Wpis z mikrobloga

Chcę zrobić z narzeczoną film dla rodziców. Chcemy zrobić to sami, bo to będzie większa frajda niż wynajęcie profesjonalnej firmy. Dysponuje aparatem Panasonic LX100 i mam kilka pytań:
1. Czy są jakieś ogólnie przyjęte ustawienia aparatu, na których najlepiej się kręci? Oczywiście będę bawił się i testował wszystkie możliwości, ale może coś od razu warto ustawić
2. Czy taki stabilizator ma jakikolwiek sens? Chodzi mi o spokojny płynny rych, żadnych szybkich/sportowych scen. Chodziłem po okolicy z naprężonym na szyi paskiem, ale drgania są za duże. Rozumiem, że mogę to też zminimalizować, jeśli nagram w 4k, ale przy obróbce ustawię korekcję drgań i docelowo film będzie w 1080/720?

#wesele #filmowanie #dslr #moviemaking #panasonic
  • 17
@stevemaster:
1. Zachowaj kompozycje, tryb M jest Twoim przyjacielem. Masz całkiem niezły sprzęt, można z niego wyciągnąć ciekawe rzeczy
2. Nie ma żadnego sensu. Sens zaczyna mieć dopiero glidecam za prawie 3000, poza tym musisz się nauczyć z nim jeszcze chodzić. Popatrz na jakieś małe gimbale, LX100 jest lekki, wiec coś niewiele większego od gimbala pod Gopro powinno działać. No ale licz się z kwota czterocyfrowa.
@stevemaster:
1. Podstawą jest prawidłowe ustawienie klatkarzu do migawki w stosunku 1:2, czyli np. jak kręcisz wideo 25p (klatek) to migawka musi być na 50, inaczej obraz przestanie być "kinowy" i stanie się zbyt płynny, jak w grach. Jeżeli kręcisz w 50p to na 100 itd. Dlatego najlepszym ustawieniem do nagrywania dla początkujących jest Shutter priority.

2. Niestety te chińskie stabilizatory to jedna wielka loteria. Albo działa albo nie, ale przeważnie
@stevemaster: zawsze mozesz klip wrzucic do Prodad Mercalli, który te trzesienie troche zneutralizuje. Co do parametrów, to czas nagrywania najlepiej ustawić 1/50 do ujęć niedynamicznych, do dynamicznych 1/100. Balans bieli myślę, że możesz ustawić automatyczny. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to 5600 przy słonecznym dniu, w pomieszczeniu koło 3200. Zresztą będziesz widział czy obraz jest ładnego koloru. No i kwestia dostosowania przysłony oraz ISO
@rolfik_r1: Tego niestety się obawiałem. Gimbal to już za duży wydatek, bo później by się kurzył na półce. W zastępstwie mam jeszcze Samsunga S7, może też z niego coś wycisnę.
@Jarython: Lenovo Y580. i5-3210 2.5 GHz, 6GB ram, SSD. Na tym sprzęcie obrabiałem film zaręcznowy robiony na Sony Nex5, komputer dał radę.
@Peter_Mountain: Dzięki za info o migawce, to istotne, bo będę mocno próbował osiągać efekt cinematic.