Wpis z mikrobloga

Szturmak z XVII wieku. Często nazywano je "głowami śmierci" albo "obliczami śmierci". Szturmaki (ubierało się do szturmu na mury) wyglądały czasem cudaczenie, niepokojąco albo zupełnie obco z racji dziwnej geometrii. Zasłaniano twarz, ponieważ oblężenia twierdz trwały długo plus artyleria była i szrapnel (kamienie czasem uderzał w twarz albo "osłabione" kule z broni palnej - nie ma gwintowanych luf.)

Artykuł: https://myarmoury.com/feature_spot_burgonet.php

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #smoczautopia #fotohistoria #militaria #wojna #myrmekochoria
myrmekochoria - Szturmak z XVII wieku. Często nazywano je "głowami śmierci" albo "obl...

źródło: comment_h3q8dHu2ysM3pl9EY52Ej1pf8ixqztbo.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
ponieważ oblężenia twierdz trwały długo plus artyleria była i szrapnel (kamienie czasem uderzał w twarz albo "osłabione" kule z broni palnej - nie ma gwintowanych luf.)


@myrmekochoria: google translate czy jaki #!$%@? :D ?
  • Odpowiedz
@berecik: Wygląd miast, ekwipunku i cała "szata wizualna" była wzorowana na rysunkach samego J.R.R (nie było ich jednak dużo) i rysownikach, specjalizujących się w Śródziemiu. Byli to wybrani przez Petera Jacksona i już wtedy legendarni wśród fanów John Howe, Alan Lee i Ted Nasmith. Peter Jackson był tak zachwycony ich pracami, że kazał sobie rysować poszczególne plenery (dwaj pierwsi współpracowali przy tworzeniu filmu) i wg ich koncepcji tworzone były plany zdjęciowe,
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: "Zasłaniano twarz, ponieważ oblężenia twierdz trwały długo plus artyleria była i szrapnel (kamienie czasem uderzał w twarz albo "osłabione" kule z broni palnej - nie ma gwintowanych luf."

@myrmekochoria: Aha, czyli szturmiak to po prostu hełm jak każdy inny, zakładany jak do każdej innej bitwy w ktorej można dostać czymś w twarz? Wiec dlaczego zakladano go akurat do forsowania murów?

Ciekawa sprawa.
  • Odpowiedz
"(...) Używany był w piechocie (landsknechci,pikinierzy), jeździe (arkebuzeria, rajtaria,kirasjerzy i czasem dragoni) oraz w służbie morskiej do połowy XVII w. W Polsce takich hełmów używała m.in. husaria pod koniec I i na pocz. II połowy XVI w."
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: Wolę określenie tych zamkniętych, siedemnastowiecznych hełmów z płytą twarzową jako savoyardy (hełmy sabaudzkie), bo szturmak, czy burgoneta, to określenie zbyt szerokie i płynne. Wiele osób określa tak i hełmy husarskie i wczesnoszesnastowieczne hełmy à la armet i otwarte hełmy pikinierów czy arkebuzerów. Ten styl jest zbyt jasno określony i sztywny, więc należy go wydzielić w terminologii.
  • Odpowiedz