Wpis z mikrobloga

W 1874 Rosjanie rozpoczęli masowe wydobycie różnych paliw. W związku z Wielkim Głodem Syberyjskim wyznaczono ogromną jak na tamte czasy nagrodę za wykorzystanie tego zjawiska przy gotowaniu - aż 100 000 starych rubli. Wtem jeden ze śmiałków - Diмitrij Gazov wpadł na pomysł zastosowania dysz pod małą płytką, co pozwalało kontrolować spalanie i pojawienie się wybranej wielkości płomienia.

To od jego nazwiska pochodzi znana nam wszystkim kuchenka gazova.
Zaplusuj by docenić jego kreatywność ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#heheszki #gaz #glupiewykopowezabawy #bzduryhistoryczne #rosyjskiewynalazki
Pobierz SOLGAZ - W 1874 Rosjanie rozpoczęli masowe wydobycie różnych paliw. W związku z Wielk...
źródło: comment_MbUT7rA0bAiQKOBIBzsw4ekiLWrIWEDW.jpg
  • 44
@SOLGAZ: Gazow dostał liczne nagrody od cara. Posiadłości, majątek, pałace. Ale jeden z zazdrosnych konkurentów protestował i wnosił, że tak naprawdę to on był autorem, a Gazow jego pomysł zgłosił jako własny.

Po śledztwie carskiej policji Aleksiej Plomien za swoje pomówienia został zesłany na Syberię, a Dmitrij zaczął nazywać swój patent tak, aby nie było wątpliwości: "płyta Gazowa bez Plomienia".
Diмitrij Gazov

kuchenka gazova


@SOLGAZ: Dmitrij Gazow i kuchenka gazova. Powinno się pisać normalnie, przez "w". #bojowkatranskrypcjipolskiej

Po co pisać po angielsku? Po pierwsze to błąd, po drugie to utrudnia czytanie, a po trzecie to drastyczne i kompletnie bezsensowne kaleczenie dwóch języków za pomocą trzeciego.

@Bialy_Mis: @daro2822: @hesar: @tab04: @paszczurek: @loza__szydercow: @ladzik:
Wołam, bo ten sam błąd. Po co tak krzywdzić polski język? Z
@daro2822:
To są zasady dot. języka polskiego, nie rosyjskiego. Bycie rusycystą nie ma nic do tego :)

Ogólna zasada jest taka, że jak w kraju obowiązuje alfabet łaciński, piszemy tak jak oni piszą. Jak nie, piszemy fonetycznie. Oczywiście kwestia jest nieco bardziej rozmyta, gdy mówimy o imigrantach :)
@Kampala: Kompletnie bezsensowny jest twój post próbujący na siłę coś udowadniać, naprowadzać ludzi w zabawowym wątku, celowo wykorzystujących taką a nie inną konstrukcję. Po co mnie tu wołasz? Tak jakbyś wpadł do baru pełnego naprutych koksów i wymagał żeby poprawnie odmieniali słowo "wy*bać Ci". Wszyscy wiemy jakby to się skończyło :) Poza tym nie pisałem tego do Ciebie, więc czytać i się brzydzić konstrukcją fonetyką, składnią, czy co Cie tam jeszcze
@tab04: Dla mnie takie lekceważenie języka jest czymś niesamowicie złym, wszak granice mojego języka są granicami mojego wszechświata. To się tylko wydaje błahą sprawą, ale milion osób codziennie ignorujących takie drobiazg już może świadczyć o dojmującym narodowym braku stylu.
Rób jak chcesz, możesz nawet brać przykład z naprutych koksów w barze, sobie tylko robisz krzywdę takim podejściem. Postaram Cię więcej nie niepokoić, dodałem odpowiednią notatkę.

naprowadzać ludzi w zabawowym wątku, celowo
@SOLGAZ: Ja jestem jednak wielkim fanem Kinowa i Filmowa, którym zawdzięczamy kino jakie dziś znamy. No, może póki Cyfrow nie zrewolucjonizował rynku. Ale skoro jesteśmy przy ruchomych obrazach, to czy jest szansa na kolejne przepisy, jak niedawny na naleśniki, w wersji filmowej? Nic nie sugeruję, ale mogłaby się w nich pojawić ta #rozowypasek, co w pierwszym przepisie, uroda zdecydowanie nie Radiowa ( ͡º ͜ʖ͡º)
@hesar: Solgazov - praprawnuk Dimitrija Gazova, który w zawierusze wojennej przypadkiem trafił do Polski.
Po ciężkim pobycie w obozie zagłady w Oświęcimiu, na bazie drastycznych przeżyć z krematoriów, opatentował kuchenki gazowe bez płomienia, gdyż nawet najlepsi psychoterapeuci i psychotropy nie wyleczyły u niego lęku przed płomieniem.
@SOLGAZ:
Jakież to by było piękne, gdyby można było uzyskać efekt grzewczy bez użycia gazu.
STOP wspieraniu rosyjskiej myśli technicznej!
Może kiedyś jakiś geniusz zacznie produkcję takich urządzeń, może nawet udałoby się wyrugować z interesu Walerego Płomieniowa i jego patenty.
Kto wie, kto wie :P