Wpis z mikrobloga

Minęło już dobrych kilka lat od wdrożenia obowiązku używania świateł mijania za dnia przez cały rok. Jak oceniasz ten nakaz?
#motoryzacja #samochody #kierowcy #prawojazdy
Szczebaks - Minęło już dobrych kilka lat od wdrożenia obowiązku używania świateł mija...

źródło: comment_gKb3beXTYEOjFJ3My8KGqthAcXbRmg3F.jpg

Pobierz

Czy nakaz używania świateł mijania za dnia przez cały rok to dobry pomysł?

  • Tak 71.7% (2015)
  • Nie 20.8% (585)
  • Nie mam zdania/sprawdzam 7.5% (211)

Oddanych głosów: 2811

  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Najgorsi są LEDowcy, którzy zapominają, że w deszczu, już przy 90 km/h, w ogóle ich nie widać. Ani z przodu, ani z tyłu. Przydałaby się jakaś kampania społeczna w tym kierunku, bo w Polsce jeździ coraz więcej nowych samochodów właśnie z takimi światłami do jazdy dziennej.
Niby policja wystawia mandaty w takich sytuacjach, ale jakoś nikt mi się nie chwalił, żeby dostał za to mandat (albo po prostu nie znam takich głąbów).
  • Odpowiedz
Dochodzi też fakt, szybszego zużycia odbłyśników i kloszy co prowadzi do pogorszenia jakości lamp w jeździe nocą.


@r5678: bo lampy to element eksploatacyjny ale większość ludzi ma to w dupie, normalny samochód potrzebuje co jakieś 200-300k regeneracji odbłyśników i klosza tak samo jak wymiany sprzęgła
  • Odpowiedz
Nie wiem czy obowiązek to dobry pomysł.


@ppiasq: IMO jak już mamy jeździć na dziennych to powinien być nakaz. Jakby jeździło 90% ludzi to te 10% stawałoby się niewidocznych dla przyzwyczajonego do świateł oka.
  • Odpowiedz
@Szczebaks: zła decyzja, od której zresztą inne kraje odchodzą. Teoretycznie poprawia to widoczność, ale jednocześnie zwiększa ryzyko niezauważenia nieoświetlonego, bądź wyposażonego w chińskie ledy samochodu. Słabiej widoczni motocykliści i rowerzyści.
  • Odpowiedz
@r5678: u mnie nie włącza się podświetlenie zegarów itd w dzień. Większość aut ma czujnik zmierzchu i w dzien po włączeniu świateł świecą sie tylko one.
  • Odpowiedz
@zerathul: Większość aut ma czujnik zmierzchu ? No zobacz, ja nigdy nie jeździłem autem z czymś takim i nie znam nikogo kto by miał taką funkcje w samochodzie To tyle jeżeli chodzi o większość. Wiem, że są ale mówimy tu o autach kilku letnich i wyższej półki, bo nawet tańsze paro latki nie mają. Wliczając w to nawet nowe busy na kat C, warte 150-200K, też tego nie mają.
  • Odpowiedz
@r5678: 2004 rocznik i jest, większość znajomych też ma auta z podobnych roczników i wszyscy mają. Ale faktycznie nie jest to montowane standardowo więc może mieliśmy tylko farta że większość ma.
  • Odpowiedz
@zerathul: Ostatnio nawet jechałem C4 Coupe z 2009r, to nie było tego, a i nawet automatycznych kierunkowskazów to nie miało. (naciśniesz lekko raz i mruga kilka razy i sam się wyłącza)
  • Odpowiedz