Wpis z mikrobloga

Siekiera Ötziego i jej konsekwencje

Nie spodziewałem się, że tak wielu ludzi zainteresuje sprawa Ötziego. Z komentarzy i prywatnych wiadomość wyciągam wnioski, że chcecie więcej, a nie dam rady odpowiedzieć wszystkim. Chyba poruszyłem większość ważnych rzeczy, a jeżeli nie, to zazwyczaj w podanych linkach jest już wszystko. Znalazłem krótki 20 minutowy dokument po polsku w linkach na dole. Nie poświęciłem zbyt wiele uwagi siekierze Ötziego, więc może o tym narzędziu i wręcz niewiarygodnych konsekwencjach dla postrzegania historii.

„Największe wrażenie z całego sprzętu Ötziego robi kompletnie zachowana siekierka. Ostrożnie wygładzony, zagięty pod kątem cisowy trzonek ma około 60 cm długości. Ostrze siekierki jest w 99,7% miedziane. Jest to jedyna kompletnie zachowana prehistoryczna miedziana siekierka na świecie”

Odnalezienie tej siekiery zdumiało naukowców, ponieważ do tej pory konsensus naukowy mówił, że w tych czasach nasi przodkowie nie mieli pojęcia o wytopie miedzi. Oznacza to, że ludzie w czasach Ötziego wytapiali rudę miedzi (temperatura topnienia 1084,45 °C) w dołach w ziemi na 1000 lat (plus minus) przed założeniami naukowców. Dlatego wielu ludzi skłaniało się na początku sprawy do idei, że to jest mistyfikacja, bo tak bardzo rzucało to wyzwanie powszechnemu spojrzeniu na historię. Ludzie jego czasów powoli „zrzucali jarzmo” ery kamienia: udoskonalano narzędzia kamienne, szukano nowych materiałów do tworzenia narzędzi, zaczęto osiadać na ziemi, co praktycznie można nazwać początkiem neolitu.

Kim był Ötzi.

Tak naprawdę nigdy się tego nie dowiemy, ale istnieją mocne dowody na powszechnie przyjmowaną wersje zdarzeń. Ötzie z pewnością nie był rolnikiem wykluczono to na podstawie jego dłoni (kości). Ötzie mógł być kimś ważnym (przywódca, elitarny wojownik, zwiadowca), ponieważ jego ekwipunek robi wrażenie (jak na owe czasy), zwłaszcza miedziana siekiera i przyrządy do tworzenia narzędzi/broni w terenie. Ötzie najprawdopodobniej był myśliwym (wskazuję na to spore zużycie jego stawów – włóczenie się po dziczy i górach plus noszenie zdobyczy na pleach) i być może poszukiwaczem rudy miedzi (arszenik we włosach, wytapianie, miedziana siekiera). Ötzie miał przyjacielską relacje z osiadłymi ludźmi w tym regionie Alp. Skąd to wiemy? Ötzie był obłożenie chory przez pewien czas i ktoś się nim opiekował. Poza tym, jego ubranie było uszyte i naprawiane w niejednakowe ściegi ( o różnym poziomie skomplikowania i wprawy – kilka osób), więc ktoś musiał to robić. Być może Ötzie wskazywał mieszkańcom miejsca gdzie znajdowała się ruda i okazjonalnie przynosił im jedzenie (jak zabijecie jelenia albo niedźwiedzia, to nie zjecie tego sami, a tak możecie się podzielić, pohandlować, nawiązać przyjazne relacje, bo samemu w tych czasach było ciężko. Rolnictwo wciąż nie było dominującym źródłem pożywienia, więc społeczności mogły mieć myśliwych na usługach), a oni go gościli i żywili. Odnośnie teorii Ötzie jest mordercą, a ludzie się nim jarają. Zawodowy morderca/wojownik zagarniający dobra innych nigdy nie wybrałby się z powrotem w góry bez łuku (praktycznie samobójstwo - wilki, niedźwiedzie), a wiemy, że Ötzie gorączkowo pracował nad łukiem. Poza tym znalazłby w tym wypadku grupę ludzi, którzy dzielą jego mordercze zainteresowania, bo samemu ciężko napaść na wioskę.

Kto zabił Ötziego?

Tego też nigdy się nie dowiemy, ale badacze stawiają na kogoś kogo nasz bohater znał – dlatego napastnik nie zabrał nic z ciała (niebywale kosztowna siekiera, strzały, pas, narzędzia do tworzenia ekwipunku i broni, plecak – nie mówiąc już o solidnych butach) i wyrwał strzałę ze zwłok (po strzałach poznawaliście właściciela; lotki, zdobnictwo, styl) – w skrócie bał się wykrycia. Inną możliwością może być walka o tereny łowieckie, rolnicze albo złoża rudy. Dzięki miedzianym narzędziom o wiele szybciej (w porównaniu do kamienia) możecie pracować przy obróbce drzewa, karczowaniu lasów, uprawy ziemi, więc to była bardzo cenna rzecz dla ewentualnych przeciwników danej społeczności – jeżeli konkurowaliście ze sobą.

Wystarczy. Kiedyś będzie o teoriach spiskowych i dziwakach, którzy wypełźli na światło dzienne, gdy odnaleziono zwłoki Ötziego. Raz jeszcze odsyłam do dokumentu i podcastu. Lepiej i profesjonalniej Wam to wytłumaczą.

Organizacyjne rzeczy. Ludzie się pytają o co chodzi z tagiem. O nic. Ja tylko wrzucam rzeczy, które znajdę w Internecie i mnie zaciekawią. Nie reprezentuje żadnego serwisu czy gazety. Od czasu do czasu pojawi się dłuższy tekst, jak ten o Ötziem. Ludzie też mówią żebym zrobił listę takich wpisów, ale od tego jest chyba archiwum i sami możecie poszukać. Ewentualnie niech się wypowiedzą „stali czytelnicy” (jeżeli istnieją) i oni może Was pokierują do ciekawych wpisów na tym mikroblogu, bo ja średnio mam pojęcie co jest ciekawe (chodzi o ilość plusów, tematykę?). Ogólnie było dużo o I wojnie światowej. O ogniach świętego Antoniego zawsze warto.

#historia #historiajednejfotografii #fotografia #fotohistoria #artefaktnadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #wlochy #gory #podcast #archeologia #myrmekochoria

Opisane po polsku wyposażenie: http://survival.strefa.pl/oetzi.htm
Artykuł: http://www.iceman.it/en/axe#beil
Jak zrobić siekierę Ötziego i w jaki sposób tego dokonali ludzie tej epoki: https://www.youtube.com/watch?v=a0NU4dEtKWE
Buty: http://i.imgur.com/tMZHje0.jpg
Podcast: http://historyonfirepodcast.com/episodes/2015/11/29/episode-3-the-iceman
Dokument, ale on się skupia trochę za bardzo na religijnym aspekcie, a o tym nic nie wiemy, więc pewnie to spekulacja: https://www.youtube.com/watch?v=UjGulBcLFVw
Poprzedni dokument: https://www.youtube.com/watch?v=5kZbry9rgyU
Pobierz myrmekochoria - Siekiera Ötziego i jej konsekwencje

Nie spodziewałem się, że tak w...
źródło: comment_nGmRsBrUjCRi67CxhBZAN8m6upaZzz1k.jpg
  • 23
@Prezes_roku: To są ludzie tacy jak Ty. W sensie myślą i potrafią wykonywać skomplikowane czynności i "obliczenia konsekwencji w swoim umyśle"

@grzegorz-zielinski: kamienna główka została w ciele Ötziego, więc strzała była już niekompletna, ale nie trzeba marnować czasu na robieniu trzonu raz jeszcze.

@111wafel111: I to jest największa zagadka. Miedziana siekierka w tych czasach była jak Javelin albo Iphone (współczesna młodzież), dlaczego mielibyście tego nie zabrać. Nie wspominając o
@myrmekochoria:

Tego też nigdy się nie dowiemy, ale badacze stawiają na kogoś kogo nasz bohater znał – dlatego napastnik nie zabrał nic z ciała (niebywale kosztowna siekiera, strzały, pas, narzędzia do tworzenia ekwipunku i broni, plecak – nie mówiąc już o solidnych butach) i wyrwał strzałę ze zwłok (po strzałach poznawaliście właściciela; lotki, zdobnictwo, styl) – w skrócie bał się wykrycia.

Jaka jest pewność, że Otzi nie miał przy sobie jeszcze
@pijanstwo: Na większość Waszych pytań odpowie dokument (ten godzinny), bo pokrywa prawie wszystkie aspekty. Strzała była wbita w łopatkę w taki sposób, że on nie mógł jej wyjąć (nawet kąt naukowcy odmierzyli) plus strzał był śmiertelny i wykrwawiał się na śmierć szybko. Wskazuje też to, że człowiek, który to zrobił znał się na rzeczy i był bardzo dobrym łucznikiem.

@Ale_ojca_to_ty_szanuj: Został bardzo szybko przykryty śniegiem i były różne faz zamarzania
@myrmekochoria: Nie znam się na tych czasach, dlatego dopytuję. Nie wiem, co mogłoby być cenniejszego, ale sam napisałeś, że dzięki odnalezieniu Otziego okazało się, że dawni ludzie wytapiali rudę miedzi na około 1000 lat wcześniej, niż zakładali naukowcy. I zastanawiam się, czy jest możliwość, że w tamtych czasach również w dyspozycji ówczesnej ludności było coś, czego wynalezienie naukowcy datują na kolejne lata, a co po prostu zostało Otziemu zabrane.