodawcy to 10.75% PRSI (ZUS)

W sumie jak tak patrzę to benefity to też trochę ekstra dla pracodawcy co bym mógł sobie wziąć do ręki.


Z drugiej strony jak powie, że nie to będzie wiedział że chce odejść i też nie bardzo wtedy atmosfera.
  • 16
@rzet: ale po co ci kalkulator? co konkretnie chcesz wiedziec? jesli chcesz wiedziec jaki powinienes policzyc przelicznik pensji brutto na umowe o prace by wyszlo na to samo na b2b (ten sam koszt dla pracodawcy) to musze poszukac swoj stary wpis bo wsyztsko ladnie obliczalem, nie jest to banalny przelicznik...
@rzet: o znalazlem, nie wiem czy ci sie przyda, ale kto wie:
pamietaj o jednym, matematyka twoim przyjacielem, wszystko na rozmowie pokazujesz wyliczone:

ile taka osoba zarabia na na umowe o prace?
policz to sobie, ale zalozmy ze zarabia 6000 brutto (mozesz sobie pozniej sam podstawic swoje wartosci)
roczny koszt pracodawcy to 86 839,20 (wg kalkulatora money.pl)

w 2016 jest 252 dni robocze, pracownik ma 26 dni urlopu platnego i powiedzmy
ok, to jeszcze lepiej.


@rzet: Wcale nie lepiej bo nic nie odliczysz, bo od czego niby?

Zakładasz firmę, płacisz zus, wystawiasz faktury. Normalna działalność. Wygląda to normalnie.
Jeśli pytasz ile powinieneś zarabiać to odpowiedź pewnie brzmi jak najwięcej ;]
Podatek liniowy - 19%, vat 23% ale jak już wspomniane - exportowy 0% (dla Ciebie, klient będzie musiał zapłacić VAT u siebie).
Wcale nie lepiej bo nic nie odliczysz, bo od czego niby?


@canto: a co takiego można odliczyć?

nie bardzo rozumiem, tutaj mnie uczyli na studiach, że VAT nie jest mój i po prostu najlepiej odkładać go na osobne konto by nie mieszać z przychodami, bo i tak musisz to oddać.
@rzet: Jak VAT nie jest Twój? Oczywiście, że jest. Gdyby nie był to byś nie musiał go doliczać.
Konsument płaci za Twój produkt lub usługę drożej, bo musisz doliczyć VAT.
Ty płacisz ten VAT, nie konsument. On ma podaną jedną cenę, nie obchodzi go jakie podatki płacisz. To, że sprzedawcy przerzucają VAT na klienta to inna sprawa.

Cokolwiek kupisz na potrzeby swojej działalności jest kosztem.
Cenę netto kosztu odliczasz od swojego