Wpis z mikrobloga

Wczoraj w TV jeden z reporterów będących na ŚDM rozmawiał z pielgrzymami z Syrii. Konkretnie z Aleppo.
Pytał m.in. o to jak się dostali do Krakowa. Odpowiedź mnie zaskoczyła.
Kupili bilet, wsiedli do samolotu i przylecieli.
Rozumiecie? Nie przypłynęli nielegalnie łódką płacąc po 3000 dolarów od osoby. Zabrali paszport i przylecieli! Legalnie! I to na pewno taniej niż tą łódką. Turkish Airlines pokazuje, że taki lot (do Krakowa) w obydwie strony kosztuje 800USD!
Czyli jednak da się przylecieć. To kim wobec tego są te setki tysięcy ludzi szturmujących granice i pływających pontonami? Ponoć wszyscy uciekają z Syrii - dziwne, że nielegalnie i nie wpadli na to, żeby polecieć samolotem.
#sdm #uchodzcy #ciekawostki #pytanie
  • 40
Czyli jednak da się przylecieć. To kim wobec tego są te setki tysięcy ludzi szturmujących granice i pływających pontonami? Ponoć wszyscy uciekają z Syrii - dziwne, że nielegalnie i nie wpadli na to, żeby polecieć samolotem.

@lovelypl: nie no faktycznie, czyli jednak wojny tam nie ma. a pol miasta nie zostalo #!$%@?, tylko zydowskie media pokazujac aleppo przedstawiaja zdjecia sarajewa sprzed dwoch dekad. ech.
To, że jest tam wojna - to jedno, ale jak widać można legalnie opuścić Syrię. Co więcej - zrobili to chrześcijanie, którzy mimo wszystko mają tam gorzej niż islamiści.
Ja gdybym mieszkał w środku zawieruchy wojennej raczej nie myślałbym o tym, żeby polecieć na ŚDM, ale o tym, żeby przezyć. Dziwna ta wojna.
Nie wiem jak tam dokładnie wygląda sprawa z paszportami, musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto tam jest na miejscu, ale
@lovelypl no właśnie :) czyli niewiele.

Ja w tym nie widzę nic dziwnego szczerze mówiąc. To nie jest wojna na jakąś olbrzymią skalę która paraliżuje całe regiony. Wciąż w Aleppo dzialaja chociażby restauracje
@Ofacet: i to mi właśnie nie pasuje, że jedni (ponoć ci w gorszej sytuacji niż islamiści) lecą sobie na ŚDM, a całe setki tysięcy mając kasę (za darmo przemytnicy ich nie przewiozą) - wybierają łódki. Nie wierzę w to, że oni wszyscy musieli wybrać taką drogę do Europy. Jest tam coś, o czym nie wiemy. Może wiedzieli, że ze swoimi papierami na pokład samolotu by ich nie wpuścili?
@MiedzyInnymi uciekają od
@lovelypl: Jest paru syryjskich lekarzy w polsce, wszyscy to muzułmanie i oni też przylecieli legalnie samolotami.
Żeby uzyskać wizę turystyczną schengen trzeba min. mieć udokumentowane dochody, umowę o pracę, ubezpieczenie i równowartość 3k euro w gotówce jako zabezpieczenie podróży. Dla kogoś wykształconego np. lekarza czy inżyniera to nie problem, dla zwyklego chłopka warunki nie do przeskoczenia