Wpis z mikrobloga

  • 1
Drogie Mirko, potrzebuję pomocy mamy konflikt z kolegą, potrzebuję faktów i obliczeń :)

Mamy muchę wlatującą do samochodu poruszającego się z prędkością 100 km/h. Co się z nią dzieje w sytuacji kiedy jej prędkość przed "wlotem" wynosiła 0 km/h.

A. Rozbija się o tylną szybę.
B. Nic się nie stanie, będzie po prostu latać.

#fizyka#fizyka #nauka
  • 33
  • Odpowiedz
mucha jest w stanie spoczynku. Wpadła do auta, ale jest nadal w stanie spoczynku. Mucha względem auta porusza się 0km/h, względem np. drogi porusza się już 100km/h.


@MrRafik_: Skąd ten wniosek? W stanie spoczynku może być jedynie wobec jakiegoś układu. Nie możesz sobie nagle zmienić układu odniesienia i powiedzieć, że dalej jest w spoczynku jeśli nie działało jakieś przyspieszenie a te układy poruszają się z różnymi prędkościami.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@paziu no nie mamy dokładnej odpowiedzi bez większej ilości informacji dotyczącej samej muchy, jej masy itp. Bo że ona jest to nie mam wątpliwości :)
  • Odpowiedz
@dapu: oczywiscie. przy wysokich predkosciach #!$%@? w tylna szybe. przy nizszych nawet nie zauwazysz, ze wleciala. co nie znaczy, ze nie dzialaly na nia sily "pchajace" samochodu.
  • Odpowiedz
@dapu: jeśli w momencie wlotu muchy do samochodu mucha leciała względem asfaltu z szybkością 1km/h (tyle tylko, żeby wlecieć), a samochód jechał z szybkością 100km/h, to mucha walnęłaby w szybę...gdyby zdążyła wlecieć do samochodu :)

Całe otwarte okno ma szerokość ok. 1m, czyli czas jaki wolnolecąca mucha miałaby na wlecenie wynosi 36 milisekund. W tym czasie mucha lecąca z szybkością 1km/h przeleci 1cm.

Wniosek: mucha zostanie ukatrupiona w tym miejscu.
smyl - @dapu: jeśli w momencie wlotu muchy do samochodu mucha leciała względem asfalt...

źródło: comment_xVxDXgRsnAwgE3QWd17CNXxevLTiBKdK.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@dapu: Dobre pytanie, niestety wymagające skomplikowanej odpowiedzi :)
Wariant A: Samochód jest wypełniony i otoczony próżnią.

Jeśli mucha zdąży wlecieć do samochodu zanim ją zgilotynuje rama od okna to mimo, że będzie już w obrębie samochodu nadal nie będzie na nią oddziaływało nic, co mogło by ją przyspieszyć do prędkości samochodu (nie będzie powietrza poruszającego się wraz z samochodem)... aż do momentu gdy tylna szyba "dojedzie" do muchy i ją roztrzaska
  • Odpowiedz
@MasterSoundBlaster: Masz absolutną rację. Pisząc to sam się skrzywiłem, ale jak zawsze miałem dylemat czy tłumaczyć dokładnie, czy zrozumiale. Są fizycy (zdaje się, że np Leonard Susskind jest jednym z nich), którzy twierdzą, że metafory to zmora tej dziedziny, bo korzystając z niej zawsze wprowadza się pewne przekłamanie do modelu, który próbuje się tłumaczyć. Tak jak w tym przypadku. Próżnia nie może wypełniać bo próżnia to brak wypełnienia. Z drugiej strony
  • Odpowiedz