Wpis z mikrobloga

Panowie i panie, dzieje się historia.

Już dziś Brytyjczycy być może zagłosują za #brexit, a potem... będziemy oglądać cudowne machinacje którym skutkiem będzie, że #uk jednak w #uniaeuropejska zostanie.

Bo dlaczego nie? Co młodszym przypomnę, że już mieliśmy sytuację, w której Irlandczycy zagłosowali przeciw traktatowi nicejskiemu. Co wtedy zrobiono? Powtórzono głosowanie i tym razem już byli za (powtarzali by tak do skutku, ale udało się za jednym podejściem).

Tym razem nie przewiduję ponownego głosowania, a na pewno nie od razu. Od momentu głosowania do wyjścia mają się toczyć długoletnie negocjacje. To sporo czasu by pokazać Brytyjczykom dokąd zmierzają.

Zacznie się... zacznie się od różnych rzeczy (jak np spadek kursu funta), ale tym, co brytole odczują jako pierwsze będzie krach na rynku nieruchomości. Dostaną w pysk jak amerykanie dostali w 2009.

Potem będzie jeszcze wiele rzeczy. Geniuszem nie jestem, więc wam nie powiem co, ale obstawiam np niezłe trzepanie Brytyjczyków jak będą lecieć do Hiszpanii czy na Lazurowe Wybrzeże na wakacje. Nie są co prawda w shengen, ale skończy się łatwe latanie. Odprawę będą mieli jak jacyś Pakistańczycy, a nie obywatele byłego imperium.

W efekcie albo będzie ponowne referendum, albo wszyscy po cichu zapomną, że jakiekolwiek było i negocjacje będą się ciągnąć aż ostatnia osoba przestanie o to pytać

#ue #europa
  • 42
  • Odpowiedz
@konradk: skończy sie latanie bez paszportu, tak, zwłaszcza, ze nie maja innych dokumentów tożsamości rozpoznawanych za granica, wiec paszporty nawet na podróże po UE musza mieć.
Chyba tyle w temacie Twojej eksperckiej opinii
  • Odpowiedz
@M4ks: skonczy sie za to latanie bez wiz. Chyba ze sami ich nie wprowadza dla krajow UE po wyjsciu, wtedy UE moze tez nie wprowadzi wiz dla Brytyjczykow.
  • Odpowiedz
@M4ks: nigdy nie bylem w uk, wiec nie wiem na czym lataja. zakladalem ze na podroze maja jakis id.


Ekspertem nie jestem.

@konradk: ani wlasnie, a wypowiadasz sie bez sprawdzenia podstawowych faktów.

@Ja-qb: prosze cie, za komuny rodzice jeździli do UK bez wiz a Ty sadzisz, ze teraz wprowadza xD
  • Odpowiedz
@M4ks: @konradk: @Ja-qb: @Lysy_i_slepy:

Ja sadze ze sie skoncza zakupy w ich ulubionych sklepach jak Lidl, Aldi czy B&M jak unia dopierdyka clo. Redukcja transportu i produkcji, masowe zwolnienia, plajty i przenoszenie firm do Europy. Plebs nawet nie wie jak bedzie skamleć

@dob3k: ( ͡° ͜ʖ ͡°) a bez Polaków na magazynach ten kraj upaaaadnie.

Jak wiekszosc zapominasz, ze te lidle i inne
  • Odpowiedz
@M4ks: Tu nie chodzi o Polaków, a o City. Myślisz że Niemcy nie wykorzystają takiej okazji aby przenieść "centrum europejskich finansów" z Londynu do Frankfurtu? Znam ludzi pracujących w Brukseli, wszyscy są zgodni że to pewne niczym teoria heliocentryczna.
  • Odpowiedz
@M4ks: to nie chodzi o obrazanie sie jakies tylko o cla. To po prostu przestanie byc oplacalne.
Koniec koncow jesli beda chcieli handlowac z EU (nawet z clami) to beda musieli sie i tak dostosowac do wymogow EU
  • Odpowiedz
@M4ks: Tu nie chodzi o Polaków, a o City. Myślisz że Niemcy nie wykorzystają takiej okazji aby przenieść "centrum europejskich finansów" z Londynu do Frankfurtu? Znam ludzi pracujących w Brukseli, wszyscy są zgodni że to pewne niczym teoria heliocentryczna.


@Lysy_i_slepy: alez oczywiscie, ze spróbują i w sumie po to im ta cała unia. Problem z tym, ze w wypadku finansów wiele wyjście z UE nie zmienia (nie masz np cel)
  • Odpowiedz
@M4ks: to nie chodzi o obrazanie sie jakies tylko o cla. To po prostu przestanie byc oplacalne.

Koniec koncow jesli beda chcieli handlowac z EU (nawet z clami) to beda musieli sie i tak dostosowac do wymogow EU

@dob3k: jakoś tyle krajów poza UE handluje sobie z UE bez cel i innych problemów... To brytole nie mogą?
  • Odpowiedz
@M4ks: Ktore konkretnie kraje?
EU napewno dopierdyka clo specjalnie dla nich jako nauczke i ostrzezenie dla innych krajow zeby tego nie probowaly.
Zapominasz ze nigdy nie byc a byc i wyjsc to dwie rozne sprawy. Jak roznica pomiedzy kobieta ktora Ci sie podoba a Twoja byla zona po rozwodzie.
  • Odpowiedz
@dob3k: nie wiem jak to zrobiles, ale napisales dokladnie to, co ja chcialem odpowiedzieć @M4ks :) (No może mi tylko ta alegoria z żonami nie przyszła do głowy ;) )

@M4ks: Unia zrobi wiele, by UK nie dało precedensu innym krajom. Wyjście z UE jednego kraju to de facto początek rozpadu i nawet jakby sama UE miała tracić na tym kasę w postaci ceł, to woli ją stracić, by wygrać
  • Odpowiedz
@dob3k: chociażby Turcja.
@konradk: panowie, wy naprawdę sądzicie, ze polityka to po prostu obrażanie sie na siebie? Ze UK wyjdzie, a UE powie "jesteście głupi zamykamy wszystko"?
Jakby to było takie proste, to nie byłoby np kryzysu z uchodźcami.
Traktujecie cała relacje, jakby UK tylko brała, a reszta robiła laske, a te relacje sa zawsze dwojakie - UE tez nie chce stracić tego, co zarabiają od UK chociażby poprzez sprzedaż
  • Odpowiedz
@konradk: Mozliwe ze dlatego ze juz wielokrotnie od dluzszego czasu na mirko o tym pisalem, a moze dlatego ze jest to po prostu logiczne nastepstwo by zapobiec rozpadowi. Zareagowac mocno i stanowczo by inne nie poszly tym sladem.
@M4ks: oczywiscie ze korzysci sa obopólne, tylko ze unia nie moze sobie pozwolic na takie "cherry-picking" (z braku lepszego okreslenia), bo inaczej jaki sens mialo by czlonkostwo? Poza tym jakie unia ma
  • Odpowiedz
panowie, wy naprawdę sądzicie, ze polityka to po prostu obrażanie sie na siebie? Ze UK wyjdzie, a UE powie "jesteście głupi zamykamy wszystko"?


@M4ks: czytaj z ruchu warg: wyjscie UK z UE to koniec UE. Już Włochy są w kolejce z kolejnym referendum odnośnie wyjścia (na razie bez podanej daty, ale wszyscy się tego spodziewają).

Wyjście UK bez reperkusji to będzie argument dla Włochów i kolejnych, że oni też mogą wyjść.
  • Odpowiedz