Wpis z mikrobloga

#inteligentnydom
Reaktywuję tag #mondrydom
Jako, że przez zimę chcę zrobić instalację elektryczną w moim nowym domu, zabieram się za tworzenie prototypów. Mam nadzieję, że opisując krok po kroku wszystko co robię, pomogę Wam w podobnych projektach. Mam też nadzieję, że dowiem się czegoś od Was.

Główne założenia projektu
1. Ma być przewodowo. Mam dom w stanie surowym więc mogę sobie na to pozwolić.
2. System powinien być w miarę możliwości rozproszony. Awaria jednego z elementów (w tym "mózgu") w założeniu nie wpływa na działanie większości elementów.
3. Mózg/centrala systemu - #raspberrypi i #domoticz
4. Sensory/przełączniki/przekaźniki na #arduino z MySensors.
5. Ma być z bajerami - wliczając w to małe wyświetlacze dotykowe zamiast przełączników w pokojach.
6. Sterowanie głosowe - w salonie będzie wisiał zapewne iPad mini 3 lub nowszy (ze względu na TouchID). Będzie obsługiwał sterowanie dotykowe oraz głosowe. Poniżej wklejam mój filmik, jak Siri sterowała mi już jakiś czas temu lampką nocną. Druga rzecz - zabezpieczenie TouchID. Chcę mieć możliwość zdalnego wyłączenia wyświetlaczy w pomieszczeniach i zostawienia tylko tabletu, zabezpieczonego odciskiem palca.

Co już mam?
Na razie niewiele. Zmodyfikowałem gotowe sketche z MySensors, żeby każda bramka ethernetowa mogła mieć wpięte też sensory. Mam wpięty przekaźnik i czujnik temperatury + wiglotności DHT22.
rolfik_r1 - #inteligentnydom 
Reaktywuję tag #mondrydom
Jako, że przez zimę chcę zr...
  • 26
@cruc: sterowanie głosem? Pewnie tak, jeśli Apple łaskawie wypuści Siri po polsku. Można użyć Google Voice, ale testowałem to na LG G3 i działało bardzo słabo. Może teraz coś się zmieniło, ale Apple ma HomeKit, który bardzo fajnie integruje się z Domoticzem
tak, ale na wifi. Nie chce wifi, chce ethernet


@rolfik_r1: Na bank gdzie zapomnisz doprowadzić kabel i będziesz musiał puścić "powietrzem", więc raczej przygotuj się mentalnie na wireless. esp8266.nu jest o tyle fajne, że masz od razu TCP/IP więc jak większość puścisz przez ethernet do RPi to te co zapomnisz przeciągniesz przez WiFi a z punktu widzenia serwera/protokołu będzie jednolite. To że działa po TCP/IP rozwiązuje też problemy kolizji i szyfrowania
@kwanty: w sumie masz racje, muszę znaleźć któregoś ESP i postawić ESP easy, działa podobno z domoticzem. Co do LCD - popatrz na wyświetlacze Nextion. 2 kabelki do komunikacji, 2 do zasilania. Maja od 2,4" do 7", w Polsce najmniejszy kosztuje ~60zl. Maja program do projektowania UI, który trzymają sobie na karcie SD - z Arduino albo rPi przesyłają sobie tylko tekst. Jutro mi przyjdzie pierwszy, ale z moimi zdolnościami programistycznymi
@rolfik_r1: ESP easy spokojnie współpracuje z domoticzem, na natywnym protokole i MQTT, ma też inne wbudowane protokoły.

Nexition jest ok ale szukam dalej, wszystkie mają PCB wystające poza obręb ekranu :( Ja bym to chciał upchnąć w standardową ramkę z klawiszem (zamiast klawisza) więc potrzebuję na zewnątrz max 5.5x5.5 cm. I to najlepiej gdyby był to wymiar ekranu a nie PCB.
@rolfik_r1: Jak zrobisz razem z ramką to zrób fotki i zawołaj :) A przy okazji, jak chcesz zasilać? Doprowadziłeś sobie jakieś zasilanie do wyłączników naściennych? Ja niestety nie zrobiłem tego i teraz nie bardzo mam to jak zasilać :-/
Chciałby puścić PoE 12v i dołożyć stepdown na końcu


@rolfik_r1: Też bym tak zrobił gdybym jeszcze raz robił :-/ Ewentualnie zastanów się nad klasycznym PoE. Napięcie jest wyższe - 24-48 ale możesz to puścić bezpośrednio z odpowiedniego switcha - bez przejściówek. Jeszcze mniej kabelków i większa uniwersalność. Z 24 spuścisz do 5 "na raz", 12V w PoE chyba nie występuje (anyway, masz na to jeszcze czas ;-)).

Ja puściłem sporo skrętek
@kwanty: jeśli chodzi o sieci, to moja branża. Mirkotiki na przykład dają na wyjściu tyle, ile dostaną na wejściu. Z drugiej strony faktycznie - takiego UBNT jak wsadzę to będę miał pasywne 24V bez bałaganu i wszystko na jednym switchu
Z drugiej strony faktycznie - takiego UBNT jak wsadzę to będę miał pasywne 24V bez bałaganu i wszystko na jednym switchu


@rolfik_r1: Też tak chciałem ale jak zwykle nie wyszło :( Sprzęt budżetowy niestety nie ma legitnego PoE więc koniec końców do monitoringu kupiłem jakieś kamerki ETH zasilane 12V z wtyczki a APeki budżetowe xiaomi, jeden 5V drugi 12V i żaden ze skrętki. No i mam przejściówki za switchem i przed