Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, coś jest nie tak z ocenami epizodów na IMDB.

W grudniu 2015 zrobiłem sobie wykresy ocen odcinków różnych seriali żeby sprawdzić jak, subiektywnie, zmieniała się jakość danego TV Show. Jeden z wykresów dotyczył Gry o Tron. Wykres jest tutaj: [[klik]](http://www.oa.uj.edu.pl/B.Debski/imdb/img/got.png). Na osi poziomej jest numer sezonu, a na osi pionowej jest ocena odcinka. Każda kropka to jeden odcinek. Pogrupowałem odcinki w sezony, żeby sobie zobaczyć rozrzut, ot z ciekawości, a nie tylko mierzyć średnią sezonu.

Dziś wróciłem do tego wykresu i zauważyłem, że oceny sezonów 2. i 3. w większości leżą pod wartością 8.0, podczas gdy obecnie na IMDB zaledwie jeden odcinek w całej serii #got posiada ocenę niższą od 8.0 [[klik - link do bieżącej tabelki]](http://www.imdb.com/title/tt0944947/eprate). Pomyślałem sobie, że OK, to może się wiązać z rosnącą popularnością serialu oraz napływem nowych pozytywnych ocen. Zmiany ocen były jednak dość spore, dlatego zdecydowałem się sprawdzić to dokładniej. Być może wartości na moim wykresie posiadały jakiś błąd.

Sprawdziłem ilość głosów oraz oceny odcinków na Wayback Machine. Skupiłem się na kilku konkretnych epizodach. Na przykład odcinek 2.2: "The Night Lands" w marcu 2015 posiada ocenę 8.0 oraz 6734 oddanych głosów, w maju 2015 posiada ocenę 7.8 oraz 7522 oddanych głosów a we wrześniu 2015 ocenę 7.4 oraz 8778 głosów. Tendencja spadkowa pasuje do mojego wykresu, na którym ten odcinek w grudniu 2015 ma ocenę 7.3 przy 9163 głosach. Następna ocena pochodzi z czerwca 2016: ten sam odcinek posiada wtedy już ocenę 8.4 przy 9851 oddanych głosach. I to tu zupełnie nie pasuje.

W grudniu 2015 jest ocena 7.3 i 9163 głosów. W czerwcu 2016 ilość głosów wzrosła do 9851, co daje różnicę 688 głosów. Zakładając nawet, że każdy z tych głosów ocenił odcinek na 10/10, to wtedy ocena czerwcowa powinna wzrosnąć do zaledwie 7.5. Jak to się stało, że odcinek posiada ocenę 8.4?

Możliwe jest, że ktoś oddał głos ponownie, zmieniając poprzednio oddaną przez siebie ocenę. Ale żeby otrzymać ocenę z czerwca 2016 (tj. 8.4 przy 9851 głosach) mają wcześniej ocenę z grudnia 2015 (tj. 7.3 przy 9163 głosach), to ponad połowa z 9163 osób (równe 5000) musiałaby zmienić zdanie i ocenić odcinek na 9.0, żeby w czerwcu 2016 ocena zaokrągliła się do 8.4 (bardziej dokładnie: była 8.35). I to cały czas zakładając, że dodatkowe 688 osób do czerwca 2016 ocenią odcinek na 10/10. Na ile to jest prawdopodobne? A może IMDB ma jakiś dziwny system liczenia głosów?

No dobra, zająłem się pierdołami, to teraz wracam do pracy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#csiwykop #ciekawostki #imdb #oszukujo? #filmy i #aferagotowa xD bo GoT
Al_Ganonim - Hej Mirki, coś jest nie tak z ocenami epizodów na IMDB.

W grudniu 201...

źródło: comment_OWmqjgs5LN7EK0aP5RgYukvkaebxrmIk.jpg

Pobierz
  • 9
@koostosh: Też tak myślałem, ale żeby 688 głosów na 9851 wszystkich podniosło ocenę o jeden punkt, to ta waga musiałaby być kolosalna. Poza tym, w przeszłości była monotoniczna tendencja spadkowa zarówno przed emisją sezonów, jak i po jej zakończeniu. Dlaczego teraz miałoby być inaczej? Hype na Stanach, czy jak? Wszystkim odcinkom kolosalnie wzrosły oceny.
@Al_Ganonim: Stawiam na to, że nie zmniejszają podawanej liczby głosów, ale gdy ich algorytm wykrywa podejrzane konta, ich głosy nie są już brane przy obliczaniu oceny. No a nie zmniejszają liczby głosów, żeby nie musieć się tłumaczyć i żeby zachować szczegóły algorytmu w tajemnicy.

Zresztą ludzie lubią przesadzać przy ocenach, wziąłem pierwszy lepszy odcinek, zobacz jak tutaj jedynka ekstremalnie się wybija patrząc na ciągłość wykresu. http://www.imdb.com/title/tt2178796/ratings?ref_=tt_ov_rt

Zresztą dziesiątek też jest o