Wpis z mikrobloga

Jaką książkę kupić jeżeli chciałbym zacząć inwestować na giełdzie ? Nawet nie wybrałem gdzie chciałbym inwestować czy Forex czy w akcje Ale lubię czytać więc pewnie po przeczytaniu jakiejś książki zadecyduje czy mnie to bawi i jara:) więc co najfajniejsze dla początkującego ? #forex #gielda #inwestycje #gpw #ksiazki
  • 18
  • Odpowiedz
@Zdradzony_O_Swicie:
1) jeżeli chodzi o kasę którą mogę przeznaczyć na grę to jest tak narazie myśle max do 10 tysięcy
2) Na początku dla zabawy ale jeżeli mi się spodoba cały ten świat to może i w celach lekko zarobkowych :) Wiadomo nie chciałbym być na - ale nie liczę też na tysiące zysku, bardziej jakieś kilkadziesiąt-kilkaset złotych miesięcznie ( mowię tu o inwestowanu 10k pln)
  • Odpowiedz
@szwagry:

Dobra, teraz wyjasnie dlaczego o to zapytalem. Przecietny zwrot na S&P 500 po uwzglednieniu inflacji to ok. 7% rocznie*. Jezeli chcesz oszacowac swoje potencjalne zyski to powinienes nastawiac sie wlasnie na te 7-10%, a nie na przebicie Buffeta :) Co wazne, 7% to sredni wzrost, co oznacza, ze w niektorych latach mozesz byc w plecy, bo raczej ciezko bedzie Ci przewidziec kolejny kryzys. I to nie dlatego, ze jestes glupi,
  • Odpowiedz
@szwagry: A ja bym Ci polecał przejrzeć ofertę księgarni Maklerska, poczytać książki Mejszutowicza i wydawnictwa GPW.

chcesz oszacowac swoje potencjalne zyski to powinienes nastawiac sie wlasnie na te 7-10%, a nie na przebicie Buffeta :)


7-10%... optymista... Ja bym się nastawiał na to, że sukcesem będzie nie stracić.
  • Odpowiedz
@Zdradzony_O_Swicie:

Popatrz na to z innej strony. Teraz GPW jest w czarnej dupie. Indeksy szorujące po wieloletnich minimach, kiedy na zachodzie łapią szczyty-szczytów. Na naszej giełdzie sukcesem jest nie stracić, a co dopiero wyjść na swoje, ale tak nie będzie zawsze za 3-5-8 lat może po kolejnym kryzysie kto to wie będziesz miał okazję na prawdę dużo zarobić. Chyba lepiej mieć już wtedy know-how, czy nawet ze 2 książki na półce,
  • Odpowiedz
@szwagry: Nie wiem czy jakaś konkretna książka na początek czy inny sposób ale proponuję poczytać np. na comparic.pl o strategii opartej o PA Marcina Wenusa np. http://comparic.pl/strategia-price-action-wedlug-marcina-wenusa/ filmik: https://www.youtube.com/watch?v=6FvcbTseAJ0 inne filmiki z TradingJam
do tego grupa TJS na FB: https://www.facebook.com/groups/tradingjam/ i dalej podgrupa regionalna, poszukaj mini TJS Kraków czy skąd tam jesteś i tam znajdziesz pewnie możliwość spotkania na piwo czy w innym celu z traderami których zapytasz co, jak czy
  • Odpowiedz
@szwagry: Pytanie jaki jest Twój obecny poziom wiedzy? Na pewno jakieś teoretyczne podstawy są ważne i czym więcej, tym generalnie lepiej, ale na początek można się przypadkiem zanudzić, a nie o to chodzi - ważna jest równowaga. Oprócz takiej wiedzy książkowej ważna będzie też np. znajomość konkretnych branż itd. Warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania interesujących informacji do kawy, jak ktoś wyżej już zauważył.

Od siebie polecę: Kahnemann - Pułapki myślenia i
  • Odpowiedz
  • 1
@Banderoza Platformy forexowe pozwalają na relatywnie tanią i wygodną grę na towarach, surowcach i indeksach giełdowych całego świata, więc nie wylewałbym od razu dziecka z kąpielą. Ich zaletą jest spora dźwignia (dla niektórych to wada, ja lubię to za zamrażanie minimum kapitału), niezłe narzędzia i płynność. Walut akurat raczej nie dotykam.
  • Odpowiedz
@Zdradzony_O_Swicie: Buffet czy S&P 500 nie są idealnym punktem odniesienia, o ile nie zarządza się jakimś przynajmniej kilkuset milionowym fundem. Spokojnie można zrobić większy %, w nadal rozsądny sposób i nie będzie to jakiś cud. Inne możliwości są z mniejszym kapitałem, a inne z milionami. Kapitalizacja wig30, to będzie jedna wielka spółka w stanach?

Na początek nie potrzeba nieskończonej płynności, więc jest z czego wybierać. Druga sprawa, że jeść nie dają
  • Odpowiedz
@Ignorantum:

Dla mnie jedyny problem jest taki, ze jezeli nie nastawiasz sie na dlugoterminowe inwestycje, tylko na dobry timing to mozesz zarowno duzo zyskac jak i stracic. Ogolnie jak piszesz, ze lepiej miec know-how to sie z tym zgadzam. Pytanie tylko jakie masz alternatywy. Jezeli masz wybor pomiedzy poswieceniem x godzin na nauke o rynkach finansowych, gdzie jak bedziesz mial swietny timing to zarobisz te 100-150zl miesiecznie vs. polepszenie kwalifikacji gdzie
  • Odpowiedz
hm a może warto poświęcić trochę czasu na szkolenia on-line. wiem, że na trading academy jest duży wybór. łącznie z tymi dla początkujących. zawsze możesz wrzucić hasło w google i będziesz miał całą ofertę
  • Odpowiedz
@szwagry Co do Forex to najpierw zapoznaj się z pojęciem dźwigni finansowej bo to jest największy zabójca początkujących.
Pozdrawiam i powodzenia
  • Odpowiedz