Wpis z mikrobloga

11 sierpnia, piątek

Na Woli Niemcy ruszają do gwałtownego ataku, wdzierają się do magazynów na ul. Stawki, na pl. Parysowski, Muranów. Grozi to odcięciem grupy "Radosława" od Starego Miasta. Kontrnatarcie, na którego czele staje ppłk "Radosław", doprowadza do wyparcia Niemców ze Stawek. Kilkakrotnie ranny "Radosław" odtransportowany zostaje do szpitala. Ginie jego brat, dowódca batalionu "Miotła", kpt. Franciszek Mazurkiewicz "Niebora" (brat "Radosława") oraz por. Tadeusz Wiwatowski "Olszyna". Straty powstańców -115 zabitych, 140 rannych. Batalion AK "Miotła" traci 50% swego stanu.

Tablica na Okopowej, róg Mireckiego.

Powstańcy opuszczają ostatecznie rejon wolskich cmentarzy. Odbite Stawki stają się wysuniętym w niemieckie pozycje bastionem.

Na Ochocie powstańcy ostatniej placówki "Reduty Wawelskiej" ppor. Jerzego Gołębiewskiego "Stacha" opuszczają stanowiska i wydostają się z Ochoty kanałami na Kolonię Staszica (pierwsze w powstaniu grupowe wykorzystanie kanałów), skąd przedzierają się do Śródmieścia-Południe. Trwają rozstrzeliwania, gwałty i rabunki ludności zgromadzonej na "Zieleniaku" przy Grójeckiej.

Na Starym Mieście oddziały Reinefartha przeprowadziły koncentryczne natarcie pod osłoną artylerii z pociągu pancernego i z baterii zlokalizowanych na wschodnim brzegu Wisły. Natarcie wspierały ponadto lotnictwo, czołgi, moździerze.

Radiostacja "Burza" zostaje zniszczona pod gruzami Poczty Głównej.

W dzienniku PPS "Warszawianka" ogłoszono odezwę ŻOB Żydowskiej Organizacji Bojowej apelującej o udział wszystkich Żydów w oddziałach powstańczych.

Wojskowy Sąd Specjalny wydaje pierwszy wyrok śmierci na żołnierza AK "za rabunek z palących się domów przy ul. Królewskiej 27 i 29".

Daily Mirror w artykule „Warsaw Tragedy”:

Trzecia bitwa o Warszawę toczy się dalej i sytuacja jest rozpaczliwa, ale może być jeszcze uratowana, chociaż warszawiacy słusznie pytają, gdzie są nasi przyjaciele.


Sowiecka radiostacja im. T. Kościuszki po raz kolejny zapewnia, że wojska radzieckie nadchodzą z odsieczą.

Na zdjęciu: Prezentacja zdobycznego działka w Ogrodzie Krasińskich dla korespondentów prasy powstańczej. Działko zdobyli żołnierze ppor. Tadeusza Wąsowskiego „Tadzika” z I plutonu 1. kompanii „Bolek” Oddziału „Leśnik” 11 VIII w wypadzie na Stawki.

#kalendariumpowstaniawarszawskiego #powstaniewarszawskie #historia #iiwojnaswiatowa #zdjeciazwojny #fotohistoria
Pobierz
źródło: comment_Tx1khcwqHWqaqa1YkEWlZdP2OyG5fUAb.jpg