Wpis z mikrobloga

Mireczki, #pytanie odnośnie #przepisydrogowe i #znakidrogowe

Otóż miałem taką sytuację jak na zdjęciu. Jadę sobie przepisowo w mieście, po prawej stronie śmiga dosyć szybko rowerzysta na drodze pieszo-rowerowej i nagle przejeżdża przez jezdnie, tuż przed moją maską. W porę zahamowałem i uniknąłem wypadku. Po zapytaniu w miarę kulturalnie ( ͡º ͜ʖ͡º) "Czemu wykonał taki manewr tuż przed maską mojego samochodu?", odpowiedział, "Mam tutaj pierwszeństwo, spójrz sobie na znaki...!@#$%^i", , dodał też, że" moim obowiązkiem było zatrzymać się i go przepuścić .

Czy rowerzysta w tej sytuacji ma bezwzględne pierwszeństwo i może przejechać przez jezdnie mając dużą prędkość? Czy nie jest tak, że on też powinien zwolnić przed przejazdem i przejechać jeśli nikt nie jedzie, albo ktoś go przepuszcza?

Wiem, że na zdjęciu mamy znak d-6b oznaczający przejście dla pieszych i przejazd rowerów, oraz tabliczka informująca, że najczęściej przechodzący tutaj piesi to dzieci. Mnie uczyli, że kierujący widząc taki znak powinien zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Ale nie oznacza, to chyba, że rowerzysta może sobie od tak wjeżdżać na ten przejazd bez upewnienia się czy może... więc jak jest?

Pobierz thekrzychu - Mireczki, #pytanie odnośnie #przepisydrogowe i #znakidrogowe

Otóż mia...
źródło: comment_EifXMRMORa8LqcT0GPWKl6R3tJ0N1JtR.jpg
  • 10
@thekrzychu: Bezwzglednego pierszenstwa nie ma nie trzeba go przepuszczac tak jak pieszego jest cos takiego jak zasada ograniczonego zaufania
Ja jak jade rowerem a jezdze dosyc szybko i przecinam ulice jadac sciezka to zawsze zwalniam dopiero kiedy zlapie kontakt wzrokowy z kierowca i widze ze hamuje i chce mnie przepuscic wtedy jade a tacy pseudo rowerzysci predzej czy pozniej trafia na swego i zaden wymyslony przez nich przepis im nie pomoze
@thekrzychu: Ogólnie to ma pierwszeństwo. Ale powinien zasygnalizować skręt w lewo.

Czy rowerzysta w tej sytuacji ma bezwzględne pierwszeństwo i może przejechać przez jezdnie mając dużą prędkość? Czy nie jest tak, że on też powinien zwolnić przed przejazdem i przejechać jeśli nikt nie jedzie, albo ktoś go przepuszcza?


Czy kierowca samochodu gdy jedzie drogą z pierwszeństwem to ma zwalniać i zastanawiać się czy ktoś z drogi podrzędnej nie wymusi pierwszeństwa? Czy