Wpis z mikrobloga

Spotkałem wczoraj w barze znajomego, ktory pokazal mi taka oto monete.

Czy ktos jest w stanie ja zidetyfikowac?

Wedlug zlotnika, nie jest pokryta zlotem. Znajomy jest dzisiaj umowiony z jakims ekspertem z muzeum, bo numizmatyk z niego zaden, a lokalny patriota owszem i chce ja oddac do muzeum. Pomyslalem jednak, ze postaram sie czegos dowiedziec na wlasna reke i skonfrontowac to z tym co powiedza mu w muzeum.

( ͡° ͜ʖ ͡°)

Aby bylo smieszniej, to znajomy nawet nie znalazł jej z pomoca wykrywacza, a na rybach. Lezala sobie po prostu w wodzie, przy brzegu.

#numizmatyka #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #monety
Old_Postman - Spotkałem wczoraj w barze znajomego, ktory pokazal mi taka oto monete. ...

źródło: comment_puGAjVrJj3JcW4coVb5Pyti3otlR7kvD.jpg

Pobierz
  • 81
@1DVS_BSTD: rzymianie handlowali ze slowianami zobacz jak przebiegał szlak bursztynowy, także moneta może być jak najbardziej rzymska @Old_Postman w jakich okolicach znaleziono monete? W przyblizeniu autostrady a1 z bramy morawskiej do gdańska funkcjonował szlak bursztynowy.
@Old_Postman: Akurat przygotowuje się z egzaminu z numizmatyki, moneta może być rzymska jak już to kilka osób wspomniało, ale również grecka czy wręcz bizantyjska (choć w tym wypadku powinien być gdzieś widoczny krzyż), materiał to oczywiście srebro, tylko właśnie waga i rozmiar (choć waga ważniejsza)
@Old_Postman: sam bursztynowy szlak ma tu niewiele do rzeczy (poza drobnym faktem że dzięki niemu te monety trafiały do nas w większych ilościach ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), wbrew pozorom, monety z tamtego okresu znajdowano częściej w miejscach oddalonych od szlaków kupieckich
@Old_Postman: moneta na pewno pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Nie jest srebrna, lecz mosiężna/brąz (na rewersie widać litery SC Senatus consulto – „uchwałą Senatu”, których nie bito na monetach srebrnych). Średnica wskazuje na dupondiusa lub sestercję - obstawiam tą drugą. Kokardka na włosach cesarza wskazuje na Trajana. Na rewersie bodajże Felicitas trzymająca kadyceusz.

Niestety stan fatalny (widać że moneta jest z wody).

Poszukaj tutaj - http://www.wildwinds.com/coins/ric/trajan/i.html Miłej zabawy ( ͡°
@afro001: w oklicach Gdańska ani nigdzie indziej w Polsce nie stacjonowali Rzymianie. Nikt normalny się tu nie zapuszczał w obawie przed solidnym #!$%@?. Poza pojedynczymi przypadkami kupców czy podróżników.

Monety rzysmie trafiały na teren Polski poprzez handel z lokalnymi plemionami germańskimi pochodzenia gocko-gepidzkiego lub ogólnie germańskiego (Wandalowie,Burgundowie, Lugiowie itp.).

@Prokosz: w czasach funkjonowania szlaku bursztynowego na ziemiach polskich nie było Słowian, tylko plemiona germańskie tworzące w dużym uproszeniu 2 dominujące