Wpis z mikrobloga

@Sir_Well_Endowed: gdzieś tam wyczytałem że współczesna amunicja już tak nie działa jak np. w czasie 2 wojny św. i pociski bardzo rzadko rykoszetują. Nie wiem czy grzęzną w pancerzu czy też po rzucie kostką D12 ulegają dezintegracji ale brak rykoszetów pozwala na takie ukształtowanie pancerza współczesnej wieży, jaki w dawniejszych czasach byłby samobójstwem dla maszyny (ukos kierujący pocisk w strop kadłuba)
@plonace_kalosze: Pocisk zawsze wejdzie w pancerz, kwestia tylko jak głęboko (chyba ,że jakiś mały kaliber to może rykoszetować). Ogółem lipa ,że nie wzmacniają kadłuba bo za nim znajduje się główny skład amunicji. Widać, że ostro pożałowali kasy bo wszyscy użytkownicy tego modułowego pancerza brali pełny pakiet a nie połowę jak my.
@KurczokMarengo: Bardzo dobrze że zamiast wzmacniać kadłub przeniesiono celownik wyżej. Zdecydowana większość pocisków w ostatnich konfliktach zbrojnych trafiała w wieżę, nie w kadłub czołgu.

BTW, nie zdziwię się, jeśli mimo wszystko ostateczny kształt modernizacji będzie bardziej podobny do wersji Indonezyjskiej....
@Problem: @KurczokMarengo: No i pooglądałem i poczytałem jeszcze dziś i na podstawiej tej makiety co widać:
- czołg ma niewiele wspólnego z MBT Revolution
- wieże wzmocniona, ale okno celownika dale w 1/3 wysokości wieży jest "wcięte" (miało być całkowicie na stropie)
- kadłub jest wzmocniony
@papier96: Okno celownika jest na wysokości jak w 2A5 i nowszych. Widać nie opłaca im się robić zupełnie nowego układu optycznego dla tych kolejnych paru cm w górę.

W każdym razie, gdyby została się wersja z 2A4 trzeba by całkowicie wyrzucić górną połówkę klina, bo wtedy dół celownika znajdowałby się troszkę powyżej osi lufy.

Oczywiście, pod warunkiem że ostateczna wersja naszej modernizacji faktycznie będzie mieć ten zestaw opancerzenia.
@Problem: Dlaczego zamiast? Jedno nie wyklucza drugiego a niestety trafienie w kadłub czy to rosyjską czy niemiecką amunicją skończy się fajerwerkami. Hiszpanie i nawet Grecy na swoich 2a6 z lepszym pancerzem podstawowym wzmocnili "dziób" kadłuba.