Wpis z mikrobloga

No to są chyba jakieś jaja.

Ponad miesiąc temu złożyliśmy w Kancelarii Premiera oficjalne wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, jakim jest niewywiązanie się z obowiązku niezwłocznej publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Dziś otrzymaliśmy na nie odpowiedź z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rząd po raz kolejny potwierdza, że prawa przestrzegać nie zamierza. W otrzymanym przez nas liście Beata Kempa oficjalnie stwierdza nawet, że "nie istnieje wyrok Trybunału Konstytucyjnego".

Odmowa wykonania przez premier Beatę Szydło ustawowego obowiązku zmusza nas do skierowania skargi na bezczynność do sądu administracyjnego. Dzięki temu stanowisko rządu w sprawie legalności wyroku Trybunału Konstytucyjnego zostanie poddane ocenie przez niezawisły sąd.


#partiarazem #neuropa #prawo #tklive #razem #dobrazmiana #polityka
Pobierz BarekMelka - No to są chyba jakieś jaja.

 Ponad miesiąc temu złożyliśmy w Kancelari...
źródło: comment_XSHAtwlTL7d5fGxkxdV0rVUgwmOIRFo6.jpg
  • 212
@SirSajko: Wiara w to, że istnieje jakakolwiek symetria pomiędzy uznaniem działań PIS za bezprawie, a stwierdzeniem, że są one legalne, jest całkowicie naiwna i bardzo łatwa do obalenia.

Pomijając zdanie wydziałów prawa znane od 4 miesięcy, ostatnio UW powiedziało, że "odmowa publikacji może być traktowana jako delikt konstytucyjny"

A jakie było zdanie wcześniej?

- Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego wydaje uchwałę w której krytykuje zachowanie władzy w stosunku do Trybunału
ale zadna ustawa nie moze wplywac na to jak sedzia tk sprawuje swoj mandat poniewaz sedziowie tk w tym zakresie podlegaja wylacznie konstytucji.


@maniac777: Przecież wszystkie poprzednie ustawy o TK wpływały na to jak sędzia TK sprawuje swój mandat xD
Masz napisane że opublikowanie tego "wyroku", byłoby niezgodne z prawem. Prawo stanowi między innymi że sprawami Trybunał musi zajmować się kolejno, więc nie może sobie ot tak przeskoczyć. PiS wykorzystał lukę prawną ale w zgodzie z prawem, przestańcie wreszcie pisać te kretynizmy i przeproście się z czytaniem.


@SirSajko: Zacytuj proszę paragraf konstytucji nadający rządowi prawo do oceniania poprawności wydawanych przez TK orzeczeń.
tylko dlaczego partia majaca prawo w nazwie nie zaskarzyla?

@maniac777:
Bo każdy debil widzi że to jest oczywista sprzeczność konstytucji?
Każda ustawa regulująca pracę TK, ogranicza niezależność sędziego TK.
Dlatego TK nie może stwierdzać że podlega jedynie konstytucji, którą sam interpretuje, bo to nie jest żaden trójpodział władzy, tylko dyktatura sędziów.
Konstytucja jasno mowi, ze tryb pracy trybunału opisuje ustawa. Gdzie jest napisane, że prezes TK może sobie sam stwierdzić, że będzie ją łamać i orzekać w bliżej nieokreślonym przez prawo składzie?


@frnk: Ale gdzie jest napisane, że rząd ma prawo decydować czy orzeczenie TK zostało wydane zgodnie z prawem? Nawet jeśli zostało wydane bezprawnie, nie ma narzędzi by takie orzeczenie zablokować, bo rząd nie ma prawa do takiej oceny.
Partia polityczna to jest organizacja społeczna a one mogą w zakresie swojej statutowej działalności składać skargi do WSA.


@OstrzeKtoreZabijaLewakow:

Uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka oraz organizacja społeczna w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób, jeżeli brała udział w postępowaniu administracyjnym.


Nie było postępowania administracyjnego bo obowiązek publikacji wynika wprost z ustawy i
rządowi prawo do oceniania poprawności wydawanych przez TK orzeczeń.


@rzep: Ale rząd nie ocenia żadnego orzeczenia TK, tylko stwierdza że to nie jest orzeczenie.
Konstytucja jasno mowi, ze tryb pracy trybunału opisuje ustawa


@frnk:
1. Wskaz ten przepis bo ja takiego nie widze.
2. Jest przepis mowiacy ze organizacje tk okresla ustawa ale oznacza on tylko tyle ze nie mozna tk przeniesc z warszawy do lublina rozporzadzeniem ministra.
3. Jest przepis mowiacy ze tryb postepowania przed tk okresla ustawa ale oznacza on tylko tyle ze tej kompetencji sejm nie moze nigdzie delegowac.
4. W 2
Jaki przepis daje mu takie prawo?


@rzep: Jakbyś ty wysłał to Kempy dokument z tytułem: Wyrok TK: ziemia jest płaska.

To jaki przepis daje jej prawo oceniać czy to wyrok TK?
Ale ten wyrok nie został przesłany przez TK, tylko przez prezesa TK i 11 sędziów.


@erbo: Prezes TK reprezentuje TK i to on decyduje jest orzeczeniem TK, a co nie. Powtarzam - pokaż mi przepis nadający rządowi prawo do badania czy orzeczenie TK zostało wydane zgodnie z prawem.

Podałem Ci już przykład - ja jako obywatel nie mam prawa stwierdzić, że wyrok sądu nie jest wyrokiem sądu, choćby był wydany z