Wpis z mikrobloga

Siema mirki,mam problem z pewnym zadaniem z sql-a i liczę na małą podpowiedź jak by to wykonać.
Mianowicie mam 3 tabele:
kategoria(idkategoria,nazwa)
producent(id
producent,nazwa)
produkt(idprodukt,idproducent,id_kategoria)
Zadanie polega na wyświetleniu nazwy kategorii w której znajdują się produkty wyprodukowane przez jak najmniejszą liczbę różnych producentów.
Kombinowałem ze złączeniem tych 3 tabel lecz nie za bardzo rozkminiam jak napisać warunek.
Z góry dzięki za pomoc


#bazydanych #sqlserver #sql
  • 14
przez jak najmniejszą liczbę różnych producentów.


@vuvkid: Niestety dokładnie tak brzmi treść zadania( ͡° ʖ̯ ͡°)

@darco3 Wciąż nie do końca łapie,tworze zapytanie wyświetlające nazwę z tabeli kategoria robię złączenie do produktu(joina) pytanie brzmi jak zliczyć ilość różnych producentów ( ͡° ʖ̯ ͡°) gdybym miał policzyć ilość producentów to robię zwykły count i mam z głowy,niestety w tym wypadku nie mam pojęcia jak
@vuvkid: no nie wiem, trochę bym zmienił

SELECT TOP 1 max(kat.Nazwa), COUNT(prod.idproducent) AS ile
FROM Kategorie AS kat
JOIN produkt AS prod ON (prod.idkategoria = kat.idkategoria)
GROUP BY kat.idkategoria
ORDER BY ile

grupowanie po id, jeśli baza ma zapewnioną integralność drugi join jest niepotrzebny
@vuvkid: Wygląda,że to to :D
Z tym,że np jak mam teraz podkategorie np 49 której nie ma w produkcie(null) to mi jej nie policzy ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Zakładam,że skoro w tej podkategorii nie ma produktów to ta podkategoria powinna zostać wyświetlona zgadza się?
@MarianSkrzypek: a, ok

Zadanie polega na wyświetleniu nazwy kategorii w której znajdują się produkty wyprodukowane przez jak najmniejszą liczbę różnych producentów.

A następnie

odpowiedź nie jest do końca poprawna


Albo zaczniemy się bawić w szczegóły albo zacznę pisać ciąg losowych znaków w ramach odpowiedzi:

jasjdhasjd a lksoiosi i
@vuvkid: @darco3: Widzicie Panowie,ja bym się chętnie dopytał z tym,że takie zadanie o dokładnie takiej treści pojawiło się na kolowium u innej grupy z baz danych ( ͡° ʖ̯ ͡°) z tego co wiem nikt z poprzedniej grupy tego nie ogarnął a pan profesor na pytania o sprecyzowanie odpowiadał : wszystko jest w treści zadań ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jedyna informacja jaką