Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu chwaliłem się, że wygraliśmy międzynarodowy konkurs organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Zgarnęliśmy wtedy główną nagrodę, którą był lot w stanie nieważkości. W przeciwieństwie do RMF FM (#pdk), firma Airbus Space and Defence dotrzymała słowa i kilka dni temu mieliśmy przyjemność wziąć udział w locie parabolicznym ( ͡ ͜ʖ ͡)

Podczas lotu doświadczyliśmy grawitacji na Marsie (ok 38% grawitacji ziemskiej), na Księżycu (0.16g) i jej całkowity brak (wszystko z dokładnością do ± 0,05 g).

Doświadczenie stanu nieważkości jest niesamowite - jedyne w swoim rodzaju. Ciężko opisać jakie to uczucie. Błędnik przestaje działać, nie wiadomo gdzie jest góra, gdzie dół samolotu - można się pogubić ( ͡° ͜ʖ ͡°) Porównanie tego do pływania jest tylko w bardzo małym stopniu poprawne. Nie ma oporów ruchu jak w wodzie. W stanie nieważkości człowiek czuje się niesamowicie, to zupełnie nowe doświadczenie przeczące temu co czuło się przez całe swoje życie (ʘʘ)

Dla zainteresowanych: nikt z naszej piątki nie wymiotował, chociaż ja byłem blisko ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Pisałem to już wcześniej, ale napiszę jeszcze raz - ryzykujcie, podejmujcie wyzwania, róbcie rzeczy pozornie niemożliwe, bo nigdy nie wiadomo co się stanie i jaki będzie efekt waszych działań ;) Sami nie wierzyliśmy, że nam się uda, ale skończyliśmy na locie w stanie nieważkości ( ͡ ͜ʖ ͡) Podążajcie za marzeniami!

Robić AMA?

#esa #polandcanintospace #kosmosboners #kosmos bo od tego się zaczęło i może #technologia bo chętnie opowiem jak wygląda taki lot
nicniezgrublem - Jakiś czas temu chwaliłem się, że wygraliśmy międzynarodowy konkurs ...

źródło: comment_sdLZihwy0ma19N9M6DeBJarEBreOHv5Q.jpg

Pobierz
  • 92
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Dakkar: jakbyś przeszedł ekstremalnie szybką dietę ( ͡º ͜ʖ͡º) bardzo łatwo się skacze, chodzenie lekko utrudnione ze względu, że nie trzymasz się ziemi tak jak zazwyczaj (ale nie mieliśmy za dużo miejsca, żeby pochodzić) i można bez problemu robić pompki na jednej ręce ( ͡º ͜ʖ͡º) Przeprowadziłbym się ()

Największe wrażenie zrobiła na
  • Odpowiedz
@Darkejas: pilot na bieżąco informował co się dzieje, łącznie ze zgrubnym odliczaniem do zmiany grawitacji. Ale nie zawsze miało się świadomość, że jesteś do góry nogami. Albo właśnie leciałeś i nie miałeś się czego złapać / odepchnąć, żeby nadać kierunek lotu ( ͡º ͜ʖ͡º) Była oczywiście obsługa, która miała temu zapobiegać, ale było ich za mało w stosunku do ilości uczestników i trzeba było sobie
  • Odpowiedz
@nicniezgrublem: Musi być jakieś rozwiązanie. Nie mówie tu o prędkości nadświetlnej, a 1/2, 1/4c. Z drugiej strony podróż na orbitę księżyca można nazwać turystyką kosmiczną :D A z każdym rokiem będzie więcej pomysłów na wyniesienie zwykłego ludka w kosmos :]
  • Odpowiedz
@alsakian: oczywiście, dlatego napisałem wcześniej, że jestem dobrej myśli i trzymam kciuki :) Po prostu wyniesienie czegoś większego na orbitę to ogromny wydatek energetyczny a to kosztuje :) Ale technologia pędzi do przodu i wierzę, że coś wymyślimy, żeby ten problem rozwiązać :)
  • Odpowiedz
@worldmaster: 15 lat temu RMF FM organizowało konkurs w którym do wygrania był lot suborbitalny. Zwyciężczyni do tej pory nie odebrała nagrody (nie poleciała).

@alsakian: sektor kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie wbrew pozorom, także można być dobrej myśli :)
  • Odpowiedz