Wpis z mikrobloga

Mirki z #fizjoterapia #medycyna
Mam kilka problemów z narządami ruchu.

Mianowicie przewlekły (5 lat) stan zapalny kaletki podbarkowej. Niesterydowe leki, maści itp. nic nie dają. Miałem dwa zastrzyki z depo-medrolu (zero trenigów czy czegokolwiek co by obciążało) i mocno pomogły. Nie muszę rano rozruszać ręki żeby działała, ale cały czas czuję kłujący ból przy niektórych ruchach. Niby mam skierowanie na fizjoterapię i do rehabilitanta ale terminy jak na NFZ. Na USG tylko ta kaletka. Żadnych innych zmian. RTG czyste. Ból wystepuje tylko jak sam muszę napiąć mięśnie. Zero ograniczenai ruchomości, jak lekarz mi ruszał ręką to nie było problemu.

Druga sprawa to klasycznie od siedzącej roboty, ból w lędźwiach. Na RTG (sprzed roku) zwężenie międz S1-L5. Bolą mnie mięśnie w tym obszarze i jakieś zaczątki rwy (mrowienia i drętwienia - bez ostrych bólów). Chodzę z tym do fizjoterapeuty + ćwiczenia rozciągające, zwis na drążku i basen (na plecach). Nawet nieco pomaga, ale dość powoli. Mogę już dłużej siedzieć, siedząc staram się trzymać dobrą pozycję. Mrowienia są żadsze i dużo słabsze niż 2 msc temu. Siedzę aktywnie na piłce, krzesło to zły pomysł bo nie da się siedzieć idealnie cały czas. Z piłki często wstaję, ruszam sie, rozciągam na niej.

Moje pytanie jest takie. Kiedy mogę zacząć obciążać staw barkowy czy plecy przy tych problemach. Czy walczyć z bólem najpierw w pełni (łącznie z dalszą serią sterydami w bark) czy może jednak coś powoli z jakimiś mniejszymi ciężarami. Np. jakieś ruchy ręką z pustym hantlem. Na plecy to skłony z ciężarem, albo ławeczka do ćwiczenia pleców na sucho?

Oczywiście na bierząco konsultuję to z lekarzami, ale chciałbym też zasięgnąć rady gdzieś indziej.
  • 11
  • Odpowiedz
Chodzę z tym do fizjoterapeuty + ćwiczenia rozciągające, zwis na drążku i basen (na plecach). Nawet nieco pomaga, ale dość powoli. Mogę już dłużej siedzieć, siedząc staram się trzymać dobrą pozycję. Mrowienia są żadsze i dużo słabsze niż 2 msc temu. Siedzę aktywnie na piłce, krzesło to zły pomysł bo nie da się siedzieć idealnie cały czas. Z piłki często wstaję, ruszam sie, rozciągam na niej.


@pietryna123: i prawidłowo robisz. a
  • Odpowiedz
@pietryna123: Ten obrazek który wysłał @kabu: jest bardzo dobry. Przez internet można tylko zalecić jakieś ogólne ćwiczenia które się wykonuje przy danej jednostce chorobwej, ale dokładnego przebiegu leczenia nie da się określić na podstawie "bo mnie tu boli" :D
  • Odpowiedz
czym jest kaletka maziowa?


@PoProstuMichal: Wyjaśnić nie do końca. Wiem tyle co przeczytałem (że swego rodzaju poduszka dla ścięgien w wypadku podbarkowej) i gdzie jest. Wiem, że jej zapalenie jest wynikiem przeciążenia przy powtarzalnym podnoszeniu ręki w górę. Trenowałem łucznictwo przez 5 lat. W moim wypadku to jest winowajca.

Ja nie oczekuje, że dostanę tutaj kolejną diagnozę i terapię bo w gruncie rzeczy wydaje mi się że dość dokładnie jak na
  • Odpowiedz
@PoProstuMichal: 18 kwietnia. Z kręgosłupem chodzę 100% za swoje bo to trochę bardziej niemiła sprawa. Bark tyle lat żył swoim życiem to uznałem, że może nie trzeba aż tak błyskawicznie, choć zacząłem w listopadzie i właściwie prawie stoję w miejscu...
  • Odpowiedz
@PoProstuMichal: Kręgosłup osobno i bark osobno. Z barkiem byłem u ortopedy na diagnostyce. Potem, najpierw niesterydowe (bez efektu), później steryd. Stała poprawa, ale bez szału. Teraz czekam na fizjoterapię.

Kręgosłup poszedłem do fizjoterapeuty sam bo ortopeda powiedział, że czas się przyzwyczaić.
  • Odpowiedz