Wpis z mikrobloga

Wyglada na to, że nowy premier Ukriany ma jednak jakies obycie z językiem polskim. Taka informacje widziałem na jednej do tego rosyjskiej stornie i podchodziłem do niej z rezerwa. Jednak film z prezentacji Wojciecha Bałczuna sugeruje, że jednak coś jest na rzeczy.
Władimir Hrojsman co prawda po polsku wypowiada tylko kilka krótkich zwrotów do Bałczuna jakich mogł sie wyuczyć "proszę bardzo" "proszę mówić po polsku" "dziękuję bardzo' (ale wymowa jest nawet dobra), ale gdy Bałczun wypowiedział dość długa kwestię to Hrojsman całkiem nieźle ją streścił po ukraińsku.
Tu jest filmik ze zdarzenia. Używano polskiego, ukrainskiego i angielskiego. Co ciekawe Bałczun zrozumiał pytania zadawane mu po ukriańsku. Aczkolwiek brzmia tak podobnie do polskiego a Bałczun uczył sie rosyjskiego w szkole, wiec pewnie zrozumiał 90% słów a reszty sie domyślił z kontekstu.
Zreszta proponuje mały test - ile zrozumiecie z pytań?
Pierwsze - 11:18
Drugie - 14:30

2:20 Hrojsman zaprasza Bałczuna i pyta ministrów czy po polsku może być i chyba zgadzaja sie, bo mówi do Bałczuna "prosze mówić po polsku".
Z tego co pobieżnie sprawdziłem to ta pytajaca z 11 minuty (ona ma chyba gruzińskie korzenie) ma znać polski (sama zreszta to mówi) oraz nowa minister edukacji ze Lwowa. Jeszcze na filmie jeden z pytajacych mówiąc do Bałczuna wtrąca grzecznościowe zwroty po polsku.

Na końcu jest głosowanie i jednogłośne przyjecie kandydatury i mianowanie go szefem ukraińskich kolei.
UWAGA - obraz z małej kamery pokazujacy premiera jest opóźniony o pare sekund w stosunku do głownego przekazu.

Jakich prezydentów mówiących lub czytajacych po polsku znacie? Ja pamietam chyba tylko Grybauskaite z Litwy?

#ukraina #kolej
  • 11
Jakich prezydentów mówiących lub czytajacych po polsku znacie? Ja pamietam chyba tylko Grybauskaite z Litwy?


@szurszur: W swoim czasie każdy z Izraela. Landsbergis (OK, nie był prezydentem) zna biegle polski, ale nie bardzo sie ujawnia.
@szurszur: Jeśli wychodzimy poza prezydentów to właściwie sporo takich ludzi, wielu polityków ze wschodu coś tam mówi po polsku, starsze pokolenie polskich Żydów w Izraelu, było/jest kilku w Stanach (dzieci emigrantów), już nie pamiętam czy kongresmeni czy jacyś gubernatorowie.
@szurszur: No rzeczywiście, zresztą mówi że jednogłośnie przyjęto.

A swoją drogą nie odpowiedział na temat ekologii i chyba nie do końca zrozumiał o co pytała ta kobieta (jej chodziło o pracę z tłumaczem). Ważne jednak że zrobił dobre wrażenie na wszystkich.