Wpis z mikrobloga

Spotkałem wczoraj w barze znajomego, ktory pokazal mi taka oto monete.

Czy ktos jest w stanie ja zidetyfikowac?

Wedlug zlotnika, nie jest pokryta zlotem. Znajomy jest dzisiaj umowiony z jakims ekspertem z muzeum, bo numizmatyk z niego zaden, a lokalny patriota owszem i chce ja oddac do muzeum. Pomyslalem jednak, ze postaram sie czegos dowiedziec na wlasna reke i skonfrontowac to z tym co powiedza mu w muzeum.

( ͡° ͜ʖ ͡°)

Aby bylo smieszniej, to znajomy nawet nie znalazł jej z pomoca wykrywacza, a na rybach. Lezala sobie po prostu w wodzie, przy brzegu.

#numizmatyka #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #monety
Old_Postman - Spotkałem wczoraj w barze znajomego, ktory pokazal mi taka oto monete. ...

źródło: comment_puGAjVrJj3JcW4coVb5Pyti3otlR7kvD.jpg

Pobierz
  • 81
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DoktorVincent: zależy co rozumiesz przez słowo "rzadko" ( ͡° ͜ʖ ͡°) rzeczywiście stosunek monet złotych (aureusów czy potem od czasów Konstantyna solidów) czy monet z brązu (dupondiusów, sestercji, asów) do monet srebrnych (denarów, antoninianów, silikw) wypada zdecydowanie na korzyść tych ostatnich. Wynika to z faktu, że miejscowe plemiona nie były zbyt bystre i patrzyły głownie na kruszec. Srebro i złoto były ładne, świeciły się, generalnie git.
  • Odpowiedz
@DoktorVincent: Obawiam się że możesz ten egzamin oblać ;-) Moneta w niczym nie przypomina monet greckich o bizantyjskich nawet nie wspominając... Na pewno nie jest to też srebro.
@poszukiwacz_zaginionej_warki: Portret trochę mi do Trajana nie pasuję :-) Aczkolwiek tu dochodzi inwencja artysty. Masz na myśli wstążke we włosach?
  • Odpowiedz
@Atreus: Trochę pasuje a trochę nie( ͡° ͜ʖ ͡°) To tylko trop. Tak, chodzi mi o wstążkę we włosach. Tak samo przedstawiany jest na monetach np. Nerwa, poprzednik Trajana. Ale jego ze względu na nos ciężko nie rozpoznać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Legenda jest całkowicie nieczytelna, więc będzie ciężko z identyfikacją.
  • Odpowiedz
@Atreus: wolał bym zdać, na moje szczęście czegoś tu się dowiedziałem, mam jeszcze sporo czasu do nauki no i nie będę miał rozpoznawania monet, co do reszty to różnica między teorią a praktyką
  • Odpowiedz
@DoktorVincent: Greckie monety nie mają legendy na obwersie, są sporo "grubsze" oraz bicie jest dużo głębsze niż w Rzymkach. Co do monet bizantyjskich, mają one zupełnie inny "styl" portretowania i wiele z nich nie ma krzyża na rewersie. :-)

@poszukiwacz_zaginionej_warki: Bez legendy możemy jedynie gdybać... Wstążka we włosach jest bardzo popularnym motywem i występuje również w portretach Oktawiana.
  • Odpowiedz