Wpis z mikrobloga

Zawsze myślałem, że organy można oddawać dobrowolnie.. A nasz pełen wolności po-land zadecydował odgórnie:

Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r.o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 169, poz. 1411):
Art. 5.
1. Pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu.
2. W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za ich życia przedstawiciel ustawowy.
3. W przypadku małoletniego powyżej lat szesnastu sprzeciw może wyrazić również ten małoletni.

Ciekawe co by na to powiedziały propagandzistki aborcji z hasłem "moje ciało, mój wybór".

Źródło:http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

#ciekawostki #4konserwy #medycyna ?
  • 28
Państwowe? xD


@maxprojekt: A majątek jest Twoją własnością po śmierci? A może państwowe? xD
Majątek przechodzi na spadkobierców bo Ty już z nim niczego nie zrobisz, z ciałem tak samo, Tobie już na nic się nie przyda więc idzie na części zamienne dla innych ludzi.
@sorhu:
@alejandra15:
@Thou:
@krasecz:
@Goglez: porownanie do majątku nietrafione bo możesz spisać testament.

Chodzi o sam fakt ukrywania takich informacji oraz mydlenia oczu jakimś oświadczeniem woli że niby masz wybór a możesz sobie to wstawić co najwyżej na fejsbuka.

Nie twierdzę też że nie byłoby przeszczepów. Świadczy o tym choćby sukces akcji DKMS.

Napisałem do nich z prośbą o podanie formularza sprzeciwu. Ciekawe czy będą robić pod
@FotDK: to nie jest ukrywana informacja :-) nie będzie żadnych problemów ze zgłoszeniem sprzeciwu, ale po co chcesz to robić? po co chcesz, żeby robaki zjadły twoje organy jak komuś mogą pomóc?
@FotDK: Jakie ukrywanie? Oswiadczenie woli jest po to aby pobrać organy gdy rodzina się nie zgadza. Żaden lekarz nie będzie walczył z rodziną o kawałek tkanki i tłumaczył, że zmarły nie wyraził sprzeciwu za życia.
@alejandra15:
@sorhu:
@krasecz: dobrze, nie jest ukrywana. A zapytaj na ulicy kogoś o to. Pewnie się zdziwi. Oświadczenie woli zna sporo osób bo jest jakoś tam promowane a treści tej ustawy gdzieś na świeczniku raczej nie było.

Z tymi moimi organami to nic pewnego ( ͡ ͜ʖ ͡) niezdrowo się prowadzę.
@FotDK: Równie dobrze możesz zapytać o jakiś punkt w konstytucji na ulicy i też większość nie będzie znała go. A nie powiesz mi, że konstytucja jest ukrywana? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Słabiutka logika kolego
@krasecz:
@alejandra15: słabiutko to równać konstytucję uczoną w szkole do przepisu który trzeba samemu odkryć. Jeśli ktoś jest przeciwnikiem oddawania organów to może się zdziwić. Poza tym wybór polega na możliwości zapisania się a nie wypisania z hurtowego zapisu. Cóż zobaczymy jak zareagują. Ponoć do tej pory wypisało się niewiele ponad 200 osób. W sumie ciekawa sprawa.