Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pytanie związane z klimatologią. Weźmy pod lupę przesilenie letnie, 21 czerwca - teoretycznie słońce jest wtedy najwyżej, dzień trwa najdłużej, a więc powinien być najcieplejszym dniem w roku. Wtedy - symetrycznie - dzień przed i dzień po przesileniu są 2gie w kolejności najcieplejsze dni, itd.

W takim układzie, przesilenie letnie powinno stanowić teoretycznie sam środek lata, a okres lata powinien być liczony tak aby ten dzień przypadał w jego środku. Analogicznie, przesilenie zimowe powinno być środkiem zimy i najzimniejszym dniem, a równonoce środkami wiosny i jesieni.

Tymczasem - zarówno w kalendarzu jak i w pomiarach, lato rozpoczyna się od przesilenia letniego i kończy na równonocy, tak też sugerują pomiary temperatur, że właśnie ten okres jest najcieplejszy.

Dlaczego? Why? Warum?

#klimat #geografia #meteorologia #nauka #pytanie #pogoda
  • 9
@Judasz666: A czy o godzinie 13 czasu letniego masz najcieplej? Czy zazwyczaj najcieplejsza godzina dnia jest jednak trochę później? Analogicznie w drugą stronę najzimniejsza pora doby to zazwyczaj chwila przed wschodem słońca.
Coś na temat:
http://1.bp.blogspot.com/-CFaGoXTVEKU/U_pqFqah-wI/AAAAAAAAAzs/hBu4eq4AyTo/s1600/wakacje.png
https://1.bp.blogspot.com/-r2-aS-9fKaY/VvMSTU-t9MI/AAAAAAAABGI/5VfOCmVsX0c8ROJeVM0nWu9vGRT_ZE6tQ/s1600/pory_roku_polkule.png

http://start24.blogspot.com/2014/08/wakacje-czy-lipiec-i-sierpien-to.html

Inny obraz tego zjawiska widać gdy popatrzy się np. na zasięg pokrywy lodowej w Arktyce:

@ryzyk-fizyk:
To akurat zły przykład. Lody topnieją po prostu, gdy temp. utrzymuje się dodatnia. Lodowece górskie tez czasem tracą masę do października, co nie oznacza, że w październiku jest najcieplej.