Wpis z mikrobloga

4 625 - 1 = 4 624

Tytuł: Trzeba się bić z PiS o Polskę
Autor: Leszek Balcerowicz (rozmawia Marta Stremecka)
Gatunek: Autobiografia/wywiad

★★★★★★★★

Jest to drugie wydanie autobiograficznego wywiadu-rzeki z Leszkiem Balcerowiczem. Zostało ono rozszerzone o część tytułu (pierwotnie to było samo Trzeba się bić) i o esej poświęcony źle zapowiadającym się rządom PiS, napisany w marcu bieżącego roku. Balcerowicz wymienia tam złe dotychczasowe czyny nowego rządu, szkodliwe plany i zagrożenia, jakie niosą dla Polski, w szczególności dla gospodarki. Główną częścią jest jednak wywiad poświęcony autorowi polskiej transformacji od socjalizmu do kapitalizmu. Balcerowicz opowiada w nim o swoim życiu, od dzieciństwa, po prezesurę NBP. Nie żałuje żadnej ze swoich reform i jest z nich dumny, wskazując na Ukrainę czy Białoruś jako przykłady państw, gdzie takich reform nie było. Żałuje tylko, że nie było ich więcej, że ostatnich "prawdziwie reformatorskim" rządem był AWS-UW. Krytykuje Platformę za odejście od liberalizmu, politykę ciepłej wody w kranie i w szczególności za reformę OFE. Ostatnie dwa rozdziały wywiadu to "Jaki kapitalizm?" i "Jakie państwo?" i dotyczą poglądów Balcerowicza na te tematy. Po wywiadzie jest też skrócona wersja raportu FOR Następne 25 lat.
Zdecydowanie warto przeczytać tę książkę, żeby poznać punkt widzenia tego wybitnego reformatora na transformację (nawet, a może w szczególności, jeśli się nim nie zgadzasz), liberalizm (jeśli jesteś liberałem) oraz żeby poznać ciekawostki o nim (jeśli go lubisz), jak na przykład to, że był mistrzem Polski juniorów w lekkoatletyce (biegach przełajowych). Minusem książki są czarno-białe fotografie, Belka miał kolorowe :/
#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #neuropa #ekonomia #libertarianizm
źródło: comment_ndFSTzdjZJ5ovk89FCA4NrKyvGudIA1Y.jpg
  • 31
Minusem książki są czarno-białe fotografie, Belka miał kolorowe :/


@BarekMelka: Minusem, bardzo poważnym, tej książki jest przede wszystkim Stremecka. Ani razu nie zdołała przycisnąć Balcerowicza poważnie. Rezultatem jest kompletny monolog jej rozmówcy, zero polemiki, same przymilne i łatwe pytania. Ble, nie tego się spodziewałem.
@m00n: Nie, jest wspomniane, że Sachs (który był wtedy w Warszawie) pomógł, ale Balcerowicz twierdzi, że większość programu powstała w latach osiemdziesiątych w czasie prac jego zespołu, który wtedy na tematy reformowania socjalizmu pracował.
@BarekMelka: Nie przetłumaczysz...

Dla wykopu profesor Balcerowicz odpowiada za cały gorset regulacyjno-podatkowy i koniec. I nawet jeśli cierpliwie powtarzasz, że On przecież funkcjonował w określonym środowisku politycznym i że wychodził z inicjatywami:

http://wyborcza.pl/1,75248,138080.html

...to dla wykopu będzie to tylko dowód jeszcze głębszego spisku: tworzył propozycje tylko po to, żeby je uwalono.

Nie pomalujesz.

Jest to drugie wydanie autobiograficznego wywiadu-rzeki z Leszkiem Balcerowiczem. Zostało ono rozszerzone o część tytułu (pierwotnie to było samo Trzeba się bić) i o esej poświęcony źle zapowiadającym się rządom PiS,


@BarekMelka: populizm się nieźle sprzedaje. topkek( ͡° ͜ʖ ͡°)-
@bygsyti: ale on #!$%@?ł terapię szokową. naprawdę ją #!$%@?ł. mało było w niej rzeczy kapitalistycznych.
czytam wywiady z nim i książki zarówno jego i polecane przez niego i on prezentuje postawę prowolnościową. ale imho, albo wyrobił sobie takie zdanie już po tej wprowadzonej przez niego transformacji, albo rzeczywiście jest taki tylko na papierze.
ale on #!$%@?ł terapię szokową. naprawdę ją #!$%@?ł.


@bestovira: Ja wiem że to internet itp. Ale czy naprawdę rozmowa o sprawach zasadniczych (polityka, gospodarka, prawo, sprawiedliwość, etyka itp.) musi być toczona takim językiem?

Co do meritum. Esencją i najlepszym owocem reform Balcerowicza było ustabilizowanie złotówki i uczynienie z niej normalnej waluty. Za tym oczywiście poszło zabicie inflacji, większa wiarygodność, inwestycje itp.

Ale lud przyjmuje takie rzeczy za pewnik i uważa że
@bestovira: Znam to, znam jego wykłady itp.

Ten dysonans poznawczy sprawia, że Leszek Balcerowicz bardzo często bywa przez swoich przeciwników, do których zaliczał się między innymi pan Andrzej Lepper, krytykowany nie za to, za co powinien, a za to, co robił dobrze.. Nawiasem mówiąc uważam, że właśnie pan Andrzej Lepper jest ubocznym produktem Leszka Balcerowicza, a konkretnie – jego planu zawartego we wspomnianym pakiecie ustaw.


Gdyby razem z Planem Balcerowicza:
-
@bygsyti: a ja nie mówię, że Balcerowicz zrobił za mało. on zrobił w kilku przypadkach za dużo, jak kurs do dolara. zgadzam się, że gdyby nie zrobił nic bylibyśmy w czarnej dupie. ale gdyby zrobił mniej, dzisiaj byłoby lepiej.
Czy w książce jest wspomniane, że za Plan transformacji był Sorosa-Sachsa ale Leszke był tylko twarzą tego wszystkiego? Jeśli tak to ją kupie i przeczytam.


@m00n: Jest dość sporo o Leszke - dużo o tym jak potrafil palnąć jakieś abstrakcyjne hasła jak choćby 500+ ...tzn. sto milionów.
@bygsyti: To jest #!$%@? dramat, że większość społeczeństwa popiera hasła Leppera, Kalinowskiego, Kaczyńskiego i całej reszty roszczeniowego bydła, która domagała się prlowskich przywilejów. Wielkim sukcesem była pierwsza zmiana ustroju z socjalistycznego, gdzie 90% przemysłu było państwowe w gospodarkę rynkową oraz stłumienie hiperinflacji 1989-1990. Szkoda, że ten prąd ustąpił miejsce populizmowi i demagogii,a do dzisiaj słyszymy tę samą bajkę jak to w prl było lepiej, mieliśmy najlepszą gospodarkę, technologię, najbardziej innowacyjne(sic!),a oddaliśmy
Gdyby razem z Planem Balcerowicza:

- wykonano całą prywatyzację

- zlikwidowanoby system socjalny


@bygsyti: Wyobrażasz sobie, czym by się to skończyło? Zlikwidować cały system socjalny razem z sprywatyzowaniem wszystkich firm bez wcześniejszej ich stopniowej restrukturyzacji? Masową nędzą. Właściciele zaczynaliby od restrukturyzacji zatrudnienia, na większą skalę niż miała miejsce. Zamiast dwóch milionów bezrobotnych miałbyś cztery. A systemu socjalnego w sumie nie było, dopiero wprowadzono zasiłki dla bezrobotnych. Gdyby ich nie było, to
@BarekMelka:

Chciałbym zauważyć, że ja tego argumentu użyłem w obronie profesora Balcerowicza przed kucami którzy przecież potrafiliby lepiej. Jak napisałem powyżej:

Tak, ja wiem. Fajniej by było wprowadzić akap od początku. Ale żeby to zrobić, musiałbyś mieć w zasadzie absolutną władzę polityczną, gospodarczą i... wojskową


Pomysł jak każdy inny, tylko uczuliłem Go atakujących na właśnie taki mankament pozycji Leszka Balcerowicza jaką była na ów czas. ( ͡° ͜ʖ ͡
@BarekMelka: Nie rozumiem dlaczego przypisuje się wszystkei zasługi transformacji Balcerowiczowi skoro tak nie było. Jest do tego sporo źródeł ale zaraz usłyszę, że to prawackie serwisy, więc niech będzie na początek lewacki onet i apolityczna wikipedia. Potem poszukam czegoś w zagranicznych źródłach
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Balcerowicza
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/jeffrey-sachs-zaluje-ze-pomoc-dla-was-nie-byla-bardziej-hojna/bd7wn

Edit: źródła pisane (ENG)
https://books.google.pl/books?id=kUEwCgAAQBAJ&pg=PA40&lpg=PA40&dq=soros+sachs+poland+transformation&source=bl&ots=aj4dhfk6qu&sig=C3phinveHcQzypTm6LHo1jy3a10&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjoocPn-JfOAhXoCpoKHT2VDFsQ6AEIMzAD#v=onepage&q=soros%20sachs%20poland%20transformation&f=false