Wpis z mikrobloga

@vaxpnk: A widziałeś kiedykolwiek kasę fiskalną w kościele? Albo widziałeś żeby ludzie dostawali paragony za datki? A co z "po kolędzie"? Jakoś nie zauważyłem by ludzie dostawali pokwitowania.
  • Odpowiedz
@vaxpnk
@blubi_su: Trochę #gimboateizm bo to półprawda:

Ryczałt duszpasterski

Od swoich pensji za pracę w parafiach księża płacą podatki ryczałtem. Inaczej zapłacą proboszczowie, inaczej wikariusze. Wysokość ryczałtu ustalana jest odrębnie na każdy rok podatkowy przez właściwy według miejsca wykonywania funkcji o charakterze duszpasterskim urząd skarbowy. Wysokość podatku proboszcza uzależniona jest od liczby mieszkańców w parafii. W przypadku wikariuszy liczy się dodatkowo także wielkość miejscowości, w której znajduje się parafia.

Dla proboszczów przewidziano 16 różnych stawek ryczałtu. W 2016 r. najmniej, bo 420 zł, płaci proboszcz parafii, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza tysiąca osób. Najwięcej, 1502 zł, proboszcz z ponad
  • Odpowiedz
@dager: Nikt nie wie ile dostają na tace i przy innych składkach. Nikt tego nie kontroluje, równie dobrze mogą wykazywać że dostają 20gr i nikt nie będzie miał podstaw by to podważyć. Jak dla mnie to jest to mafia i nic tego nie zmieni. Robiłem kiedyś system dla kurii archidiecezji czy jakoś tak, straszna pralnia kasy, zakładanie fundacji które są po to tylko by prać kasę przez fundusze kościelne. Mafia
  • Odpowiedz
Parafia jako osoba prawna ma obowiązek prowadzenia licznych ksiąg, w tym księgę przychodów i rozchodów, chociażby dlatego, że musi odprowadzić część "tacy" do kurii.


@dager: No obowiązek ma :D Ale ile w tym prawdy to wie już sam klecha. Wprowadzenie kas fiskalnych dopiero by rozwiązało kwestię samowolki klechów. Ile sobie napychają po kieszeniach to widać bo ich wielkich bebzonach i nowych mercedesach.
  • Odpowiedz
@blubi_su:

Nikt tego nie kontroluje, równie dobrze mogą wykazywać że dostają 20gr i nikt nei będzie miał podstaw by to podważyć.


Parafie może skontrolować urząd skarbowy pod który podlega i policja skarbowa, tak jak każdą osobę prawną mającą obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.
  • Odpowiedz
@dager: No ale jak mają to niby skontrolować? Pomyśl. Z takiej tacy ma klecha jakieś 4k, napisze że było 100pln i tyle odprowadzi. Skąd oni mają wiedzieć że było inaczej?
  • Odpowiedz
@blubi_su

No ale jak mają to niby skontrolować? Pomyśl. Z takiej tacy ma klecha jakieś 4k, napisze że było 100pln i tyle odprowadzi. Skąd oni mają wiedzieć że było inaczej?


1. Urząd skarbowy ma sposoby, żeby to skontrolować. Danie na tace znaczonych banknotów a potem kontrola?
2. Kradzież to grzech, czego jak czego ale do piekła to wierzący ksiądz nie chce pójść ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
1. Urząd skarbowy ma sposoby, żeby to skontrolować. Danie na tace znaczonych banknotów a potem kontrola?


@dager: Ciekawe czy w Polsce kiedykolwiek coś takiego zostało przeprowadzone, przy obecnej władzy to by pewnie zostało podciągnięte do zamachu na wiarę i narodowy polski kościół katolicki. Ale zapytam się, można by zgłosić parę kościołów do takiej kontroli, ale jestem pewien że i tak sprawę by wewnętrznie wyciszyli, mafia to mafia.

2. Kradzież to
  • Odpowiedz
W takim razie jakie rozwiązanie proponujesz?


@aniaczy: Wprowadzenie kas fiskalnych, pełne opodatkowanie kościoła tak jak i każdego innego usługodawcy (kościół to usługi, nic innego). Dlaczego pan kładący klepkę ma płacić wielokrotnie wyższe podatki od klechy nawijającego o duszkach?
  • Odpowiedz
a co jak np. ktoś o 18 zachoruje i będzie potrzebował sakramentu?


@aniaczy: A to jest jedyny taki zawód? A lekarze? A IT, a straż pożarna, gazownictwo, ślusarze, pomoc drogowa i setki innych zawodów! I wystawiają faktury, rachunki, i rozliczają się jak KAŻDY (oprócz oszustów z kościoła).
  • Odpowiedz
ktoś o 18 zachoruje


@aniaczy: W jakim Ty świecie żyjesz? Wydaje Ci się ze praca się kończy o 16? Ja codziennie pracuję do 23-24, czasem muszę wstać o 3 bo jest awaria, a czasem i spędza się w biurze niedziele czy całe weekendy. I płacę normalnie podatki jak wszyscy, dlaczego więc klecha ma płacić 6 razy mniejsze?
  • Odpowiedz