Wpis z mikrobloga

Witaj Mirko. W najbliższym czasie (po Maturach) podejmuję swoją pierwszą w życiu pracę. No i mam kilka wątpliwości związanych nie tyle z samą pracą z otoczką w związku z nią. Proszę o w miarę rzeczowe i proste wytłumaczenie kilku nurtujących mnie kwestii. Prawdopodobnie będzie to umowa o pracę lub ewentualnie umowa zlecenie.
Czy pracodawca sam wyśle mnie do lekarza medycyny pracy czy będę musiał to załatwiać na własną rękę? Czy jest to w ogóle konieczne?
Czy muszę dostarczać jakieś ubezpieczenia? Pracodawca sam powinien odprowadzić składki?
Czy jeżeli moi rodzice dostają jakieś tam ulgi podatkowe czy coś (z tego co się orientuję to do 21/25 roku życia coś tam jest, dokładnie nie wiem co) to w momencie gdy ja dostane potencjalnie stałe źródło dochodu (od którego sam będę musiał rozliczyć pit mimo że to praca na 3-4 miesiące do studiów) oni tracą te ulgi/przywileje?
Obecnie też jestem chyba związany ubezpieczeniem z rodzicami, gdy pracodawca mnie ubezpieczy jak to będzie dalej wygladać?

Tyle uczą w tych szkołach ale ja nie mam pojęcia jak w to dorosłe życie wkroczyć( ͡° ʖ̯ ͡°). Pomóżcie mireczki i mirabelki, w miarę możliwości dawajcie jakieś rady, chętnie poczytam!(_)

#kiciochpyta #prawo #prawopracy #polskieprawo #praca #pomocy #slicbaza #licbaza #matura
  • 3
@Uczciwydonosiciel:
Ad1 - tak wyda Ci nawet skierowanie
Ad2 - Tak bo jak Ci się coś stanie bez badań to jest w dupie
Ad3 - pracodawca odprowadza ZUS, możesz mieć inne świadczenia jak Ci zaproponuje w pakiecie
Ad4 - nie wiem ;(, PIT na 100%
Ad5 - W Twoim przypadku dobra jest umowa zlecenie, masz ubezpieczenie, więcej kasiory do kieszeni