Wpis z mikrobloga

Fakt istnienia szarej strefy i czarnego rynku, właściwie w każdym państwie na świecie, jest doskonałym dowodem na zawodność centralnego planowania, tj. zinstytucjonalizowanej agresji na przedsiębiorczą naturę ludzkiego działania. Mimo to etatyści w celu eliminacji wyżej wymienionych zjawisk społecznych proponują rozwiązanie, które w pierwszym miejscu problem stworzyło. Problem w tym, że zwiększenie dawki ingerencji rządu w życie społeczne i dobrowolne interakcje między jednostkami spowoduje jeszcze większe straty, niż w wypadku gdyby interwencja nie nastąpiła.

#filozofia #ekonomia #interwencjonizm #socjalizm #wolnyrynek
  • 18
a są jakieś cywylizowane kraje gdzie takie zjawiska nie występują?


@KingFight: Wszystko musiałoby być zalegalizowane. Genezą czarnego rynku jest to że.... jest nielegalny pomimo popytu, a stał się nielegalny przez prawodawstwo.

To ja tak przy okazji spytam @krzysztof-szczucki:, w czarny rynek handlu organami też nie interweniować ?
@skejna: Ja odpowiem ;-) legalizacji rynku organami zwiększyłaby dostępność i pozwoliła wielu ludziom żyć dłużej. Nie widzę powodu dla którego, ktoś kto poświęca dla drugiej osoby swoje (lub zmarłego członka rodziny) organy nie był za ten społeczny gest wynagrodzony. W tej chwili mamy system gdzie wynagradzamy przestępców i co najmniej nie etyczne metody pozyskiwania tych organów.
@skejna:

To ja tak przy okazji spytam @krzysztof-szczucki:, w czarny rynek handlu organami też nie interweniować ?


O ile przekazanie organu jest dobrowolne, nie widzę powodu do interwencji. Fakt istnienia tego rynku wyraźnie pokazuje, że część ludzi zamiast swoich organów woli pieniądze, a część zamiast pieniędzy woli organ. Komuś dzieje się krzywda?
@smyl: Ma wspólnego to, że centralny planista nie jest w stanie kontrolować ustanawianych przez siebie rozporządzeń. Poza tym sprzedaż "legalnych produktów" bez zakładania firmy zgodnej z przepisami rządu, czy praca bez przymusowych ubezpieczeń, nie jest legalna wg państwowego prawa, a jednocześnie aktorzy biorący udział w takich praktykach wyraźnie wskazują swoimi działaniami, że wolą się nie podporządkowywać takim rozporządzeniom, ze względu na ich opresyjną naturę.
@krzysztof-szczucki: oczywiście szara strefa jest nielegalna, ale trochę chyba mieszasz pojęcia. Centralne planowanie gospodarki polega na wydawaniu przez władze decyzji o wielkości produkcji, czy kierunkach inwestycji. Opodatkowanie wszystkich dochodów nie ma z tym nic wspólnego.
@smyl: W tym wąskim znaczeniu centralnego planowania masz rację. Ja miałem na myśli wszelkie rozporządzenia, w tym te podatkowe, serwowane przez monopole przymusu i przemocy. Swoją drogą, te wąskie znaczenie tego terminu uważam za błędne.