Wpis z mikrobloga

Czy mam Zespół Aspergera już w etapie dorosłości?

Ostatnio zacząłem czytać o tym problemie na wielu stronach internetowych i z czasem coraz więcej cech tego schorzenia dostrzegam w swoim życiu,w teraźniejszości jak i przeszłości.

TL;DR Analiza swojej osoby,dosyć długa analiza...

Zaczniemy od dzieciństwa i wieku nastoletniego,w etapie gimnazjalnym.

-problem z nawiązywania odpowiednich do wieku kontaktów z rówieśnikami
-brak spontanicznego szukania okazji do dzielenia się z innymi ludźmi swoimi doświadczeniami
-brak wzajemności w kontaktach społecznych lub emocjonalnych
-probelm w byciu w grupie,w dużych skupiskach ludzi
-ogromna obojętność
-sztywność i dziwaczność zachowania
-o dziwo duża umiejętność odczytywania emocji,sarkazmu wśród ludzi itp. (ten podpunkt zbija mnie z tropu)
+z tego wszystkiego,w gimnazjum bardzo,bardzo depresyjny okres
-małe problemy z mową
-bardzo dobra ekspresja języka
-bardzo dobry poziom matematyki
-widzenie,uczenie się obrazem (?)

I tak dalej,specjalnie wypisałem tylko te cechy,ponieważ pozostałe będą powtarzać się w teraźniejszości i po drugie,powyższe wady i zalety powinny z wiekiem neutralizować się, i właśnie tak się stało.
Już tak bardzo nie boję się ludzi,nie mam problemów z mówieniem,jestem bardziej otwarty,nie tak obojętny i bardziej się emocjonuje.

Teraz chyba ważniejsza część,ponieważ łatwiej to określić,po prostu więcej pamiętam.

-Często brak potrzeby bycia z innymi ludźmi. Duże trudności z nawiązywaniem przyjaźni. Preferowanie działania w pojedynkę.

W o wiele mniejszym stopniu niż kiedyś,jednak czasem nie mam ochoty siedzieć w tłumie i chcę zrobić coś sam.
Przyjaźnie trudno mi nawiązać,muszę kogoś dobrze poznać i zaufać mu.

-Dosłowne rozumienie żartów, ironii. Nie dostrzeganie niedomówień, nieumiejętność czytania między wierszami. Specyficzne poczucie humoru niezrozumiałe dla innych. Często prowadzi to do nieporozumień

Nie,nie,nie,z tym nie mam najmniejszego problemu.

-Duża naiwność społeczna. Nadmierne zaufanie ludziom. W związku z tym często bycie ofiarą.

Zdecydowanie tak,chociaż z wiekiem staję się coraz mocniejszy psychicznie.

-Trudności z nawiązaniem i utrzymaniem konwersacji. Posługiwanie się językiem wyłącznie dla wymiany informacji, a nie dla zwykłej rozmowy.

Patrz wyżej,chociaż często rzucam tylko pojedynczymi słowami w konwersacji,po prostu nie chce mi się gadać.

-Często nadmierne przywiązywanie wagi do znaczenia słów, posługiwanie się językiem w sposób encyklopedyczny co powoduje, ze ludzie odbierają taka osobę jako przemądrzałą. Pedantyczność w wypowiedziach. Upodobanie do gier słownych.

Dokładnie,odczytywanie słów,używanie trudnych(często sam się sobie dziwie,jak mogłem użyć takiego trudnego słowa z taką łatwością) i uwielbiam gry słowne,mogą zajmować dużą część mojej mowy.

-Poczucie, że rozmówca „widzi tak samo”

Tak,chociaż staję się coraz bardziej tolerancyjny.

-Bezwzględna szczerość w rozmowie czy ocenianiu nawet jeśli może to zranić uczucia innych osób. Nieumiejętność kłamstwa.

Tak,prawda,prawda i tylko prawda,nawet jak ktoś ma się na mnie dożywotnio obrazić

-Trudności z nawiązaniem kontaktu wzrokowego.

Kiedyś ogromny problem,dzisiaj staram się z tym walczyć

-Brak umiejętności podążania za dynamiką grupy. Duże trudności w „byciu” w grupie

Czasami "uciekam w nieznane"

-Tendencje do izolowania się,szczególnie w sytuacjach przeciążenia

Teraz często sam staje na czele podczas problemu,więc drugi punkt z którym się coś nie zgadza

-Trudności z prowadzeniem rozmowy telefonicznej.
-Trudności w przejściu z jednej czynności do drugiej.
-Trudności z planowaniem naprzód przy silnej potrzebie przewidywalności.
-Tendencja do wykonywania czynności dokładnie w ten sam sposób, choć inny byłby łatwiejszy i wygodniejszy;

Wszystko raczej tak

-Sztywność w przestrzeganiu reguł i zasad, silne poczucie sprawiedliwości.

Zdecydowanie tak,podążam według swoich reguł życiowych

-Obszerna specjalistyczna wiedza w jakiejś dziedzinie. Preferowanie książek „wiedzowych” .

Ooooo tak,potrafię w temat muzyki,sprzętu audio zagłębić się bardzo mocno,czytać godzinami,słuchać ogromu albumów,recenzji,ciekawostek.Tak samo z autami czy fizyką.

-Doskonała pamięć do szczegółów. Zwykle trudności z dostrzeganiem całości. Tendencja do zwracania uwagi właśnie na szczegóły.

Znowu nawiązanie do muzyki,na szczegóły zwracam przeogromną uwagę,słyszę to,co znajomi olewają.
Coś w tle gra,ale jak wspaniale,to buduje ten utwór,ale inni tego nie dostrzegają.
Tak samo ze stylistyką aut...

-Wysoko rozwinięte myślenie logiczne. Zdolność wynajdywania wyjątkowych rozwiązań problemów.
Schematyczny sposób myślenia. Duża wytrwałość, wręcz upór w dążeniu do realizacji określonych celów.

TAK

-Upodobanie do kolekcjonowania rzeczy.
-Potrzeba katalogowania, porządkowania wg określonych systemów.

Znowu muzyka,kolekcjonuje płyty.
Mam je dokładnie skatalogowane według swojego pomysłu.

-szczególnie dobre rozpoznawanie struktur, wzorów i systemów.

Tak,np instrumenty w muzyce...

-Zaburzenia funkcjonowania zmysłów. Często nadwrażliwość dotykowa, słuchowa lub w zakresie innych zmysłów.

Dobry zmysł słuchu

-Trudności z identyfikacją i formułowaniem własnych potrzeb przy dużej wrażliwości emocjonalnej.

Tak,w sytuacjach stresowych.

-Problemy z radzeniem sobie z niespodziewanymi zmianami w harmonogramie zajęć

Nie,kolejny niepasujący punkt

-Spokój i zachowanie jasnej głowy, gdy inni wpadają w panikę.

Tak

-Często niezgrabność ruchowa.

Zdecydowanie tak.Nieumiejętność tańczenia,jakby sztywne ruchy,problem z wybijanie rytmu,problem z narysowaniem prostej kreski itp.
Z drugiej strony,duże umiejętności sportowe,brak problemów w tym aspekcie.

I jak sądzicie Mireczki,warto udać się do psychologa na jakieś badania?

#psychologia #gorzkiezale #osobowosc #asperger
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@japer Ja chyba jestem dziwnym człowiek, ponieważ zdaje mi się, że potrafię spojrzeć na siebie obiektywnie, doszukać się zalet i wad, i ocenić swoją osobę.
  • Odpowiedz
@Finesta: to ja Ci powiem, że w moim przypadku umiejętność obiektywnego spojrzenia nie tylko na siebie, ale praktycznie na wszystko uznawałem i w sumie dalej uznaję za jedną ze sowich największych zalet, a mimo wszystko to nie zawsze się sprawdza.

Robiłem sobie taki test na fobię społeczną dostępny w wielu miejscach np. tutaj http://stamp.roni.pl/lieb/test.php który w internecie jest bardzo rozpowszechniony i jest tutaj głównym źródłem samokwalifikacji. Wyszło mi że mam
  • Odpowiedz
@Finesta: wydaję mi się, że zespół Aspergera uwidoczniłby się wcześniej. Przez pewną komercjalizacje tej jednostki ludzie szukają symptomów i uważają, że ktoś ich kiedyś nie zdiagnozował. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że to naprawdę poważne zaburzenie rozwojowe, a nie tylko "łagodniejsza forma autyzmu". Twoej problemy mogą wynikać z miliarda czynników, któe może trochę starasz się wytłumaczyć dosyć prostą grupą symptomów. Jeżeli faktycznie masz problemy to lepiej iść do
  • Odpowiedz